Receptek Somogyországból
Kedves Galambok!
Kezembe került egy olyan sorozat amely Somogy Megye falvaiból származó recepteket tartalmaz. (van közte ismert is, de nem baj)
Ugye kéritek?
Feladó: Béla Szabó <bela.szabo@posta.net>
Recept Karádból
Forgácsfánk
Özv. Rajczi Mihályné a Rozmaring nyugdíjasklub tagja adta ezt a receptet.
Hozzávalók: 50 deka liszt, 6 tojás, 2 deci tejföl, 2 teáskanál porcukor, 1 teáskanál só, 5 deka margarin, 1 kávéskanál szódabikarbóna
Elkészítése: A lisztet a tojással, tejföllel, porcukorral, sóval, margarinnal és a hozzáadott szódabikarbónával összegyúrjuk, majd cipókat formálunk belőle.
Ezután a tésztát 30 percig pihentetjük. A cipókat levestészta vastagságura sodorjuk. Derelyemetszővel csíkokat vágunk, szép csokorba összetekerjük, és bő, forró olajban aranysárgára sütjük. Porcukorral meghintve - a karádi hagyományoknak megfelelően - szakajtóban tálaljuk. Az elkészítése kb. egy órát vesz igénybe, s különös szaktudást nem igényel.
Recept Taranyból
Disznótoros finomság
Disznóvágáskor gyakori, de máskor is szívesen készített finom disznótoros májas pörköltet ajánlja Somosi Józsefné.
Hozzávalók: 1 1/2 kiló sertéscomb, fél kiló máj, ízlés szerint velő, 4 közepes vöröshagyma, 3-4 gerezd fokhagyma
Elkészítése: A húst fölkockázva zsírban kissé lepirítjuk, s egy kevés vizet öntünk alá. Amikor félig puhára főtt, hozzászeljük a vöröshagymát és a fokhagymát, s a szaftját - szükség szerint apránként pótolva - továbbpároljuk. A májat és a velőt akkor adjuk hozzá, amikor már szinte puha a hús, és rövid ideig, nehogy a máj megkeményedjen, együtt főzzük. Ekkor fűszerezzük pirospaprikával, sóval és borssal ízlés szerint, s végül nagyobb hasábokra szelt főtt burgonyával tálaljuk.
Recept Inkéről
Kukoricaprósza
A régi paraszti világ kedvelt, olcsó és gyorsan elkészíthető étele volt a kukoricaprósza, s ezt napjainkban is szívesen fogyasztják az inkeiek. Minden háziasszony tudja a receptjét, amit özv. Komlósi Istvánné megoszt velünk.
Hozzávalók: (4 személyre): egy kiló kukoricaliszt, 3 dkg élesztő, egy evőkanál kristálycukor, kevés margarin, egy pici só, és annyi tej, amennyit a tészta fölvesz.
Az alapanyagokat egy tálban összekeverjük. (vigyázzunk, hogy önthető állagú legyen a tészta!) Félretesszük, megkelesztjük. Miután megkelt, elfelezzük. Az egyik felét kizsírozott tepsibe öntjük és megszórjuk hintelékkel, ami lehet mák, dió vagy lekvár.
Erre ráöntjük a tészta másik felét. Elsimítjuk, és hinteléket teszünk rá. Előmelegített sütőben közepes lángon sütjük.
Recept Szőkedencsről
Burgonyás linzer
Egyszerű, mégis különleges édesség a burgonyás linzer. A régi szőkedencsiek gyakran készítették, a családi ünnepeken sokan ma is nagyon kedvelik.
Hozzávalók: 50 dkg liszt, 15 dkg cukor, 20 dkg zsír, 1 csomag sütőpor, 4 tojássárgája
Mindezt összegyúrjuk. Ezután a cipót két részre osztjuk.
A töltelékhez 40 dkg krumplit megfőzünk és finomra áttörjük, majd 30 dkg cukrot, 15 deka diót, egy kevés kakaót, fél deci rumot és négy tojás kemény habját keverünk hozzá óvatosan. A linzertészta egyik felét a sütőbe simítjuk, majd ráhalmozzuk a tölteléket, és a linzer másik felével beborítjuk. Közepes lángon sárgára sütjük, ha kihűlt, kockákra szeleteljük. A tetejét porcukorral díszítjük,
de tehetünk rá csoki vagy cukormázat is.
Recept Somogybabodról
Tardi csoda
A tardi csoda receptje Csekk Győzőnétől származik.
Hozzávalók négy személyre: 60 deka pulykamell, 6 deka füstölt szalonna, 8 deka vöröshagyma, 1 deka fokhagyma, 20 deka zöldborsó, 20 deka csemegekukorica és 1 deci olaj
A csíkokra vágott szalonnát kiolvasztjuk, hozzáadjuk a finomra vágott vöröshagymát, a csíkokra vágott pulykamellet. és erős tűzön megpirítjuk. Sózzuk, borsozzuk, zúzott fokhagymával fűszerezzük. A csemegekukoricával és a zöldborsóval összeforraljuk. Tört vagy hasábburgonyával tálaljuk.
Kedvelt étel Babodon a rántott krumpli is. Négy személyre 6 nagy fej burgonyát vékony szeletekre vágnak, sóval és ételízesítővel fűszerezik, esetleg fokhagymával bedörzsölik, majd panírozzák és forró olajban kisütik. Önálló ételként is finom, de fogyasztják főzelékkel is.
Recept Bodrogról
Lekváros prósza
Szívesen fogyasztják a bodrogiak második fogásként ezt a gyorsan elkészíthető olcsó ételt.
A prószához - négy személyre számítva - egy liter aludttej, egy csipetnyi só, két tojás és mintegy 30 deka liszt kell.
A hozzávalókból sűrű, palacsintaszerű tésztát készítünk, vigyázva arra, hogy ne legyen csomós. Ha mégis ez történne, akkor a masszát apró lyukú szitán kell átpasszírozni. Ezt a tésztát ujjnyi vastagon egyenletesen kizsírozott tepsibe töltjük, a tetejére tejfölt teszünk, és egy kis olajjal megöntözzük. Végül darabos szilvalekvárt teszünk a tetejére, és előmelegített sütőben közepes lángon aranysárgára sütjük. A sütőből kivett prószát frissen, forrón tálaljuk, ízlés szerint vaníliás cukorral is megszórhatjuk. Ez a tápláló étel az édesnek és sósnak érdekes keveréke.
Recept Komlósdról
Zsidóbatyu
Szívesen készítik a komlósdi háziasszonyok a zsidóbatyut. Ehhez három közepes főtt burgonyát fél kilógramm liszttel, egy csipet sóval és két tojással kell összegyúrni és kinyújtani. Kisodorják, mint ahogy a levestésztát szokás; ezután paprikáskrumpli-alapot készítenek rövid lével, s ezt krémszerűvé törik. Ezzel alaposan megkenik a tésztát, azután pedig föltekerik. Ha elérik a három centiméteres átmérőt. levágják a tésztát, majd kis párnácskákra vagdossák a fedő szélével. Sós vízben kifőzik, és olajjal kevert tejfölös tepsibe teszik. Jóval tartalmasabb és legalább ennyire kedvelt étel Komlósdon a kacsasült párolt káposztával. A háziasszonyok a tömött kacsát földarabolva kisütik, mellé párolt káposztát készítenek, s burgonyakörettel tálalják.
Recept Patosfáról
Bőrkés bableves
A patosfaiak egyik kedvelt étele a bőrkés bableves. Négy személyre 3 deci szárazbab kell, valamint egy fehér- és egy sárgarépa, egy babérlevél, egy vöröshagyma, só, 8-10 tenyérnyi bőrke, a rántáshoz zsír meg liszt. A babot előző este beáztatjuk. Elkészítésekor a bablevest bőrke nélkül a szokásos módon föltesszük főni. A jól megmosott bőrkét külön főzzük meg. Ha a hozzávalók félig megpuhultak, a levesbe rakjuk a bőrkét, és készre főzzük. Szükség szerint a bőrke főzőlevével hígíthatjuk a bablevest. Végül a lisztből és a zsírból rántást készítünk, megszórjuk pirospaprikával, és a kész levesbe szűrjük. egy jó tanács; sózott bőrkét is használhatunk, de akkor már nem kell só a levesbe. A bableveshez kenyér helyett kitűnő a krumplis pogácsa is.
Recept Szegerdőről
Kelt rétes
Hozzávalók : 1 kg sikérdús liszt, 2 tojássárgája, 2 deka élesztő, kevés víz, vagy; 1,5 kg liszt, 1 liter tej, 2 tojás, 2 deka élesztő tejben, cukorral felfuttatva, 1 evőkanál margarin, locsoláshoz 2 tejföl és 1 deci olvasztott zsír.
A lisztbe beleöntjük a cukros tejben megáztatott élesztőt, összedagasztjuk a tojással, esetleg zsiradékkal. Ezután cipókat formálunk belőle, és pihentetjük, keltetjük langyos helyen, hogy jól nyújtható legyen. Amikor kinyújtottuk, akkor megzsírozzuk, tejfölözzük, és beletesszük a tölteléket (dió, mák, dara, mazsolaszőlő fahéjjal, kakaó). Az abroszon feltekerjük, zsírozott tepsibe tesszük, tetejét is meglocsoljuk tejföllel, zsírral vagy olvasztott vajjal. A tepsiben is áll negyed órát a töltelékkel együtt, majd sütés után a tetejét zsíros tollal megkenjük.
Recept Visnyéről
Rakott hús
A visnyei polgármester kedvelt étele a rakott hús. ehhez négy személyre számítva kell fél kiló csirkemáj, fél kiló sertéstarja, egy doboz gomba, egy közepes fej vöröshagyma, 4 főtt s egy nyerstojás, 5 zsemlye, só, bors, petrezselyemzöld. A májat és a főtt tojást apróra, a tarját vékony szeletekre vágjuk. a fölaprított vöröshagymát megdinszteljük, majd beletesszük a csirkemájat, s együtt pároljuk tovább. amikor kész, belekeverjük a főtt tojásokat, a gombát, a beáztatott és kicsavart zsemlyéket, apróra vágott petrezselymet; ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, majd összedolgozzuk a nyers tojással. az így kapott masszát tepsibe simítjuk, s a tetejére tesszük a tarjacsíkokat. Közepes lángon kb. 40 percig sütjük. A rakott húshoz köretnek krumplipürét, savanyú uborkát kínálunk.
Recept Nyimből
Borsos Tokány
A férfiak nőnapkor főznek. Ekkor ugyanis vacsorával és virággal köszöntik a nőket, majd bált rendeznek. Az utolsó két alkalommal borsos tokányt készítettek. Ennek az elkészítése roppant egyszerű, talán ezért is ezt választották. Bár a falunapokon a férfiak mindig bebizonyították, hogy számukra a bonyolult ételeknek az elkészítése sem okoz gondot. A tokányhoz a szalonnát apró kockákra vágjuk, zsírjára olvasztjuk. hozzáadjuk a finomra vágott vöröshagymát, és együtt megpirítjuk. Ezt követően pirospaprikát teszünk bele, majd jöhet a sertéscombból csíkokra vágott hús. Ezt együtt a zsírjára pirítjuk, majd egy kis vizet öntünk alá, és megpároljuk. Az ételt sóval és borssal ízesítjük. Köretnek pedig a nyimi férfiak párolt rizst szoktak hozzá készíteni.
Recept Lulláról
Krumplis gombóc
A régi ételrecept Horváth Jánosnétól származik. A parasztemberek egykori kedvencét ma már csak néhány háznál készítik havonta egy-két alkalommal.
Hozzávalók négy személyre: 80 deka krumpli, fél deci étolaj, 3 tojás,só, valamint fél kiló liszt. A krumplit puhára főzzük, megtörjük vagy krumplinyomón átnyomjuk. Ha kihűlt, hozzáadjuk a fél deciliter étolajat, a három tojást, a másfél kávéskanál sót és a lisztet. Összedolgozzuk, hogy jól gyúrható tésztát kapjunk. Ezután tojás nagyságú gombócokat formálunk, és sós vízben kis olaj hozzáadásával mintegy tíz percig főzzük. Ezután leszűrjük, és ízlés szerint meggyszósszal édesítjük. Fogyasztható úgy is, hogy a gombócokat összeaprítjuk, zsemlyemorzsával megszórjuk, majd egy teflonedényben olajon megpirítjuk. Üvegtálban kínáljuk.
Recept Háromfáról
Böjti szilvaleves
A háromfai asszonyok nagy leleményességgel teszik változatossá a ma is szigorúan tartott böjti időszakot. Györkös Jánosné recept-gyűjteményében szerepel a nagypénteki szilvaleves; ehhez az aszalt szilvát kevés fokhagymával, babérlevéllel föltették főni, végül tejföllel behabarták és ecettel ízesítették. Hétköznapi húsmentes étel a pucoktúrás, amihez lábasban a sima lisztet zsemlyeszínűre pirították, forró, sós vízzel öntözve darabosra keverték, majd zsírral megöntözték. Ritkán cukorral és lekvárral is fogyasztották. Gadanecz Ferencné a szentestére szánt mácsikhoz a lisztet sóval, vízzel, tojással összegyúrja, vékony lappá sodorja, és a platnin ropogósra süti. Ezután falatnyi darabokra tördelve forró, cukros tejjel leönti, és cukros mákkal megszórja.
Recept Iharosberényből
Krumpliprósza
Régen kedvelték a krumplis ételeket Iharosberényben. Sokan szeretik ma is a krumpliprószát. Ezt a receptet Buzás Lászlóné közölte.
Hozzávalók négy személyre számítva; egy kiló hámouott burgonya, egy kávéskanál só, két deci kefir, két tojás és annyi liszt, amennyit fölvesz a tészta. A sütéshez két deci olaj ajánlott.
Elkészítése; a burgonyát almareszelőn lereszeljük, és vízben kimossuk, hogy ne a keményítő ne maradjon benne. a kefirt, a két tojást és a sót kikeverjük, majd beletesszük a kinyomott burgonyát és hozzá annyi lisztet, amennyit fölvesz. Ebből egy kis merőkanálnyi adagot teszünk a palacsintasütőbe, majd kanállal szétnyomkodjuk. Mindkét felét pirosra sütjük. Még melegen szilvalekvárt tehetünk a tetejére.
Recept Tikosról
Vert perec
A vert perecet régebben minden nagyobb családi összejövetelre elkészítették Tikoson. Főleg a falusi lakodalmakban volt nagy a kelete. Sokáig friss marad, és alkalom sem kell az elkészítéséhez; tea és kakaó mellé akár reggelire vagy uzsonnára is fogyaszthatjuk.
30 deka liszthez 2 tojást, egy pohár tejfölt, tíz késhegynyi szalalkáli, egy deka élesztő, só, három marék cukor, egy kanál zsír. A hozzávalókat összegyúrjuk, ezt követően sodrófával alaposan meg kell csapkodni (verni), s elsodorjuk két centi vastagságúra; három centis csíkokat vágunk belőle és a csíkokból rudakat sodrunk, s ezekből koszorút vagy perecet hajtogatunk. Azután a forrásban levő vízbe dobjuk, és addig főzzük, amíg a víz tetejére fel nem jön. Ezután tepsibe rakjuk megkenjük tetejét tojással, és pirosra sütjük.
Recept Csombárdról
Kukoricaprósza
Egy régi csombárdi recepttel ismertet bennünket Nagy Józsefné.
Egy zománcos tepsi prószához fél liter tej, egy deka élesztő, egy evőkanál margarin, 75 deka kukoricaliszt, egy vaníliás cukor, mazsola, meggy és egy kis cukrozott dió kell. Elkészítése: az élesztőt langyos, cukrozott tejben, amibe beletettük a vaníliás cukrot, megfuttatjuk, majd a kukoricaliszttel és a margarinnal kidagasztjuk. Fontos, hogy lágy tésztánk legyen, ha kell, egy kis tejet még tehetünk hozzá. Egy órát pihentetjük, majd tepsibe simítjuk, s még egy fél órát hagyjuk kelni. A tésztába mazsolát vagy meggyet pötyögtethetünk. A tetejét cukrozott dióval és reszelt citromhéjjal szórjuk meg. Előmelegített sütőben fél óra alatt elkészül a tészta.
Recept Kapolyból
Stíriai metélt
A kapolyi családok egyik kedvenc édes tésztája a stíriai metélt. Egyfajta elkészítési módját Gulyás Jenőnétől kaptuk, aki szerint a kezdő háziasszonyok is könnyen elkészíthetik.
Hozzávalók: 1/2 kg túró, 1 tojás, 1 evőkanál tejföl, 25-30 deka liszt, kevés só.
Ezekből tésztát gyúrunk. Két milliméter vastagságúra sodorjuk, majd egy centi széles csíkokra vágjuk. Forró, sós vízben kifőzzük, és jól lecsurgatjuk. A 3 tojássárgájával, 3 evőkanál cukorral, 3 dl tejföllel, 5 dkg mosott mazsolával a 4 deka vajat jól elkeverjük, és hozzáadjuk a tojások keményre vert habját. A kifőtt tésztát az elkészített krémmel összekeverjük, egy nagyméretű kivajazott, zsemlemorzsával meghintett tortaformába öntjük, és pirosra sütjük. Porcukorral meghintve tálaljuk.
Recept Bábonymegyerről
Palóc leves
A palócleves egyik elkészítési módját Kiss Sándorné ismertette. Hozzávalók: 70 deka marha- vagy bárányhús, 2 fej vöröshagyma, 2 gerezd fokhagyma, 30 dl tejföl, egy kis csokor kapor, só, bors, kömény és paradicsompüré.
A vöröshagymát olajon megpároljuk, hozzáadjuk az apróra vágott húst, és pár percig pirítjuk. A tűzről levéve egy evőkanál pirospaprikával megszórjuk, ráöntünk 1 dl paradicsompürét, 1 mokkás kanál őrölt köményt, sót és borsot ízlés szerint. Ezután felöntjük fél liter vízzel, s puhára pároljuk. Közben megfőzzük a burgonyát (egy babérlevéllel), a zöldbabot 6-6 dl vízben; a főzőlével együtt asjuk a puha húshoz. Két evőkanál lisztet tejföllel simára keverünk, majd a levesbe tesszük. Öt percig összeforraljuk, és rászórjuk a kaprot.
Recept Somogytúrból
Aprópecsenye
A jellegzetes somogytúri étel receptjét Müller Ervintől kaptuk.
Hozzávalók 10 adagra: 1,4 kiló pulykamell, 30 deka vöröshagyma, 10 deka főtt kolozsvári szalonna, 10 deka zöldborsó, 10 deka gomba, 10 deka főtt füstölt sonka, 15 deka friss paradicsom és 15 deka zöldpaprika és 1 deci száraz fehérbor, só, bors, majoránna.
A szalonnát vékony csíkokra vágjuk, kisütjük. Zsírjában aranysárgára sütjük a kockára vágott vöröshagymát, hozzáadjuk a zúzott fokhagymát és a csíkokra vágott pulykamellet a sonkával, gombával, zöldborsóval. Addig pirítjuk, míg a hús fehér nem lesz. Fűszerezzük, beletesszük a friss paradicsomot és a paprikát, s rövid lében pároljuk. Mikor majdnem puha a ragu, hozzáöntjük a száraz fehérbort. Petrezselymes burgonyával tálaljuk.
Recept Ecsenyből
Káposzta kelt tésztával
Magyar Jánosné receptje tipikus sváb étel. Kell hozzá fél kiló savanyú káposzta, 20 deka oldalas, 20 deka darált hús, fél marok rizs, paradicsompüré, tojás, só, bors.
A káposztát paradicsommal, egy kis vízzel és az oldalassal feltesszük főni, közben a darált húsból és az előfőzött rizsből, tojásból gombócokat készítünk, ezeket ízlés szerint fűszerezzük és a káposztába tesszük, vékonyan berántjuk és készre főzzük.
Hagyományos kelt tésztából pogácsákat formálunk, s a kész káposztába tesszük. A tetejére is szedünk egy kis káposztát, majd addig főzzük, míg a tészta megpuhul.
Recept Rinyaújlakról
Kossuth-kifli
Már a rinyaújlaki nagymamák is készítették ezt a süteményt.
Kell hozzá egy margarin, illetve 28 deka zsír, hat tojás, 28 deka cukor, 28 deka liszt, sütőpor, citrom. A margarint vagy zsírt haborra keverjük, majd a 6 tojás sárgáját és 28 deka cukrot kikeverjük, aztán a kettőt összevegyítjük, hozzá citromhéjat és citromlevet adunk. A lisztbe sütőport keverünk, s hozzáadjuk az eddig elkészültekhez. A hat tojás fehérjét fölverjük kemény habbá, s a masszához adjuk. Amikor elkészült, két részre választjuk. Az egyik feléhez két kanál kakaóport teszünk, a többit nem színezzük. Felváltva merítünk belőlük a lisztezett zsírozott tepsibe, s így kisütjük. Miután kisült, félhold formájúra szaggatjuk, és meghintjük porcukorral. Hat személynek elegendő kiflit kapunk.
Recept Holládról
Kerékrépaleves
Holládon, a mai napig sok régi somogyi ételt készítenek a háziasszonyok. A falusi konyhák specialitásai közül egy levest ajánlanak a különleges ízeket kedvelő, hagyományőrző konyhákba. A kerékrépaleves úgy készül, hogy a répát először megtisztítják és legyalulják, majd ecetes forró vízzel leforrázzák. Közben egy nagy fazékba füstölt húst tesznek főni. Fokhagymát, vöröshagymát, szemes borsot és babért tesznek a fővővízbe, és a fűszerekkel félig megfőzik a húst. Ezután hozzáteszik a répát és paprikás rántást készítenek. Az utolsó forrásnál pedig felönttik paradicsompürével, vagy sűrített paradicsommal. A kiadós és finom levest kelt tésztával, vagy pogácsákkal egytálételként is szokták tálalni.
Recept Hedrehelyről
Kelt perec
Kelt perec nélkül régen nem volt lakodalom Hedrehelyen. A receptjét Máté Lajosnétól kaptuk, s esküszik rá, hogy kocsonyához is nagyon fonom. Tapasztalt háziasszonynak könnyebb a dolga, de a kezdők se keseredjenek el, ha elsőre nem kel meg a perec.
Hozzávalók: 2 kg liszt, egy margarin, 2 tojás, só, 5 deka élesztő.
Elkészítése: Az élesztőt langyos, cukros tejben felfuttatjuk, majd a hozzávalókat összegyúrjuk, s meleg helyen kelesztjük a tésztát. Amikor már ki akar jönni az edényből, újra összegyúrjuk, s még egyszer megkelesztjük, majd óvatosan kisodorjuk és csíkokra szeljük, ezeket perec formára alakítjuk vagy összefonjuk. A tésztát kikent tepsibe rakjuk, és még egyszer kelesztjük. A tetejét fölvert tojással megkenjük, s kemence híján sütőben - közepes lángon - pirosra sütjük.
Recept Törökkoppányból
Túrós lepény
A községben régi, hagyományos sütemény volt a túrós lepény, de ma már kevesen készítik. Pedig Tobak Józsefné szerint könnyen előállítható és ízletes.
Hozzávalók: 40 deka liszt, 2 tojás, 5 deka zsír vagy margarin, 10 deka kristálycukor, kevés só, 4 deka élesztő, 2 dl tej, 50 deka tehéntúró, illetve 2 dl tejföl.
A liszttel, tojással, sóval, cukorral és zsírral, valamint a tejben megfuttatott élesztővel lágy kalácstésztát készítünk. Ezt tepsibe sodorjuk. Az 50 deka túrót 20 deka cukorral és két tojással összekeverjük, majd a tésztára tesszük. Mindegy fél óráig kelesztjük. Közben a 2 dl tejet, a tejfölt és a zsírt is összeforraljuk. A kisült tésztát kockákra vágjuk, s beleforgatjuk az öntetbe. Ezután üvegtálba rakjuk, és sütőben átforrósítjuk. A lepény ízlés szerint készíthető dióval és mákkal is.
Recept Berzencéről
Táskaleves
Hozzávalók négy személyre; egy egész tojás, 40 deka liszt, 25 deka tehéntúró, fél liter tejföl, só, zeller levél, 2-2,5 liter víz.
A vizet felforraljuk, ízlés szerint sóval, zellerlevéllel. Közben elkészítjük a levesbetétet: az egész tojást a lisztel, kevés sóval és langyos vízzel összegyúrjuk olyan keményre, hogy könnyen nyújtható legyen. Negyed órát pihentetjük, kinyújtjuk, sós túróval megszórjuk, majd minden sor túróra ráhajtjuk a tésztát vagy fölcsavarjuk. 2-3 centis darabokra vágjuk, ezek szélét lenyomkodjuk, hogy főzéskor ki ne folyjék a túró. A forrásban levő levesalapban addig főzzük, míg feljönnek a leves tetejére. Tejfölös habarást készítünk, és a levesbe öntjük. Káplár Jánosné tanácsa: öntsünk rá egy kanál olajat, kevés pirospaprikát, s dúsíthatjuk kis füstölt hússal is.
Recept Jákóból
Hókifli
Kezdő háziasszonyok is bátran elkészíthetik a hókiflit, mert nem igényel különösebb ügyességet, s a vendégeknek biztosan ízlik.
Hozzávalók. fél kiló liszt, egy margarin, egy pohár tejföl, csipetnyi só.
A felsoroltakat este összegyúrjuk, reggelig pihentetjük a tésztát, majd dió nagyságú gombócokat formálunk, és vékonyra elsodorjuk. Mákkal vagy lekvárral becsavarjuk, s kifliket formázunk belőle. Tepsibe rakjuk, és kisütjük.
A csokoládés kekszhez 20 deka vaj, ugyanennyi cukor, egy tojás, 2 evőkanál kakaópor, 2 kiskanál sütőpor és vannillin cukor kell. A vajat a cukorral habosra keverjük, beledolgozzuk a tojást és a többi hozzávalót. 6 részre osztjuk, egyenként ujjnyi vastag rúddá sodorjuk, s kibélelt tepsiben megsütjük, előtte fölvert tojással megkenjük.
Recept Szabadiból
Egyesületi pacal
Az Együtt Balatonszabadiért egyesület ősszel főzőversenyt rendezett; a versenyen kívül főzte Kálmán Mihály az "egyesület pacalját", amiért sorba álltak az érdeklődők. A pacalnak egyébként Kálmán Mihály szerint nincs különösebb titka, noha többen tartanak az elkészítésétől. Ö a feleségétől tanulta, s annyit elárult: ha kellőmennyiségű hagyma van benne, akkor baj nem lehet. Soha nem méricskélte ki a hozzávalókat, amúgy férfi módra kóstolás szerint ízesítette legutóbb is. Mivel ma már kevéssé zsírosan főzik - magyarázta -. figyelni kell rá: amikor sűrűsödni kezd a leve, nehogy odakozmáljon, mert erre hajlamos a pacal. Kell hozzá persze - tette hozzá Kálmán Mihály - só meg bors, de a legfinomabb mégiscsak a jó pacal, ami előfőzött kell legyen.
Recept Bonnyáról
Mártásos cigánypecsenye
Ez a bonnyaiak egyik kedvenc étke, receptjét id. Grosch Jánosné adta. Hozzávalók hat személyre: 2 kg sertéshús, 10 deka liszt, 5 deka pirospaprika, 5 deka só, 1 deka őrölt bors, 2 deka delikát ételízesítő, 4 gerezd fokhagyma, olaj.
A szeletelt sertéshúst kiklopfoljuk, s ízlés szerint fűszerezzük; pirospaprikával, delikáttal összekevert lisztben megforgatjuk, kevés olajban mindkét oldalát megsütjük. A hússzeleteket lábasba rakjuk. Olajban megpároljuk az apróra vágott fokhagymát, a maradék lisztet is beletesszük és elkeverjük. Ezután kevés vízzel fölengedjük, s a hússzeletekre öntjük. Még pár percig pároljuk. Az olajban párolt fokhagymás lisztet paradicsomlével is fölengedhetjük. A cigánypecsenyét tört krumplival vagy pürével tálaljuk.
Recept Sávolyról
Kaszásleves
Hozzávalók. Burgonya, füstölt hús, gomba, tejföl, liszt, vaj, kapor, só, fokhagyma, vöröshagyma, köménymag, babérlevél és bors.
A kockára vágott húst a hagymával föltesszük, és félpuhára főzzük. Hozzátesszük a kockára vágott burgonyát, a gombát és a fűszereket. Kevés vöröshagymás rántást készítünk, de ha vékonyan szeretnénk, ezt el is hagyhatjuk. Közben egy pohár tejfölt tejjel és egy evőkanál sima liszttel elkeverünk, s a felforrt levesbe öntjük. Hagyjuk együtt főni még két percig, tehetünk hozzá egy kevés tejet, egy kanál vajat is. Végül apróra vágott kaprot szórunk bele. Azért hívják kaszáslevesnek, mert nagyon kiadós. Pogácsát kelt tésztát szoktak melléje adni, és gyakran készítették a mezőn dolgozó kaszásoknak.
Recept Mocsoládról
"Kőtt rétes"
A tésztájához; fél kiló liszt, 2 dkg élesztő, 3 deci tej, két tojás, só, egy evőkanálnyi étolaj kell.
Az élesztőt langyos tejben megfuttatjuk, s összedolgozzuk a hozzávalókkal. A jól kidagasztott tésztát három részre osztjuk, 20-25 percig kelesztjük, majd a cipókat megkenjük olajjal; kinyújtjuk, cukrozott mákkal vagy dióval, vagy sütött reszelt káposztával megszórjuk, tejföllel meglocsoljuk, s föltekerjük. Előmelegített sütőben sütjük. A kelt rétest tölthetjük túróval is, akkor a töltelékhez keverjünk egy vaníliás cukrot és egy tojást, esetleg mazsolát is. S tölthetjük húsos töltelékkel. Egy doboz löncshúst májkrémmel összekeverünk, borsozzuk, kávéskanálnyi majoránnát, két tojást, csipetnyi köményt és csiliport teszünk bele. Jól összedolgozzuk, s ezzel töltjük a tésztát.
Recept Somogyzsifáról
Aratókáposzta
A hozzávalók; fél kg édes vagy savanyú káposzta (mindegyikből finom), paprika, paradicsom, vöröshagyma, kolbász, krumpli.
Teflonlábasba egy pici zsiradékot tesznek, rászórják a karikára vágott vöröshagymát, majd rétegezik a káposztát, paprikát, paradicsomot, kolbászt, amíg tart. Ha édes káposztából készítjük, akkor sózzuk is. Lefedjük, és lassú tűzön hagyjuk, hogy csendesen összepuhuljon; ilyenkor már semmi dolga a szakácsnőnek. Az édes káposztás változatot a végén meglocsoljuk egy icipici ecettel. Amikor már majdnem készen van, akkor héjában főtt krumplit - karikára vágva - óvatosan belekeverünk. Aki szereti csípősen, úgy készítse el, mert akkor még finomabb. Nagyon kiadós és egyszerűen elkészíthető egytálétel.
Recept Eddéről
Havasi gyopár
Tíz tojásból piskótát sütünk Bogdán Hajnalka receptje szerint: a tíz tojás sárgáját 10 evőkanál cukorral simára keverjük, a tojásfehérjét kemény habbá verjük s kis adagonként a tojássárgájához keverjük, ezután 10 evőkanál lisztet elkeverünk egy egész sütőporral, s kanalanként a masszához adagoljuk. Lisztezett, zsírozott tepsiben kis lángon 30 percig sütjük. Közben elkészítjük a krémet. Egy liter tejből 2 csomag vanília-pudingporból pudingot főzünk. Egyik felébe egy margarint, 25 deka cukrot teszünk, és simárs keverjük. 25 deka darált kekszet 2 deci tejjel leforrázunk, s összedolgozzuk a puding másik felével, egy deci rummal, egy marék dióval. Összeállítása: piskótalap, vajas pudingkrém, a tetejére kekszes.diós krém, végül megszórjuk kókuszreszelékkel. Hűtőben tárolva egy óra után fogyasztható.
Recept Lengyeltótiból
Tóti pecsenye
A tóti pecsenye receptje Németh Istvántól és Dü Józseftől, az iskola szakácsaitól származik.
Hozzávalók (egy adagra): 10 deka sertéskaraj csont nélkül, só, bors, mustár, vöröshagyma, étolaj és kettő tojás. A húst kiklopfoljuk, sózzuk, borsozzuk, az egyik felén megkenjük mustárral, majd megszórjuk nagyon apróra vágott vöröshagymával. Teflonserpenyőben olajat hevítünk, majd belerakjuk a húst úgy, hogy a hagymás fele legyen felül. Hirtelen átsütjük, ráöntjük a két habart tojást - úgy, mintha rántottát sütnénk. Villával megemeljük a húst, hogy a tojás aláfolyjék. Ízlés szerint sütjük, s lapátkanállal átforgatjuk, a másik oldalát is megsütjük. Az ügyesebbek megfordíthatják úgy is, mint a palacsintát. Sült burgonyával, salátával nagyon laktató és egyszerű étel.
Recept Zaláról
Hlavati Imrénétől kaptuk ezt a tejfölös paprikás csirke receptet, Ő rendszeresen készíti családjának.
Hozzávalók: 1 csirke, 5 deka zsír, 1 fej vöröshagyma, 1 deci tejföl, édes paprika, 1 kávéskanál liszt és ízlés szerint só. A csirkét fölszeleteljük , egy kisebb fej reszelt vöröshagymát lábasban az öt deka zsíron fedő alatt világosra pirítjuk, majd piros paprikát hintünk rá és beletesszük a földarabolt csirkét. Fedő alatt a saját levében lassú tűzön 25 percig főzzük. Ha zsírjára sült, a húsok mindkét felét gyengén megpirítjuk, és a lábas egyik felére halmozzuk. A zsírba teszünk egy kávéskanál lisztet, megpirítjuk, és kettő deci víz hozzáadásával még 15 percig főzzük. Tálalás előtt az egy deci tejfölt vegyítjük a megfőtt paprikás csirkéhez. Galuskával tálaljuk.
Recept Kiskorpádról
Túrós laska
A kedvelt egytálételhez fél kiló liszt, 4 tojás, só, víz, 1 pohár tejföl, fél kiló túró, kevés füstölt szalonna kell.
A lisztből, tojásból és sóból kevés vízzel kemény tésztát gyúrunk, s hat cipóra osztjuk, majd mindegyiket levestészta vékonyságúra nyújtjuk. A lapokat konyharuhára vagy abroszra teregetjük, majd lisztezett sütőlemezen (a tepsi alján) egyenként megsütjük.
Nagyon rövid ideig, kis lángon kell sütni, hogy ne égjen meg, mert akkor keserű lesz. Az így keletkezett laskát nagyobb darabokra törjük, és forrásban levő sós vízben kifőzzük, és forró zsírba kiszedjük.
A tejfölt kevés zsíron megfuttatjuk, így krémesebb lesz, és nem hűti le a tésztát. A szalonnát megpirítjuk. A laskát és a hozzávalót külön rakjuk az asztalra: mindenki ízlése szerint tehet rá túrót, tejfölt és szalonnát is.
Recept Gadányból
Bögrés kalács
A tésztához valókat nem kell mérni, csak egy kétdecis bögrére van szükség. A tésztához vegyünk 3 bögre lisztet, 2 bögre cukrot, 1 bögre tejfölt, 4 tojást, 1 csapott evőkanál szódabikarbónát, 1 evőkanál kakaót, 1 csomag vaníliás cukrot, 1 kocka margarint és 1 merőkanál tejet.
Ezeket keverőgéppel két perc alatt simára dolgozzuk. A tészta felét vajjal kikent, belisztezett szögletes formába öntjük. A másik feléhez keverjük a kakaót és a tejet. Ezután a fehér tészta tetejére öntjük, majd csak helyenként kissé összekeverjük a sütőformában levő fehér tésztával. Előmelegített, közepesen meleg sütőben kb. 3/4 óra alatt megsütjük. Aztán tíz percig a formában pihentetjük. Porcukorral meghintjük, de készíthetünk rá csoki vagy cukormázat is.
Recept Drávatamásiból
Párizsi szelet és labdacsöröge
Két receptet közlünk Végh Lajosnétól, aki három évtizede dolgozik szakácsként Drávatamásiban.
A párizsi szelethez négy szem tört krumplit citrom levével és reszelt héjával meg négy tojással, vegetával és sóval összekeverünk. A sertéshúst vékonyra klopfoljuk, lisztbe forgatjuk, majd enyhén megsózzuk. Ezután beleforgatjuk a tojásos krumpliba, s forró olajban kisütjük. Ahány vendégünk van, annyi szelet húst készítünk.
Süteményként labdacsörögét kínálunk a vendégeknek. Levestésztát összegyúrunk dió nagyságú gombócokká, majd ezeket kisodorjuk és barátfüle-szaggatóval kiszaggatjuk. Szűrős merőkanálban nyeri el a végleges labdaformáját. Forró olajban kisütjük, és vaníliás cukorban alaposan megforgatjuk.
Recept Kisbajomból
Gyalult krumpli
A kiadós parasztétel receptjét Kovács Bélánétól kaptuk. Két kiló krumplit meghámozunk, s a tökhöz hasonlóan szálasra gyalulunk, majd sós vízben nem túl puhára előfőzzük. Egy fürtölt csülköt babérlevéllel, egy fej vöröshagymával megfőzünk. A csülök főzőlevéhez hét deci házi paradicsomlevet öntünk, ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, és újra forraljuk. Mikor lohog, beletesszük a leszűrt krumplit s a darabokra vágott csülökhúst. Rántással besűrítjük, s melegen fehér kenyérrel vagy lángossal tálaljuk. A lángoshoz fél liter langyos vizet, kevés cukros tejet veszünk, abba felfuttatunk egy csomag élesztőt. Liszttel és sóval lágy tésztát gyúrunk. Kelesztés után ujjnyi vastagra nyújtjuk gyúródeszkán, s negyedórányi újabb kelés után kis darabokra vágva olajban kisütjük.
Recept Pálmajorból
Kárnye ku kurecs
Az óvoda szakácsnőjétől, Bogdán Imrénétől kaptuk annak a húsos káposztának a receptjét, aminek a cigány neve kárnye ku kurecs.
Négy személyre egy kiló savanyú káposzta, egy doboz sűrített paradicsom, egy kiló oldalas, egy zöldpaprika, egy fej vöröshagyma, babérlevél, só és bors kell, a rántáshoz pedig zsír, liszt és pirospaprika.
A húst földaraboljuk, s föltesszük főni, beleszeljük a vöröshagymát, babérlevelet, és ízlés szerint fűszerezzük. Mikor a hús majdnem megpuhult, belekeverjük a paradicsompürét és a káposztát. Ha megfőtt a káposzta, elkészítjük a rántást. Zsírban vagy olajban aranybarnára pirítjuk a lisztet, majd a tűzről levéve belekeverjük a pirospaprikát. Ezt beleöntjük a levesbe, s ízlés szerint fűszerezzük, és még egyszer fölforraljuk.
Recept Balatonújlakról
Aludttejes prósza
Kedvelt étel Újlakon az aludttejes prósza, amit a jellegzetes somogyi ételek között is számon tartanak. Újabban kefirrel készítik, mert a ma kapható zacskós, illetve tartós tej kevésbé alkalmas jó házi alugttej készítésére.
Hozzávalók. négy-öt pohár kefir, egy tojás és annyi liszt, amennyit a lágy palacsintatésztához kell. Az aludttejes prósza elkészítése nagyon egyszerű: összekeverik a kefirt és a tojást, valamint a lisztet úgy, hogy sűrű palacsintatésztát kapjanak. A masszát természetesen enyhén megsózzák. Kizsírozott tepsibe öntik, majd a tetejét olajjal és tejföllel megkenik. Forró sütőben kell kisütni, míg meg nem pirul a teteje. Házi meggy-, illetve szilvalekvárral fogyasztják, s van aki porcukrot is szór a tetejére.
Recept Kányából
Sós perec
Több mint 30 évet dolgozott a vendéglátóiparban szakácsként Lenhoffer István. Tőle kaptuk a tejfölös sósperec receptjét.
Hozzávalók 10-12 személyre: 1 kiló liszt,3 deci aludttej, 5 deka élesztő, 2 tojás, egy evőkanál só, 2 deci tejföl, sajt. Az élesztőt kevés langyos, cukros tejben fölfuttatjuk, majd 10 percet pihentetjük.
Hozzáadjuk a lisztet, a sót, a tojást, illetve az aludttejet. Az anyagot összedagasztjuk kenyértészta-keménységűre, majd meleg helyen fél órát pihentetjük. Ezt követően 20-22 kis cipót formázunk, kézzel kinyújtjuk és megcsavarjuk, egymás alá helyezve a két végét.tepsibe rakva 30 percet pihenni hagyjuk. Sütés előtt tojással, sóval és sajttal ízesítjük. Forró sütőben vagy házi kemencében pirosra sütjük. Paprikás tejföllel és reszelt sajttal is fogyaszthatjuk.
Recept Istvándiból
Rumos-diós sütemény
A régi, kevesek által ismert sütemény elkészítéséhez 40 deka liszt, 15 deka zsír, sütőpor, három tojássárgája szükséges, valamint annyi tej, amennyit fölvesz. A töltelékéhez 45 deka forró áttört főtt burgonyára van szükség, ezenkívűl 25 deka cukorra, 15 deka darált dióra, egy csomag vaníliás cukorra, 1/2 deci rumra és három tojás habjára.
Elkészítése: a tésztához valót összegyúrjuk, és egy kisebb meg egy nagyobb cipóra osztjuk. A nagyot kinyújtjuk, ezt követően a tepsibe tesszük. A töltelékanyagot könnyedén összekeverjük, és a tésztára simítjuk. A kisebb adag tésztával lefedjük, majd a tetejét villával megszurkáljuk, és bekenjük tojással. Közepes tűzön 30-45 percig sütjük. Hidegen fölszeletelve tálaljuk.
Recept Őrtilosból
Káposztás bableves
Kedvelt eledel Őrtilosban a bab. A háziasszony tollfosztáskor zsíros babbal kínálta a tollfosztó asszonyokat, a jó káposztás bablevessel pedig férjet lehetett fogni. A káposztás bableves receptjét Vida Istvánnétól kaptuk, aki híres a főzőtudományáról;
Hozzávalók: fél kiló szárazbab, maroknyi savanyú káposzta, 1 nagy fej vöröshagyma, 10 deka zsír, 2,5 deci paradicsomlé, 1 kevés liszt és őrölt pirospaprika.
A babot félig megfőzzük, majd a savanyú káposztával együtt tovább főzzük. Ha túlságosan savanyú a káposzta, mossuk át, mielőtt a levesbe tesszük. Közben elkészítjük a rántást a pirospaprikával és az apróra vágott vöröahagymával. Berántjuk a levest, s beleöntjük a paradicsomlevet. Mindezt összeforraljuk.
Recept Szabásról
Laska, prósza
Szívesen készítenek gyors és laktató ételeket a szabási asszonyok. Rozina Zoltánné szerint a káposztás laskához házi gyúrt tésztát kell a kikent tepsibe teríteni, arra ujjnyi vastagon teszik a zsírban párolt sós-borsos fehér káposztát, s gazdagon meglocsolják tejföllel. Erre újabb réteg tésztát tesznek, azt is megtejfölözik. Villával megszurkálják, és sütőben vagy kemencében pirosra sütik. Kockákra vágva ital mellé vagy könnyű fogásként ebédre, vacsorára tálalják. A krumplis prószához vékony karikára szelik a burgonyát, s egy sorba a tepsi aljára terítik, s meglocsolják olvasztott zsírral. Hat tojásból tejjel, liszttel a szokásos módon sűrű, sós palacsintatésztát kevernek. A krumplit sütőben elősütik, majd a palacsintatésztát ráöntve készre pirítják.
Recept Somogycsicsóból
Kukoris
Vasárnaponként és közös munkák alkalmával - gabonahordás, krumpliásáskor - tették az asztalra a fonott kalácshoz hasonló tésztafélét, a kukorist. Receptjét a 84 esztendős Horváth Józsefné mondta nekünk el.
Három deka élesztőt 1 egész tojással tejben felfuttatunk, és 1 mokkáskanálnyi cukrot is beleteszünk. Ezt fél kiló liszttel - amibe kevés sót tettünk - és kevés tejjel összedagasztjuk. Végül 1 deka meg- olvasztott margarinnal összedolgozzuk a tésztát. egy óra hosszáig kelni hagyjuk. Akkor két kis cipót formálunk belőle, kisodorjuk, és két ágba fogva összefonjuk. 10-15 percig kelni hagyjuk, majd a tetejét 1 felhabolt egész tojással bekenjuk. Akkor lesz nagyon finom, ha kemencében sütjük.
Recept Nikláról
Tarkedli
Hozzávalók: negyven deka liszt, öt deka élesztő, öt deka cukor, 2 darab tojás, csipet só, a sütéshez olaj.
A fele tejben elkeverjük a lisztet, beleütjük a tojást, belemorzsoljuk az élesztőt, hozzáadjuk a cukrot, sót, és simára dolgozzuk. Felöntjük a maradék tejjel és csomómentesre keverjük, majd kb. 1- 1 1/2 óra hosszat kelesztjük. a tarkedlisütőt fölmelegítjük, olajjal megkenjük, s egy-egy kanál tésztát teszünk bele. Lassú tűzön mindkét oldalát pirosra sütjük, majd szalvétára szedjük. Melegen tartjuk, míg az egész tésztát kisütjük. Ízlés szerint lekvárral vagy porcukorral melegen tálaljuk. Készíthetjük úgy is, hogy reszelt almát teszünk a tésztához. Akkor fahéjas cukorral a legjobb. A tarkedlisütő olyan, mint a tükörtojássütő, csak nagyobbak a mélyedései.
Egy nagyon jó recept Tengődről
Töltött sonka
Kántor Jánosné tette közre ezt a Húsvéti töltött sonka receptjét. Nagymamájától tanulta:
Elkészítéséhez kell: 1 kiló füstölt sonka, 2 fonott kalács, 10 tojás, petrezselyemzöld, őrölt fekete bors, vegeta.
A sonkát puhára főzzük, a tojásokat pedig keményre. A tojást és a kalácsot apró darabokra vágjuk, s borssal, petrezselyemzölddel, vegetával összekeverjük. Ezt a tölteléket a sonka főzőlevével többször is meglocsoljuk. A főtt sonkát hosszában három részre vágjuk, s hosszú üvegtálra tesszük. Alulra a bőrös részét, erre egy réteg tölteléket, majd sonkát és ismét tölteléket, sonkát. A maradék tölteléket körben hozzányomjuk a forró sonkához. Az így töltött sonkát lenyomatjuk, s aztán hidegre tesszük. Tálaláskor tojáskarikával vagy petrezselyemmel díszíthetjük. Tormával, mustárral kínáljuk.
Recept Mezőcsokonyáról
Kaszás Józsefnétól kaptuk a nagyon finom és kiadós sült túrógombóc receptjét.
Hozzávalók: 20 deka búzadara, fél kiló túró, 20 deka főtt krumpli, 3 tojás, 1 kávéskanál cukor, só; Az öntethez: 10 deka cukor, 2 csomag vaníliás cukor 2 pohár tejföl, 3 deka vaj.
A búzadarát, az áttört krumplit, a túrót, a tojásokat, a cukorral összegyúrjuk, majd lehetőség szerint egyforma gombócokat formálunk belőle. A gombócokat zsemlyemorzsában megforgatjuk, s forró étolajban vagy zsírban halványra sütjük. A kisütött gombócokat hőálló tálba tesszük. A tejfölt, a cukrot és vaníliás cukrot, valamint a vajat összemelegítjük, s a gombócra öntjük, majd forró sütőben 20 percig sütjük. A fenti mennyiségből kb. 30 gombóc készíthető el.
Következő állomásunk miért ne! Ádánd (az én falum) és a szomszéd falu Siójut lesz.
Mindkét hölgyet akik a recepteket adták, személyesen ismerem! Az ádándi vajastekercsből én is ettem, állíthatom finom.
Már itt is vagyunk az én falumban Ádándon.
Recept Ádándról
Vajastekercs
Az ádándi szakmunkásképző intézet szakácsának Császár Margitnak a specialitása a vajastakercs, amit seggreülősnek is neveznek, mert nem élével, hanem lapjával sütik ki a tésztát.
Egy kiló liszthez két egész tojást és két tojás sárgáját keverünk, öt deka élesztőt fél liter cukros tejben felfuttatjuk, sóval ízesítjük, és jól kidolgozzuk. Három kocka vajat 30 deka porcukorral habosra keverünk, majd kinyújtjuk a tésztát, és ezzel a vajas krémmel megkenjük, majd egy csomag mazsolával megszórjuk, és föltekerjük, mint a fosszúkalácsot. Kétujjnyi szélesre elvagdossuk, tepsibe rakjuk - egymástól távol - a szeleteket, nehogy összeragadjanak, mikor megduzzadnak. Mikor megkelt, forró sütőben sütjük, s mikor már félig megsült, a fél liter tejjel, vaníliával meglocsoljuk, és pirosra sütjük.
Most átmegyünk a szomszéd faluba Siójutra.
Recept Siójutról
Ahonnan Bertáné Scheffer Piroska állítja, hogy a juti Hagymás serpenyős, oldalassal különösen finom.
Először karikára szeli a burgonyát, s csíkokra az oldalast. Egy sor krumplit, majd egy sor húst tesz a serpenyőbe, s ezt még egyszer megismétli. Vöröshagymát szel a tetejére, s ételízesítőt, paprikát szór rá, majd ezt követi a finomra párolás. Hagyja, hogy a gőzében puhára főjön, süljön a finom étek, majd újból vöröshagymát tesz a tetejére. Ezért nem kell rá tejföl, van ugyanis, ahol a hagymát ez helyettesíti.
Bertáné Scheffer Piroska szerint egyszerű és gyors étel, fél óra alatt elkészül. S természetesen jófajta juti vörösbort ajánl melléje, hogy jobban csússzon.
(Ezt is megkóstoltam már, a juti bort természetesen, mondhatom nem rossz!)
Recept Rinyaújnépről
Húsos káposzta
Kedvelt étel Újnépen a húsos káposzta, illetve disznóöléskor a sült káposzta és kakaspörkölt.
Lukács Lajos az alábbiak szerint készíti, mielőtt fölhasználná, egy napig áztatja a füstölt sertéshúst. A vízbe a hús mellé vöröshagymát, fokhagymát, magyarborsot, babérlevelet is tesz, és mindezt együtt főzi meg. Ezután a savanyú káposztát alaposan kimossa, hogy valamennyit veszítsen a savanyú ízéből, majd a lébe teszi. Amíg összefő addig elkészíti a rántást; ehhez kell zsír, őrölt pirospaprika, őrölt bors és nagy adag sűrített paradicsom. Amikor ez is fölforrt, kész a káposztaleves. Búcsúra vagy bálra fonott perecet és karikós pogácsát is sütöttek. Ez utóbbi hozzávalója a liszt, só, és a tejföl; mindezt összegyúrva karika formában teszik a kemencébe.
Recept Nemesvidről
Gibanica
Érdekes és egyszerű sült tészta a gibanica. Az eredetileg szerb ételt elég sokan készítik ezen a településen. Sokféle ízben lehet elkészíteni, de a leggyakrabban káposztával töltik Nemesvidon.
A következőképpen készítik. Egy tojásból, fél kiló lisztből egy kevés sóval és vízzel tésztát gyúrunk, és mint a kifőtt tésztának valót vékonyra elsodorjuk. Amikor ez megvan, lereszeljük a káposztát, és egy kevés sóval, borssal összesütjük. A kihűlt tölteléket csíkokban a tésztára helyezzük, majd kettőt hajtunk rajta a káposztával együtt, és elvágjuk. Az így készített tíz centis tekercseket kizsírozott tepsibe rakjuk, és kb. fél óra alatt pirosra sütjük. Készíthetjük sósan vagy édesen, túróval, avagy lekvárral is.
Balatonberényből származik a következő recept
A rakott csülök receptje Tikos Évától származik. Megtisztítunk ,megmosunk és besózunk két hátsó csülköt. Vegetás, fűszeres vízben (vöröshagyma, fokhagyma, bors, kömény, babérlevél, szegfűbors) olyan puhára főzzük, hogy könnyen kihúzhassuk a csontot a húsból. A tetejére feljött zsírból három evőkanálnyit egy széles lapos sütőedénybe teszünk. Megforgatunk rajta fél liter rizst, majd egy liter forró csülöklével felengedjük. Amikor a levét félig elfőtte, a tetejére öntünk egy üveg natúr vagy saját készítésű lecsót. A csülök bőrét kockásra bevagdossuk, felszeleteljük és úgy rakjuk rá a lecsós rizsre, hogy könnyen adagolhassuk. A csülökhúst sertéssült-fűszerkeverékkel ízesített tejföllel bekenjük és forró sütőben pirosra sütjük. Friss uborka- vagy káposztasalátával tálaljuk.
Kastélyosdombói recept
Kakaspörkölt és sós rétes
Kakaspörkölthöz a dombói asszonyok összevágják, megdinsztelik a hagymát, zöldpaprikát és fokhagymát tesznek bele, jól átsütik. Ezután teszik rá a pirospaprikát és darabolva a kakas húsát. Saját levében fölforralják, majd fölengedik egy kevés vízzel és egy kis fehérborral. A kakas alá zöldpaprika, paradicsom kerül, s ezzel együtt főzik meg a kakas korától függően kettő-három óra alatt.
A réteshez Dombón fél kiló lisztet ecetes-sós vízben megdagasztanak, s öt cipót készítenek belőle. Egy órát pihentetik, addig elkészül a töltelék: ehhez egy tojás fehérjét verik föl habnak, beleteszik a sárgáját, és ide keverik a túrót is, ehhez nem cukrot adnak, hanem sót. A rétest tejfölös zsírral lucskosra öntözik.
Recept Nagykorpádról
Kálomista perec
Az egykori színtiszta református községben ünnepkor elmaradhatatlan házi finomság volt a foszlós kalács. Ma is szívesen sütik a kálomista perecnek nevezett kiadós édességet, aminek a családi receptjét Iványos Jánosnétól kaptuk.
Hozzávalók: 1 kiló liszt, 1 tojás, 1 csapott kanál só, 8 deka margarin, valamint 1 evőkanál cukorral kevés tejben felfuttatott 3 deka élesztő, az egészet összegyúrjuk annyi tejjel, hogy a tészta ne legyen lágy. A szokásos kalácstól eltérően ezt ököllel kell dagasztani, mint a kenyértésztát. Dagasztás után kelni hagyjuk, majd két szál gömbölyű rudat formázunk. A tésztaszálakat összesodorjuk és a tepsi méretének megfelelő nagy karikára alakítjuk. Sütés előtt megkenjük tojással, és lisztezett tepsiben fél óráig közepes hőfokon pirosra sütjük.
Recept Csomából
Csomai lángos
A csomai lángoshoz 40 deka kenyér- vagy finomliszt, 3 deka élesztő, 2 főtt burgonya, 1 evőkanál olaj, fél deka só, langyos tej, a kisütéshez olaj vagy zsír kell. Az élesztőt langyos tejben csipetnyi cukorral megfuttatjuk. A liszt közepébe öntjük a megkelt kovászt, hozzátesszük az áttört főtt burgonyát, egy kanál olajat, s langyos sós tejjel lágyabb kelt tésztát dagasztunk. Jól fölverjük, a tetejét liszttel megszórjuk, s ruhával letakarva egy órát kelesztjük. Akkor jó, ha a tészta a kétszeresére dagadt. Ekkor az olajat (zsírt) palacsintasütőben megforrósítjuk. A tésztából tenyérnyi darabokat szaggatunk, s vékonyra kihúzva a forró zsiradékba tesszük. Egyszerre többet is, de ne érjenek össze. Előbb fedő alatt, majd megfordítás után fedő nélkül szép pirosra sütjük. Kínálhatunk hozzá fokhagymás tejfölt is.
Recept Nágocsról
Vadas gombóccal
Szakácsnőként gyakran készített vadast Horváth Józsefné akitől ezt a receptet kaptuk.
Hozzávalók négy személyre: egy kiló marhahús, egy kiló sárgarépa, babérlevél, fekete bors, fél liter tejföl, kettő kiló burgonya, kettő tojás, kb. kettő kiló liszt, húsz deka zsír, só ízlés szerint.
A húst egészben a sárgarépával, a babérlevéllel, fekete borssal megfőzzük. Ezután a sárgarépát a főzőlével együtt összepasszírozzuk, majd vékony rántást készítünk, és a tejföllel behabarjuk. A puhára főtt krumplit összetörjük, belekeverjük a két tojást, a zsírt, a sót, annyi lisztet teszünk hozzá amíg megfelelő tésztát kapunk. (Horváthné szerint a krumpli mennyisége határozza meg a liszt mennyiségét.)
A masszából gombócokat formázunk, s forró vízben kifőzzük. A puhára főtt húst egy centi vastagságúra szeleteljük és a krumplisgombócokkal, mártással együtt tálaljuk.
Recept Nagybajomból
Krumplispogácsa
Ehhez 30 deka liszt, 20 deka margarin, 30 deka főtt krumpli, 2 deka élesztő, 1 tojás, kevés tej, és só kell.
A lisztet elmorzsoljuk a hideg margarinnal, Hozzáadjuk a krumplit, a langyos tejben megfuttatott élesztőt, a tojást és a sót. Jól összedolgozzuk, s fél órát pihentetjük. Utána négyszögletesre nyújtjuk, megkenjük 3 deka olvasztott margarinnal. Vajas tészta módjára hajtogatjuk, 15 perc pihentetés után újra nyújtjuk, vigyázva, hogy sodrás közben ne forgassuk meg. Ismét megkenjük margarinnal, s negyed óra múlva megismételjük a műveletet. Háromnegyed órát pihentetjük a tésztát, majd lisztezett deszkán kettő centisre nyújtjuk, s kiszaggatjuk. Tepsibe téve a tetejét tojással megkenjük, s fél órát pihentetjük. Forró sütőben két percig felső, majd 10-12 percig alsó takarékon sütjük.
Most értünk Pusztaszemesre,
Svábos káposzta
Régen gyakran főzték a szemesi asszonyok a babos káposztát, amúgy svábosan, hiszen a falunak sváb gyökerei vannak - A recept Balázs Jánosnétól származik.
A szárazbabot és a savanyú káposztát (ehhez csak a savanyított jó!) a hússal együtt megfőzték, majd berántották fokhagymás rántással, pirospaprikával. A hagymát és a fűszereket sem sajnálják belőle, az utóbbival azért vigyázni kellett, hiszen a savanyú káposztában már vannak fűszerek. Füstölt húst tettek bele, mert azzal egyrészt ízletesebb, másrészt meg a húst régen hűtő híján füstölték. Laktató vasárnapi ebéd készült így, mellé a háziasszonyok kelt fánkot vagy kelt, esetleg húzott rétest sütöttek, ha egyiket sem, akkor kukoricaprószát meggylekvárral vagy akár cukros dióval is a tetején.
Folytatjuk Szenyéren
Felrázott perec
A felrázott perec régen akár vasárnapra is elkészítették, de hétköznap egy kiadós leves mellé is megsütötték. Fábos Ferencné osztotta meg velünk az elkészítési módját.
Elkészítése: egy kiló lisztet nyolc tojással, egy margarinnal, egy tejföllel és kevés sóval összekeverünk. Három-négy deka élesztőt langyos tejben felfuttatunk és a hozzávalóval összegyúrjuk. Kelni hagyjuk és újra összegyúrjuk. Ötdekás cipókra osztjuk, két tenyerünk között sodorjuk, majd kerek pereceket fonunk belőle. Sütőbe rakjuk és szép pirosra sütjük. Eközben fél kiló cukorból két vaníliás cukorral és másfél deci vízzel sűrű szirupot főzünk, mély tálba rakjuk. A kisült, még meleg tésztát a tálba szedjük és a forró szirupba keverjük és felrázzuk, hogy mindenütt érje a máz.
Recept Szentáról
Kukoricagánica
Szenta, mely falu nagyon szegény volt valaha, így ételre sem költöttek sokat az emberek. A 84 éves Takács Józsefné úgy emlékszik, hogy reggelire többnyire paprikás krumplit ettek, délben meg rántott levest, tejes borsót, kukoricaprószát, lisztes stercet, vacsorára pedig kását, aminek különösen jó ízt adott a tetejére hintett vöröshagyma és pirospaprika. A kukoricagánica a mindennapi eledelek közé tartozott.
Hozzávalók: fél kiló liszt, egy liter víz, kevés zsír, só, őrölt pirospaprika, vöröshagyma, tej.
A lisztet a vízben megfőzzük, egy kevés sót teszünk bele. A masszából zsírba mártott kanállal halmokat szaggatunk, erre zsíron pirított pirospaprikás vöröshagymát teszünk. Minderre - egyéni ízlés szerint - még egy kevés tejet is önthetünk.
Recept Drávaszentesről
Régóta ismerik a faluban a hosszú kalács elkészítésének módját. Ehhez először cukros tejben élesztőt kell fölfuttatni. Ezzel egy kiló lisztet, két tojást, fél pohár tejfölt, kéttojásnyi zsírt , igény szerinti cukrot és sót dolgozunk össze, majd a tésztát kelni hagyjuk. Ha megkelt a tészta, kettészeljük és kisodorjuk, majd mákot, diót teszünk bele, és összetekerjük. Újból kelesztjük, majd kisütjük.
Még régebbről ismert a receptje Drávaszentesen annak a pogácsának, amit a kemencében sütnek. A legidősebb háziasszonyok szerint ez sokkal ízletesebb, mint a tűzhelyen készített pogácsa. Hozzávalók: tejföl, zsír, só, cukor és sütőpor. Ez utóbbit régen szódaporral helyettesítették. A tésztát vastagra sodorják, így teszik a kenyérsütő lapátra és helyezik el a kemencében.
Recept Zicsből
Csülkös káposzta
A savanyú káposztát füstölt csülökkel nagyon kedvelik a zicsi családok. Egyik régi elkészítési módját Schádl Józsefné adta közre.
Hozzávalók: kettő kilónyi savanyú káposzta, egy füstölt csülök, egy fej vöröshagyma, egy evőkanál zsír, őrölt paprika, egy kevés liszt, egy deci paradicsomlé.
A savanyú káposztát leforrázzuk, a hagymát apróra vágjuk, és a zsírban megpároljuk. Ezután hozzáadjuk a pirospaprikát. A káposztát fazékba tesszük a szeletekre vágott füstölt csülökhússal együtt.
Felöntjük annyi vízzel, hogy ellepje a káposztát, és hozzáadjuk a paradicsomlevet. Lassú tűzön kb. egy óra hosszat főzzük. Mikor megpuhult a csülök, a káposztát kevés rántással berántjuk. A régi mód szerint fazékból tálaljuk. Az így készített étel hat személynek elegendő.
Recept Somogyjádról
A paradicsomos húsos káposztához négy személyre
Hozzávalók: Másfél kiló savanyú káposzta, egy kiló füstölt oldalas, egy fej vöröshagyma, egy liter paradicsomlé, kettő csöves piros paprika, egy evőkanál egész bors, három babérlevél és só. A rántáshoz egy evőkanál pirospaprikát, három evőkanál lisztet és némi zsiradékot számolunk.
Az oldalast előző este beáztatjuk, aztán másnap földaraboljuk, s a káposztával föltesszük főni, fűszerezzük. A rántást készítjük, de nem vízzel, hanem a paradicsomlével engedjük föl.
A krumplis prószához harminc deka liszt, egy kiló krumpli, fél liter tej, egy pohár tejföl, öt tojás és só kell.
A krumplit hosszú csíkokra lereszeljük, a hozzávalókból pedig masszát készítünk, összekeverjük, és kizsírozott, belisztezett tepsibe öntjük, majd előmelegített sütőben megsütjük.
Látogassunk el Somogysámsonra.
Nyújtott rétes
Híres a somogysámsoni parasztrétes. A falu asszonyai ezzel a hagyományos édességgel rendszeresen megnyerték a főzőversenyeket, amiken elindultak. bizonyítottan a legjobb káposztás és túrós rétest készítik Somogyban. Szita Györgyné elmondása szerint egy kiló tüskeszentpéteri finomliszthez három tojást, egy kevés sót és annyi langyos vizet teszünk, hogy lágy állagú tésztát kapjunk.
Cipót formálunk belőle, s negyedórát pihentetjük. A töltelékhez egy kiló túrót, három deci tejfölt két tojással, vaníliás cukorral, mazsolával összekeverünk. A káposztáshoz két kiló káposztát lereszelünk, sózzuk, kinyomkodjuk és egy kevés olajon megpirítjuk. A tésztát vékonyra nyújtjuk, megtöltjük, majd felcsavarjuk, s a tetejét olajjal megkenjük, azután a sütőben megsütjük.
Folytassuk utunkat: Recept Hencséről:
Csokoládétorta
Kedvenc lakodalmi édesség Novák Ferencné csokoládétortája.
Hozzávalók: 6 tojás, 20 deka cukor, 20 deka liszt, egy csipet szódabikarbóna. A tojásfehérjéket kemény habbá verjük, fokozatosan hozzátesszük a cukrot, s összekeverjük a liszttel, a hat tojás sárgájával és a szódabikarbónával. Két adagban sütőpapírral bélelt tortaformába öntjük, s megsütjük. A krémhez 20 deka cukor, 3 tojás sárgája, 1 tojás, egy margarin, két kanál kakaópor kell. A cukrot, tojást gőz fölött megfőzzük, majd a tűzről levéve beletesszük a kakaóport, a margarint, s habverővel kidolgozzuk. A tésztát félbevágjuk, mindegyik lapot megkenjük, s egymásra fektetjük. A maradék krémet az oldalára, tetejére kenjük. Díszíthetjük tejszínnel, gyümölccsel s csokoládékrémmel is.
Recept Büssüből
Káposztás pogácsa
A káposztás pogácsához egy káposzta fele, fél kiló liszt (lehet kukoricaliszt is), 20 deka margarin vagy 15 deka zsír, 2 deci tej, 3 deka élesztő, 1 tojás, 1 ek tejföl, 1 kk porcukor, só és bors kell.
A káposztát apróra reszeljük, enyhén sózzuk, borsozzuk; 10 percnyi állás után kinyomkodjuk, s kevés zsiradékon félig megsütjük. Az élesztőt langyos cukros tejben megfuttatjuk, hozzádolgozzuk a lisztet, zsírt, tojást, tejfölt, sót; simára keverjük, s fél centi vastagra sodorjuk. Rákenjük a káposztát, fölcsavarjuk, s fél órát kelesztjük. Ezután sodrófával ütögetve lelapítjuk, vékonyra nyújtjuk, három rétegbe hajtjuk, s kiszaggatjuk. berácsozzuk, tojással megkenjük a tetejét. Meleg helyen egy negyedórát pihentetjük, és forró sütőben pirosra sütjük.
Recept Somogyszobról
Káposztás pogácsa2.
A szobi ostoros rétes készítését Kisillés Sándornétól kaptuk.
60 deka liszthez 5 deka zsírt, ugyanennyi cukrot vesz, s hozzáönti a 3 kockacukorral édesített s fél liter langyos tejben felfuttatott élesztőt. Ebből rétestésztánál kicsit keményebb, kidolgozott tésztát gyúr, s három cipóba osztva több mint egy óra hosszat keleszti. Olvasztott zsírral megkeni, sodrófával vékonyra nyújtja. A cukros dió vagy mák mellett kimagozott meggyel is megszórja a tésztát, majd a szélétől kezdve szorosan föltekeri. A tekercseket kettévágva fonatba sodorja, s a tepsibe teszi második kelesztésre. A fonatokat is megkeni zsírral, hogy ne repedezzen meg sütéskor a tészta teteje. A könnyű sütemény titka , hogy a tepsiben is sokáig keljen a tészta. Előbb forró, majd mérsékelten meleg sütőben kell sütni és szeletekben tálalni.
Eljutottunk Homokszentgyörgyre
Halászlé és szalontüdő.
Falunapokon halászlé, vad- és birkapörkölt a menü, a pinceszerek pedig szalontüdő nélkül elképzelhetetlenek. A halászlét 100-120 személyre készítik főleg pontyból, de tesznek bele amurt és busát is. Az alaplébe bőven tesznek vöröshagymát és pirospaprikát. Az apróbb halat és a ponty fejét megfőzik, kipasszírozzák. A nagyobb halszeleteket fölhígított lében főzik meg, s ezeket csak a tányérban teszik az alaplébe.
A szalontüdőbe való szívet, nyelvet, tüdőt megfőzik, s miután kihűlt, fölszeletelik. Ezután teszik a pörköltalaplébe, s ehhez jön a tejföllel, liszttel a habarás. Paprika, ketchup, majonéz, pirosarany kell az ízesítésére, és zsemlegombóccal tálalják.
Máris Kéthelyen vagyunk
Húsos galuska
Bármilyen húsból 30 deka pörkölt, 2 zöldpaprika, 2 paradicsom, 1,5 bögre liszt, 2 tojás, 4 deci tejföl, 1 csomó kapor, só, bors, és aki szereti, annak sajt.
A szokásos módon pörköltet készítünk. Ebbe belekeverjük a fölszeletelt paradicsomot és a karikára vágott paprikát, majd tíz percig együtt pároljuk. A lisztből, a tojásokkal csipet sóval, borssal és az összevagdalt kaporral galuskát készítünk. 30 percig pihentetjük, majd hosszúkás galuskákat szaggatunk belőle. Egy tűzálló tál aljára először a pörkölttel összekevert galuskát, majd egy sor pörköltet, egy sor galuskát rétegezünk úgy, hogy közben kevés tejföllel is meglocsoljuk. A tetejét leöntjük tejföllel, sajtot szórunk rá, majd ezt az egészet sütőben átforrósítjuk. Egyszerű, finom egytálétel.
Megérkeztünk Bedegkérre
Lakodalmi kuglóf
Negyven éve süt lakodalmakra kuglófot kemencében a 69 éves Vonyik Jánosné. Tőle kaptuk a hagyományos receptet.
Hozzávalók: 1 liter liszt, 2 deka élesztő, 5 evőkanál cukor, citromhéj, fél liter tej, 1 evőkanál tejföl, 5 deka vaj, fél deci olaj, 2 tojás, 5 deka mazsola, csipetnyi só.
A liszt feléből, illetve a tejből és az élesztőből kovászt készítünk, majd egy órát pihentetjük. Két tojás sárgáját a cukorral habosra keverjük, a fele tojásfehérjét fölverjük habnak. A kovászhoz adjuk a maradék lisztet, citromhéjat, tejfölt, vajat, olajat, sót. A kelt tésztát jól kidolgozzuk, hozzáadjuk a fölvert tojásfehérjét. A tészta negyedét elvesszük, kakaót adunk hozzá. A sárga tésztát kisodorjuk, rátesszük a barna tésztát. Összehajtjuk, s kuglófsütőben a kemencében egy óra hosszat sütjük.
Menjünk át Gamásra
Pupora
Ez az étel egy mondásra is utal, a receptjét Sárfi Józsefnétől kaptuk.
A puporát száraz kifliből, szeletelt buktából készítik. Cukros tejbe áztatják, kivajazott tepsibe rakják; meghintik mákkal vagy dióval, lekvárral, cukorral kivert tojással leöntjük, s összesütik.
Gyorsan kész, ezért mondják, ha valaki összecsapja a munkáját; Mit gondolsz, ez pupora?
A túrós rakott hús készítése is egyszerű; a tepsi aljára vékony szalonnacsíkokat raknak, rá vékony sertéshússzeleteket, majd sóval, borssal, zöldségzölddel megszórják. Fél kiló túrót tesznek rá, s paradicsommal, zöld és piros húsú paprikával beborítják. Újra egy sor fűszeres hússzelet és egy pohár tejföl, rá szalonna. Fólia alatt puhára pirítják, majd anélkül, míg a szalonna üveges nem lesz. Rizzsel, hasábburgonyával tálalják.
Recept Simonfáról
Babos tészta
Népszerű és laktató, de nem könnyű simonfai étel a babos tészta. Elkészítésének módját Magyarné Nagy Klára mondta el.
A babos tésztához két és fél liter víz, fél kiló szárazbab, 2 db. közepes petrezselyemgyökér, 4 db. sárgarépa, 1 kis fej vöröshagyma, 4 gerezd fokhagyma, ízlés szerint só, egy zacskó nagy kockatészta kell.
A babot előző este beáztatjuk. A petrezselyemgyökeret és a sárgarépát hosszúkásra szeljük, s ezután a hozzávalókat - a tészta kivételével - föltesszük főni. Ha megfőtt, a zöldségekkel együtt leszűrjük a levet - a babot különvesszük -, s ebből ízlés szerint egy kis rántással levest készítünk. A babot összetörjük, paprikás-hagymás zsírral megöntözzük. A tésztát sós vízben kifőzzük, és erre halmozzuk az összetört babot.
Recept Győrökből
Kelbe göngyölt rizses hús
Hozzávalók 4 személyre: 50 deka sertéslapocka, 10 deka szalonna, 20 deka gomba és rizs, 15 deka zöldborsó és reszelt sajt, kelkáposzta, vöröshagyma, zöldpaprika, paradicsom, 2 tojás, 0.5 deci olaj, 2 deci tejföl, pirospaprika, petrezselyem, kömény, só.
A rizst pároljuk, a kelt leveleire szedve leforrázzuk. A szalonnát s az apróra vágott hagymát aranysárgára pirítjuk. A tűzről levéve meghintjük paprikával, hozzáadjuk a kockára vágott húst. Sózzuk, zúzott fokhagymával ízesítjük, pároljuk, beletesszük a kockázott paprikát, paradicsomot. Hűlni hagyjuk, majd hozzákeverjük a rizst, tojást, a sajt felét, a zöldborsót.
Összedolgozzuk, a káposztalevelekbe tekerjük. Olajozott tálba téve tejföllel locsoljuk, és sajttal meghintve kisütjük.
Recept Kisbárapátiból
Kígyórétes
A kígyórétes elkészítésének módját Pirkhoffer Lajosnétól kaptuk.
Hozzávalók: 50 deka liszt, 3 csapott kanál zsír, 1 tojás, 5 deka élesztő, 10 deka cukor, 2 deci tej, csipetnyi só. A töltelék lehet mák, dió, túró, meggy. Egy rúdhoz kb. 15 deka töltelék kell ízlés szerinti cukorral, s fél liter tejjel leforrázzuk.
A lisztet, a zsírt, tojást, sót, cukrot - a felfutatott élesztőt - jól sodorható tésztává gyúrjuk, majd három részre osztjuk. Fél óráig pihentetjük, s tepsibe sodorjuk. Három részre osztjuk, a középsőbe tesszük a tölteléket, a két szélét ujjnyi vastag csíkokra bevagdaljuk. A bal oldali csíkot jobbra, a jobb oldalit balra hajtjuk a tölteléken át. A három fonott tésztát zsírozott tepsibe tesszük, s fél órát pihentetjük.
Sütés után szeleteljük, porcukorral hintve kínáljuk.
Recept Újvárfalváról
Csodakifli
Nagy Jánosné csodakiflijéhez 50 deka liszt, 16 deka zsír, vagy margarin, 4 tojás, 1 tejföl, egy csipet só, a töltelékhez 20 deka cukor, 20 deka darált dió vagy mák, reszelt citromhéj, 1 vaníliás cukor kell.
A lisztet, a zsírt, a tojások sárgáját a tejföllel és egy csipet sóval összegyúrjuk. A tésztát ketté vágjuk, majd vékony téglalap alakúra sodorjuk, szorosan összecsavarjuk, és két óra hosszat pihentetjük. A töltelékhez a 4 tojás fehérjét a porcukorral, a reszelt citromhéjjal, a vaníliás cukorral kemény habbá verjük, majd belekeverjük a diót vagy mákot. A pihentetett tésztát kétcentis darabokra vágjuk, vékonyra sodorjuk, és megkenjük a töltelékkel. A kis tésztákat lazán összehajtjuk, majd forró sütőben megsütjük, s még melegen vaníliás porcukorban megforgatjuk.
Recept Böhönyéről
Tökmagos pogácsa
Böhönye híres pogácsatudók lakhelye. Gazda Józsefné már több versenyt is nyert, és büszke birtokosa az "arany pogácsaszaggató" díjnak, amit az itt közölt recepttel nyert el.
Hozzávalók: 1 kiló liszt, 40 deka főtt krumpli, 30 deka szárított tökmag, 10 deka zsír, 1 Rama kocka, 2 kefir, 2 tojás (és még 1 a kenéshez), 1 csomag élesztő, 2 evőkanál só.
A tökmagot hosszában három darabra vágjuk, és a zsírban megpörköljük.
A lisztet az asztalra tesszük, közepéen csinálunk egy mélyedést, egy kis langyos, mokkáskanálnyi cukorral elkevert tejben elmorzsoljuk az élesztőt, összekeverjük egy kis liszttel, és a lisztben levő mélyedésbe tesszük. Mikor az élesztő megkovászolódott, összedolgozzuk az összes hozzávalókkal.
Majd rövid ideig pihentetjük. Ezután közepes méretű szaggatóval pogácsákat formázunk és forró sütőben pirosra sütjük. Sütés közben tojással kenegetjük.
Ebből a mennyiségből kb. 50 darab pogácsát kapunk.
Gazda néni trükkje: Ahhoz hogy szebb, pirosabb legyen a pogácsa, de ezt csak nekem árulta el, :-))
A tojásba tesz egy kis pirospaprikát, azzal keni a végén, mikor már majdnem megsült!
Recept Tabról
Százlépcső-tál
Receptjét Berki Lászlónak, a Százlépcső étterem szakácsának köszönhetjük
Hozzávalók 2 személyre: 30 deka pulykamell, 30 deka sertéskaraj, 30 deka sertésmáj, Budapest ragu, 15 deka trappista-sajt 6 tojás, 10 deka rizs, 30 deka hasábburgonya, 20 deka liszt, 10 deka füstölt szalonna, 10 deka gomba, 10 deka zöldborsó, 3 dl étolaj, 2 dl lecsó, 2 fej vöröshagyma, 3 gerezd fokhagyma, só, bors, piros paprika.
A pulykahúst panírozzuk, majd a sertéshúst, a májat, a sajtot panírozás után kisütjük. Négy tojásból lepényt készítünk. A rizst puhára főzzük, hasábburgonyát sütünk. Ragut készítünk, ízlés szerint fűszerezzük sóval, borssal, paprikával és préselt fokhagymával. A díszített tálra halmozzuk a rizst, a burgonyát, a húst, erre a tojáslepényt, a Budapest ragut pedig a sült sertéshúsra.
Recept Somogyaszalóból
Esztike kuglófja
Hideg Lajosné kuglófjához 6 tojás, 7 kanál cukor, 8 kanál liszt, fél csomag sütőpor, fél csomag mazsola, 1 dl rum, 3 kanál szilvalekvár, 3 kanál étolaj kell.
A tojás fehérjét 4 evőkanál cukorral habosra keverjük. Összekeverjük a 6 tojás sárgáját az étolajjal, lekvárral és a maradék cukorral. Kevés fahéjat, kakaót, szegfűszeget is teszünk bele. Fél csomag mazsolát a rummal addig főzünk, míg megdagad, utána hűtjük. Fél csomag sütőport teszünk 8 kanál lisztbe, s az egészet összekeverjük; kuglófsütőben lassú tűzön fél óráig sütjük.
A kefireshez 2 pohár kefirt, 2 pohár cukrot, 4 pohár lisztet, 1 pohár étolajat és kevés szódaport összekeverünk, majd pedig zsírozott, lisztezett tepsibe téve megsütjük. A tetejére meggyet, mazsolát szórunk.
Recept Kelevízről
Tiszta borsos leves
Két kis csirkét megtisztítva fölvagdalunk; a combját, szárnyát, mellét, hátát külön csinos darabkákba. Két liter meleg vízbe tegyünk sót és a következő zöldséget; 15 db. apró nyers burgonyát, 1 kockára vágott kisebb zellert, 1 nem nagy sárgarépát kockára vágva, 1 kevés petrezselyemgyökeret, 1 marok gyönge zöldborsót, 20 szem egész feketeborsot, 1 kis fej vöröshagymát apróra vágva s kevés petrezselyemlevelet apróra vágva; ezt fél óráig főzzük, aztán diónyi zsírral egy kanál lisztet gyenge piros rántásnak készítünk. Ezt a levesbe öntjük; akkor egy féltojásnyi zsírba egy egész tojással két kanál lisztből felvert galuskát keverünk, s kávéskanállal belerakjuk a forró húsos zöldséges levesbe. Legalább 6 percig főzzük, azután tálaljuk.
Recept Kerekiből
Scsevabcsicsa avagy mititi
Legalább kétféle húsból kell készíteni a szerbül scsevabcsicsának, románul mititinek emlegetett eledelt, amivel Nagypál György különdíjas lett az idén a falunapi főzőversenyen.
- Nagyváradon élnek a rokonaink, tőlük tanultam ezt az általuk mititinek nevezett étel elkészítését - mondta Nagypál György- Sertés- és marhahúst tettem bele, de van, ahol birkából is készítik. Az eredeti recept ugyan nem tartalmazza, de én fokhagymát is tettem bele, s ez egyáltalán nem ártott meg neki. Hagyományos fűszerek, só, bors kellenek bele, az utóbbival már csak azért sem szabad spórolni, hogy bőven lehessen rá inni. A húsból gombócokat gyúrunk, aztán parázson kisütjük; olajat kell rá tenni, hogy ne legyen száraz.
Recept Porrogról
Kelt rétes
A kelt rétes régen ünnepi eledel volt a faluban; elkészítésének módját Horváth Sándorné mondta el.
Hozzávalók: 1,5 kiló liszt, 5 deka élesztő, 1 evőkanál só, 15 deka cukor, 10 deka zsír vagy margarin, tölteléknek való.
Az élesztőt egy tojással felfuttatjuk, az alapanyagokból könnyen nyújtható tésztát gyúrunk. Amíg a tölteléket készítjük, hagyjuk kelni a tésztát, majd három részre osztjuk, és kinyújtjuk. Ezután zsírral vagy olajjal megöntözzük, és két egész tojást tejjel kihabarunk, s ezt a tésztára kenjük. Meghintjük, töltelékkel, fölcsavarjuk, és tepsibe tesszük. Sütés előtt még egy picit pihentetjük. A töltelék sokféle lehet; például cukrozott kakaó, túró, mák, dió, cukros fahéj morzsával vagy búzadarával meghintve. Közepes lángon sütjük.
Recept Miklósiból
Káposztás tutyi
A híres miklósi káposztás tutyi receptjét a nyugdíjas Ács Tibornétól kaptuk, aki sütötte már főzőversenyen is.
Hozzávalók: 1 kiló liszt, 4 tojás sárgája, 1 csomag élesztő, kevés tej, kefir, fél deci étolaj, 10 deka margarin, só, kevés cukor, 1 kiló káposzta, őrölt fekete bors, pirospaprika
Az élesztőt kevés sós-cukros tejben felfuttatjuk. Hozzákeverjük a négy tojás sárgáját, az olajat és a margarint. Az 1 kiló lisztet hozzáadva jól kidolgozzuk, majd a tésztát egy órát pihentetjük. Ezután 6-8 cipót formálunk belőle, gömbölyűre sodorjuk. A lereszelt és olajon megsütött, sóval, borssal, paprikával ízesített káposztát a cipók felére rakjuk, s ráhajtjuk a tészta másik felét. Ezután 15-20 percet kelesztjük. A tetejét a tojássárgájával megkenjük, s nem előmelegített sütőben kisütjük.
Recept Várdáról
Puszta steak
A puszta steak a Borostyán étterem legkedveltebb sültje. Ez az étel csak Várdán szerepel az étlapon. A sülthöz személyenként két szelet sertéskarajt számítunk, s kell még 2 tojás, egy kis tejföl, 20 deka liszt, fokhagyma, petrezselyemzöld, reszelt nyers burgonya, reszelt sajt, olaj a sütéshez.
A fölszeletelt sertéskarajt kiklopfoljuk, sózzuk, lisztbe forgatjuk. A bundázáshoz tojást, egy kevés tejfölt, lisztet, fokhagymát, petrezselyemzöldet, reszelt burgonyát, sót összekeverünk, de tehetünk bele egy kevés reszelt sajtot is, Ebbe a masszába mártjuk a hússzeleteket, és forró olajban kisütjük. Rizs vagy hasábburgonya illik hozzá. A megmaradt masszát palacsintasütőben kisütjük, s friss salátával önálló ételként is fogyasztható.
Recept Nemeskisfaludról
Virslis nudli
Hozzávalók: nudli, virsli, 2 pohár tejföl, 2 tojás, 10 deka reszelt sajt, vöröshagyma, fokhagyma, só, bors, paradicsompüré.
A krumplinudlit elkészítjük, ahogy a gombóc tésztáját. A vöröshagymát felkockázzuk, s megfuttatjuk olajon. Ha jól kiszaladta magát, mehet rá a virsli, aztán a paradicsompüré (kb. 3-4 evőkanálnyi), só, bors és a zúzott fokhagyma. Kikenjük a tűzálló edényt vajjal,a beleborítjuk a nudlit, erre tesszük a virslit, és jól összekeverjük. Ha kész, a tojásokat beleütjük egy nagyobb edénybe, és jól fölverjük. Erre ráöntjük a tejfölt, s összekeverjük. Ha ez is kész, akkor ráöntjük a nudlira úgy, hogy mindenhol befedje a szósz. Megszórjuk reszelt sajttal, és a sütőben addig sütjük, míg a sajt megpirul.
Recept Zákányból
A látóhegyi pincepörkölt egyik legfontosabb kelléke a füst Németh Zoltán, a Drávamenti Szőlészek és Borászok Egyesületének elnöke szerint, ezért szabad téren és bográcsban kell készíteni.
Fél kiló zsíron húsz deka füstölt szalonnát olvasztunk, majd öt fej vöröshagymát aranysárgára dinsztelünk. Öt kiló marhalábszárat felkockázunk, s hozzátesszük a dinsztelt hagymához és szalonnához. Mindezt felöntjük vízzel - úgy, hogy ellepje. Különböző fűszerekkel ízesítjük; használjunk tört borsot, egész köményt, koriandert, babérlevelet, őrölt pirospaprikát, zúzott fokhagymát. Öntsünk hozzá 1,5 deci vörösbort is. Amikor az étel elkészül, tegyünk bele velőkockákat, s még tíz percig forraljuk. Testes vörösbor illik hozzá; kékfrankos vagy cabernet sauvignon.
Recept Viszről
Kakaspörkölt
A kakaspörkölt receptjét Soltész Endrénétől kaptuk; ezt az ételt nokedlival kínálják. A pörkölthöz négy személyre feldarabolunk egy kakast, az aprólékot a levesbe tesszük. Egy nagy fej vöröshagymát apró kockára vágunk, s evőkanálnyi zsírban üvegesre pároljuk. Beletesszük a pirospaprikát, ügyelve, hogy meg ne égjen. Kevés vizet adunk hozzá, s beletesszük a megmosott húsdarabokat. Ízlés szerint sóval, borssal fűszerezzük, majd fedő alatt puhára pároljuk. A vizet folyamatosan adagoljuk, mindig csak keveset, hogy sűrű szaftja legyen. A nokedlit fél kiló lisztből készítjük, s annyi tojást teszünk bele, amennyit a liszt fölvesz. Vizet nem szabad hozzáadni. Keményre keverjük a tésztát, és deszkáról késsel vagy kanállal a forró vízbe szaggatjuk. Amikor a felszínre jön, leszűrjük.
Recept Belegből
Paradicsomos sufnudli
A paradicsomos sufnudli elkészítését Nagy Zoltánné a nagyanyjától tanulta.
Fél kiló hámozott burgonyát sós vízben puhára főz, melegen megtöri, majd egy tojással és liszttel rugalmas tésztát gyúr. Abból csíkokat készít, s kisujjnyi darabokra vágva egyenként apró nudlivá sodorja. Lohogó sós vízben megfőzi, majd leszűrve hagyja egészen kihűlni. Tepsiben, kevés olajban ropogós pirosra süti a nudlit, és forrón tálalja paradicsommártással. A mártáshoz két fej hagymát olajban megpárol, paradicsomlével felöntve sóval, borssal, babérlevéllel s pár szelet citrommal ízesítve sűrűre főzni. A krumpli főzővizéből és a kevésbé sikerült nudlikból paprikás, hagymás alappal és petrezselyemmel dúsítva igen finom levest lehet készíteni.
Recept Nagyszakácsiból
A különleges ételkölteményekről híres Nagyszakácsiban sokan kedvelik a káposztás palacsintát.
Hozzávalók: 30 deka liszt, 2 tojás, 3-4 deci tej, késhegynyi só, olaj, vagy zsír a kisütéshez, egy kemény fej káposzta (60-70 dekás), tojásnyi zsír, késhegynyi őrölt bors és só.
A káposztát megtisztítjuk, lereszeljük, besózzuk, és pár percig a sóban állni hagyjuk. A zsírt megforrósítjuk, és egy késhegynyi cukrot teszünk bele. A káposztát jól kicsavarjuk, a zsírban világosra pirítjuk, s megszórjuk az őrölt borssal, majd kihűtjük. A szokásos módon palacsintát készítünk. A sült káposztát belekeverjük, és ugyanúgy sütjük ki, mint az egyéb palacsintát. Fölcsavarjuk, és forrón tálaljuk.
Porrogszentpáli recept
Töpörtős pogácsa
Ahol még tartanak disznót, finom házi tepertővel készítik a pogácsát. A receptjét Pécsi Jenőné mondta el.
Hozzávalók: 1 kiló liszt, 30 deka töpörtyű, egy csipet só, 4 deka élesztő, 1 egész tojás és annyi tej, amennyit a tészta fölvesz.
Az élesztőt tejben fölfuttatjuk, majd a liszttel, tojással, sóval összegyúrva olyan hólyagos tésztát készítünk, mint a kelt tészta. Vékonyra nyújtjuk. A tepertőt kevés liszttel összemorzsoljuk, s a tészta tetejére kenjük. A tésztát két oldalán behajtjuk, s ezt háromszor-négyszer megismételve a hájas tésztához hasonlóan réteges lesz. pogácsaszaggatóval kiszaggatjuk a pogácsákat, majd tepsibe tesszük; sütés előtt néhány percig pihentetjük. A tepsit ne zsírozzuk ki! Közepes lángon sütjük, hogy túl hamar ne piruljon.
Recept Sérsekszőlősről
Kijevi csirkemell
A kijevi csirkemell hentesraguval elkészítésének receptjét Forintos Lászlónétól kaptuk.
Hozzávalók: 1 kiló csirkemellfilé, só, őrölt szerecsendió, őrölt fekete bors, 20 deka vaj, 20 deka sajt
A csirkemellfilét kikloffoljuk, fűszerkeverékkel ízesítjük. A vajat, reszelt sajtot, sót, borsot, szerecsendiót összekeverjük, s a húsba töltjük. Bepanírozzuk, közepesen forró olajban megsütjük. A hentesraguhoz 10 deka liszt, 10 deka zsír, 15 deka füstölt szalonna, 20 deka gépsonka, 25 deka ecetes uborka kell. A szalonnát kockára vágjuk, serpenyőben kiolvasztjuk. Hozzátesszük a csíkokra vágott gépsonkát, uborkát, sót-borsot, bőven majoránnát. Kicsit pirítjuk, megszórjuk liszttel, s felöntjük tejszínnel. Összeforraljuk, és a sült húsra öntjük. Rizzsel vagy burgonyapürével tálaljuk.
Recept Porrogszentkirályról (Itt nevelkedtem fel, ebben a faluban volt öregapám iskolaigazgató, nemcsak Ő más is itt tanított! Egy valaki akit nagyon jól ismerünk)
Pörge prósza
Kardos Jánosné azt mondta: igen finom eledel a pörge prósza, ami a hétköznapok hagyományos paraszti étele volt Szentkirályon, ám napjainkban is gyakran az asztalra kerül.
Hozzávalók: fél liter tej, 4 tojás, kevés só és cukor, valamint annyi liszt, amennyit felvesz a tészta.
A négy tojást összekeverjük a sóval, cukorral, és először csak kevés tejjel, majd hozzáadjuk a lisztet, és jó simára dolgozzuk. Közben a többi tejet is hozzáöntjük.
A palacsintatésztánál kicsit sűrűbb állagú anyagot kell kapnunk. Ezt kizsírozott tepsibe öntjük. Amikor a tészta már összeáll, akkor kivesszük a sütőből, és barack- vagy szilvalekvár-halmokat teszünk a tetejére. Ezután aranybarnára sütjük. A pörge prósza akor a legfinomabb, ha kemencében készül.
Recept Mernyéről
Túrós felfújt
E kedvelt étel receptjét Horváth Lajostól kaptuk.
Kell hozzá 10 deka baconszalonna, fél kiló burgonya, 10 deka túró, ugyanennyi csuszatészta, 3 tojás, 2 deci tejföl, só, bors, szerecsendió és kapor
A burgonyát lereszeljük, enyhén sós vízzel leforrázzuk. A tésztát kifőzzük, hideg vízzel lehűtjük. A túrót áttörjük. A három tojás sárgáját a tejföllel és a fűszerekkel összekeverjük, a tojásfehérjét kemény habbá verjük. Az alapanyagokat összekeverjük, a tojáshabbal lazítjuk. Egy őzgerincformát kibélelünk a baconszalonnával, s óvatosan beleöntjük a tölteléket. Egy tepsibe kevés vizet töltünk, abba állítjuk az őzgerincformát, majd 180 °C-os sütőben mintegy 40 percig sütjük. Mikor megsült, tálra borítjuk, és óvatosan szeleteljük. Önálló ételként vagy köretként tálaljuk.
Recept Csákányból
Juhtúrós puliszka
Hozzávalók: 60 deka kukoricaliszt, 25 deka juhtúró, de aki nem szereti, használhat másikat is, 3 deci tejföl, 8 deka zsír, só, és aki szereti, szalonna.
Egy kis sóval forraljunk fel 1,5 liter vizet. Folyamatos keverés mellett (erre legjobb a habverő) beleszórjuk a kukoricalisztet. Lassan kevergetve főzzük, amíg nem válik tejbegríz-sűrűségűvé, majd félretesszük. Egy magasabb sütőedényt zsírozzunk ki, s az aljára terítsünk néhány kanálnyi puliszkát, megszórva juhtúróval, meglocsoljuk tejföllel, zsírt csepegtetünk rá, majd rásimítunk egy újabb réteg puliszkát. Legfelülre túró kerüljön. Forró sütőben közepes lángon pirosra sütjük. A tetejét megszórhatjuk pirított szalonnával és kaporral. A puliszkát inkább a zalai konyha ismeri, onnan került Csákányba is.
Recept Iharosból
Barátfüle
Iharosban régóta kedvelt eledel a barátfüle. Receptjét Kisházi Ferencné osztotta meg velünk.
Hozzávalók: fél kiló burgonya, liszt, egy egész tojás, egy kávéskanál só, egy kávéskanál margarin,, 15 deka búzadara, szilvalekvár.
Megfőzzük a burgonyát, és burgonyanyomón áttörjük. A margarinnal, tojással és sóval, valamint annyi liszttel, amennyit az anyag fölvesz, összedolgozzuk.
A tésztát gyúródeszkán vékonyra kinyújtjuk és apró lekvárhalmokat helyezünk el rajta egy sorban, egymástól egyenlő távolságra. A lekváros csíkra a tésztát visszahajtjuk, majd barátfüle-szaggatóval kiszaggatjuk a négyszög alakú lekváros táskákat. Forró vízben megfőzzük. A búzadarát kevés zsiradékon olajbarnára pirítjuk, s ebben megforgatjuk a barátfülét. A tetejét meghintjük porcukorral.
Recept Somból
Koppány tál
A somi kertek alatt folyó Koppány-patak volt a névadója az Andrea vendéglő egyik legkedveltebb ételének.
A tálat előpácolt, natúr módon megsütött tarjaszeletekkel és rántott sertéskarajjal szolgálják föl a község egyetlen éttermében, amely nemcsak a környéken lakók előtt lett ismert, hanem az átutazó vendégek körében is. A feltálalt húsokat úgynevezett "férjem" raguval lehet fogyasztani. Ez utóbbi adja az étel különlegességét, ebben zöldborsó, lecsó, füstölt kolbász és gomba van összedolgozva. Mindezt gombás tojáslepénnyel tálalják. Ez hasonlóképpen készül, mint ahogy a rántotta, és gombát is tesznek bele. Az ételt pedig vegyes körettel - burgonyával, rizzsel - fogyaszthatják a betérők.
Recept Somogygesztiből
Aludttejes-prósza, és Répa
Az aludttejes-prószához fél liter aludttej vagy három kefir, só és 2 tojás kell. Ezt összekeverjük annyi liszttel, hogy sűrű palacsintatésztát kapjunk. Fagyos zsírral kikent tepsibe öntjük, rá olvasztott zsírral összekevert tejfölt, s forró sütőben pirosra sütjük.
Répa. A tejfölös répához egy takarmányrépa, füstölt csülök vagy oldalas, egy fej vöröshagyma, pár szem egész bors, babérlevél, tejföl, a rántáshoz liszt és pirospaprika kell. A takarmányrépát meghámozzuk s lereszeljük, mint a tököt, majd föltesszük főni a füstölt csülökkel (oldalassal), egész borssal, babérlevéllel és a csíkokra szelt vöröshagymával. Aki savanykásan szereti, önthet bele egy kis paradicsomot. Mikor megfőtt, berántjuk, majd tejfölt keverünk bele, s még egyszer fölforraljuk. Egy kis ecettel még savanyíthatjuk.
Recept Zákányfaluból
Diós prósza
A 81 éves Pataki Istvánné osztotta meg velünk a diós prósza receptjét.
Hozzávalók: egy tojás, fél liter aludttej, egy kevés só, egy evőkanál búzadara és annyi liszt, hogy sűrű, folyékony tésztát kapjunk. Néhány darab alma, darált dió és kevés kristálycukor.
Az alapanyagokat jól összekeverjük, ha szilárdabbra szeretnénk a tésztát, púpozott evőkanál búzadarát teszünk bele. Mindezt fagyos zsírral kizsírozott, közepes méretű tepsibe öntjük. három-négy almát lereszelünk, és jól kicsavarjuk, majd gyengén megcukrozzuk. Ezzel meghintjük a tésztát. A reszelt alma tetejére cukrozott darált diót teszünk. Erős lángon sütjük. Amikor a tészta elválik a tepsi szélétől és aranybarna a teteje, kivesszük a sütőből. Még melegen tálaljuk.
Recept Magyaratádról
Gánica
A laktató régi paraszt ételhez burgonya, liszt, zsír, sok vöröshagyma, ízlés szerint tejföl és só kell.
A burgonyát sós vízben megfőzzük, majd a víz egy részét leöntjük róla, s utána pürévé törjük. Lassú tűzön apránként adjuk hozzá a lisztet addig, míg keverni tudjuk. Ha úgy érezzük, hogy kész van, húzzuk félre a tűzről s egy serpenyőbe tegyünk két-három kanál zsírt. A hagymát apróra vágva pirítsuk üvegesre, vagy ízlés szerint barnára. Érdemes sok hagymát használni, mert úgy lesz igazán finom. Ha kész a hagyma, egy evőkanállal szaggassuk bele kis gombócokat a püréből. Ha a kanalat belemártjuk zsírba nem ragadnak össze. A gombócokat görgessük bele a hagymába, hogy az ráragadjon. Frissen, forrón tálaljuk, ízlés szerint sózva, tejfölözve.
Recept Döröcskéből
Rakott káposzta
A döröcskei rakott káposztát rendszeresen főzi Zsigó Dezsőné. Receptjét tőle kaptuk.
Hozzávalók:2 kiló káposzta, 1 kiló darált sertéshús, 30 deka előfőzött rizs, 2 tojás, 1 fej vöröshagyma, 2 deci tejföl, kevés zsír, őrölt bors, mokkáskanál szerecsendió, evőkanál só, őrölt pirospaprika.
A káposztát lereszeljük, majd sós vízben megfőzzük. A vöröshagymát az aprítás után zsíron megdinszteljük. A kivajazott tepsit zsemlemorzsával meghintjük, majd a levéről leszűrt káposzta felét a tepsibe tesszük. A húsból, rizsből, tojásból, vöröshagymából fűszerek hozzáadásával készített tölteléket a káposztára rakjuk.
A megmaradt káposztával letakarjuk, tejföllel meglocsoljuk, pirospaprikával meghintjük. Előmelegített sütőben fél órán át sütjük. Kockákra vágva tálaljuk.
Recept Torvajból
Fahéjas becsinált
Főleg ünnepeken főzik a csirkebecsináltat, a receptjét Varga Jánosné ismertette.
Hozzávalók: csirke, zöldség, szegfűbors, fokhagyma, őrölt fekete bors, zöldpaprika, petrezselyemzöld, vegeta, vöröshagyma, babérlevél, tojás, őrölt fahéj, leveskocka
A sárgarépát és a petrezselymet karikákra vágjuk, olajon kevés vízzel és a húsleveskockával megpároljuk. Ha puha a zöldség, liszttel és kevés paprikával megszórjuk, vízzel fölengedjük. Beleteszünk egy földarabolt csirkét, két szem szegfűborsot, 3-4 babérlevelet, 1 vöröshagymát, két szerecsendióvirágot, őrölt borsot, zöldpaprikát, petrezselymet zellerzölddel, kis vegetát és egy húskockát. Lassú tűzön egy órát főzzük. A leves habját leszedve késhegynyi fahéjat szórunk rá. Ha megfőtt a csirke, egy tojásból nokedlit szaggatunk bele.
Recept Gölléről
Vőfényleves
Csíkokra vágott zöldséget, sárgarépát és szintén hosszú csíkokra vágott sertés- vagy marhahúst kevés vajon megpárolunk. Lehet mindkettőt is, de akkor a sertéshúst később tegyük a levesbe! Annyi vizet öntünk hozzá, hogy jól ellepje, és majdnem puhára főzzük. Ekkor hozzáadunk egy kevés pirospaprikát, sót, borsot, egy paradicsomot és egy zöldpaprikát, teszünk bele kockára vágott zöldbabot és gombát (lehet konzerv is). Annyi vizet öntünk hozzá, amennyi levest akarunk készíteni. Közben burgonyát főzünk, megtörjük és egy tojással, kevés sóval összekeverve apró gombócokat formálunk belőle, és belefőzzük a levesbe. Amikor a gombócok feljönnek a víz színére, egy pohár tejfölt keverünk bele, de azzal már nem főzzük. Finom és laktató étel.
Recept Somogysárdról
Kálomista mennyország
Vida Józsefné két évtizede főzött az óvodában. Ő mondta el egy jellegzetes somogysárdi édesség receptjét.
Hozzávalók: a tésztához; 1 kiló liszt, 1 margarin, 1 tejföl, 1 vaníliás cukor, 1 sütőpor, 3 tojás.
a töltelékhez; fél kiló darált dió, fél kiló mák, 2 vaníliás cukor, ízlés szerint porcukor, 3 tojás sárgája, 2 kiló túró, 3 tojás felvert habja és 2 csomag mazsola.
Miután a tésztát összegyúrtuk, a túrót összeforgatjuk a vaníliás cukorral, azután hozzáadjuk a mazsolát. A tésztát kettéosztjuk, majd kinyújtjuk. A nagyobb részt fölsodorjuk a tepsi oldalára, majd lekvárral vékonyan megkenjük és meghintjük a mákkal. Ezután egyenletesen elosztjuk a túrót, s végül lefedjük a maradék tésztával. A rendkívül ízletes sütemény fél óra alatt elkészíthető.
Recept Szárszóról
A lepcsánka nevezetű étekhez valók megtalálhatók minden háztartásban; nem kell más hozzá, mint krumpli, tojás és liszt, valamint fűszer. A balatonszárszóiak úgy fognak a lepcsánka elkészítéséhez, hogy lereszelik a nyers krumplit; négy személynek elég egy kilónyi, s akkor valószínűleg marad még a szomszédnak is. A nyers krumplira aztán két tojást ütnek, s mindehhez annyi lisztet kevernek, hogy a massza sűrűsége olyan legyen, mint a galuskatésztáé. Ezt követően kell sóval, no és borssal ízesíteni s már kész is az alapanyag. Mindez gyorsan megy még egy gyakorlatlan háziasszonynak is, s már csak az van hátra, hogy egy bőven olajozott tepsibe öntsük, ami eddig készült, s abban ropogós pirosra süssük.
Recept Tapsonyból
Kelt prósza
A régi tapsonyiak gyakran készítették azt az egyszerű édességet, amit egy kiadós leveshez akár második fogásként, de desszertnek is fogyaszthatunk.
Olcsó és elkészíteni is egyszerű. Az is bátran nekiláthat, aki nem szívesen készít kelt édességeket.
Hozzávalók: élesztő, tej, tojás, zsír, liszt, só, cukor és dió a díszítéshez.
Öt deka élesztőt felfuttatunk 2 deci langyos tejben, majd beleteszünk három tojást, egy kanál zsírt, egy kis sót, kevés cukrot és 60 deka lisztet. Ezt jól kikeverjük.
Ha sűrű lenne, akkor tejjel hígítjuk. Ha kész vagyunk vele, akkor egy fél órát kelesztjük, majd tepsibe öntjük. Abban még kb. 15 percig állni hagyjuk.
A tetejét megcsapkodjuk lekvárral, és meghintjük cukrozott darált dióval.
Recept Drávagárdonyból
Túrós bukta
Sósan és édesen egyaránt készítik Drávagárdonyban a túrós buktát. A sós túrós változata talán a horvát ajkú falvak közelségének a hatására terjedt el a lakosság körében. Készítésének módja: 1 kiló lisztbe élesztőt és tojást tesznek; (élesztő és tojás a megszokott mennyiségben), egy kevés cukrot tejben megáztatnak, majd mindezt alaposan összegyúrják. Miután simára dolgozták a tésztát, kelni hagyják. A töltelékét túróból készítik: ki édesen, ki sósan - attól függően, hogy a családtagok hogyan szeretik. Az előbbihez cukrot, mazsola és tojás szükséges. Ezt összekeverik a tejfölös zsírral kissé meglágyított túróval. A sós bukta elkészítése lényegesen egyszerűbb, csak ízlés szerint sóval kell meghinteni a tölteléket. A túrós buktát a négy sarkánál összefogják, s úgy teszik a sütőbe.
Recept Ötvöskónyiból
Lábszárpörkölt fesztivál módra
Az első Rinyamenti Fesztivált Koleszár Lajos és édesapja nyerte bográcsos lábszárpörkölttel, amely számos főzőversenyen aratott sikert. Az ízletes társasági étel családi receptje szerint harminc személyre tíz kilógramm szaftos marhalábszár vagy vadhús szükséges. Két kilogramm vöröshagymát apróra vágva bográcsba kell tenni, ennek tetejére jön a sertészsír, s gyengén összemelegítik. Mielőtt pirulna, 25-30 gramm, azaz pár evőkanál jó minőségű házi őrölt fűszerpaprikát szórnak a bográcsba, s hozzáteszik a megmosott, darabokra vágott húst. Vegeta, majoránna, bazsalikom, kevés só, őrölt bors és néhány babérlevél adja meg a lassan rotyogó pörkölt végső aromáját.
Recept Görgetegről
Gulyásleves
A gulyásleves készítését Csekő Ferencné mondta el. Egy-két velős csontból két sárgarépával, egy petrezselyemmel, zellergumóval, babérlevéllel, borssal, egy ágacska csomborral, egy fej vöröshagymával, egy egy gerezd fokhagymával és egy fűszerpaprikával erős csontlét főzünk. Közben egy kiló marhalábszárból kevés olajon 2-3 hagymával, paprikával, köménnyel és babérral pörköltet készítünk. Mikor a hús félig puha, hozzáöntjük a leveshez, s fél kiló kockára vágott krumplival, sóval készre főzzük.
Recept Bolhásról
Kalács, torta
Peterdi Ferencné egyik kedvence a "zaherines kakaós kalács", amihez 80 deka lisztet, csipet sót, 3 evőkanál porcukrot, 30 darab szacharin-édesítő tablettát, 3 tojássárgáját, 10 deka étolajat dagaszt össze fél liter tejben felfuttatott 10 deka élesztővel. Fél óra kelés után a tészta feléhez egy evőkanál tejet, ugyanennyi cukrot és kakaóport, valamint 5 darab szacharint kever, majd összesodorja két rúddá. A tésztát pihentetés és sütés után cukros vízzel megkeni.
Galambos Ferencné joghurttortájához 3 pohár natúr joghurt, 9 kanál kristálycukor, 1 zacskó zselatin és 2 dl tejszín, valamint bármilyen gyümölcs szükséges. A cukrot, a joghurtot és a zselatint együtt kell langyosítani, hogy felolvadjon a cukor meg a zselatin. Ekkor hozzákeverjük a gyümölcsöt, és bármilyen tortaformában dermeszteni kell.
Recept Polányból
Csóktakaró pecsenye
Vegyünk személyenként 30 deka kicsontozott sertéskaraját, szeleteljük föl egy centi vastagságúra, majd készítsünk páclevet.
Hozzávalók: olívaolaj, flekkenfűszer-keverék, mustár, piros arany, fokhagyma, vöröshagymakrém, fehér bors. Kenjük be a hússzeleteket, s halmozzuk őket egymásra. Fóliázzuk be a húst, és érleljük 1-2 napig hűtőben. Elkészítéskor a hússzeleteket jól pároljuk át olajos vízben. Utána rakjuk tepsibe, rá karikára vágott hagymát, zöldpaprikát, paradicsomot és hasábokra szelt burgonyát, s öntsük le a párolásból visszamaradt lével. Fóliázzuk le, s 200-220 fokra hevített sütőben 25-30 percig sütjük, majd szedjük le a fóliát, locsoljuk meg sörrel, és még 5-10 percig lefedés nélkül süssük.
Recept Gyugyról
Vargabéles
A kedvelt étel receptjét Szűcs Istvánné adta.
Hozzávalók: 20 deka finom metélt, 2 csomag réteslap, 15 deka vaj, 4 tojás, 20 deka porcukor, 5 deci tejföl, 50 deka túró, mazsola, fél rúd vanília vagy vaníliás cukor.
A túrót áttörjük, 4 tojás sárgájával, vaníliás cukorral, tejföllel elkeverjük. Hozzáadjuk a mazsolát, a kifőzött metélt tésztát, Hozzákeverjük az 5 deka vajat, a porcukorral habbá vert 4 tojásfehérjét is. Vajjal kikenjük a tepsit, a réteslapokat olvasztott vajjal meglocsoljuk, majd rátesszük a kész masszát. Tetejét letakarjuk 2-3 réteslappal, amit vajjal meglocsoltunk. A tetejét is vajjal locsoljuk; középmeleg sütőbe tesszük, s 25 percig sütjük. Ha kisült, megszórjuk vaníliás cukorral, s melegen éles késsel 10x10 centis kockákra vágjuk. Málna- vagy eperszörpöt is önthetünk rá.
Recept Zselickisfaludról
Lábatlan tyúkleves
Fedő alatt zsiradékon apróra vágott zöldséget (hagymát, sárga- és fehérrépát, karalábét stb.) megdinsztelünk, megszórjuk pirospaprikával, majd felöntjük vízzel. Sózzuk, borsozzuk, köménymaggal ízesítjük. Amíg fő, elkészítjük a levesbetétet, a reszelt tésztát. 1-2 tojással víz nélkül, kevés sóval olyan kemény tésztát gyúrunk, hogy ezt káposztareszelőn lereszelhessük (tálcára vagy tálra, s közben gyakran lisztezzük). A lábatlan tyúkhoz 3 tojást, 1,5 deci tejet jól kikeverünk sok vágott petrezselyemmel, sóval, borssal, egy kanál szódabikarbónával és annyi liszttel, hogy piskótaszerű tésztát kapjunk. Palacsintasütőben lassú tűzön mindkét oldalát pirosra sütjük. Ezt a lepényt egészben a levesbe tesszük, s átfőzzük. Végül a kész levesbe főzzük a reszeléket.
Recept Pogányszentpéterről
Túrós rétes
A túrós rétes készítését Novák Ferencné mondta el.
Hozzávalók: 15 deka réteslisztet felesbe keverve tüskeszentpéteri liszttel, langyos vízzel, két tojással, kevés sóval megdagasztjuk. Mikor a tészta hólyagos lesz, kávéskanálnyi fagyos zsírt teszünk hozzá. Elvágjuk, öt cipóba gyúrjuk, s mikor hólyagzik, lisztezett gyúródeszkán kisodorjuk. Állni hagyjuk. Megkenjük étolajjal. Ha már jól nyújtható, rétesabroszt teszünk az asztalra, és rányújtjuk. Az étolajjal megkent tésztára szórjuk a hinteléket - két tojással és vaníliás cukorral, elegyített túrót -, majd két oldaról föltekerjük, pici fedővel szeletekre vágjuk. Kizsírozott tepsibe tesszük, a tetejét megkenjük étolajjal. Tejfölben 3 tojás fehérjét habnak fölverünk két tojás sárgájával, csipet cukorral, s még sütés előtt meglocsoljuk.
Recept Csömendről
Hagymás babos hús
Hozzávalók: 1,5 kiló hagyma, 2 kiló csirkemell-filé, 1 kiló szárazbab, 30 deka sűrített paradicsom, só, bors, csípős paprika, paprika, olaj, babérlevél, 2 fej fokhagyma.
Veszünk egy 6-8 literes kondért, kevés olajon az apróra vágott hagymát üvegesre pirítjuk, majd hozzáadjuk az előző este beáztatott babot, valamint sót, babérlevelet.
egy órával később beleszórjuk a paradicsomot, borsot, valamint a csirkemelleket (amit előzőleg felnégyeltünk) és a fokhagymát. Ezt további egy óra hosszat lassan főzzük. Végül belemehet a jó sok chili és a paprika. Ha szeretjük, a babbal együtt tehetünk a lábasba füstölt húst is, csak finomabb lesz tőle. Kiadós és nehéz egytálétel. Baráti összejöveteleken mindig nagy a sikere.
Recept Balatonföldvárról
Marhapörkölt
A vörösboros marhapörköltet gyakran készítik a férfinép örömére. A receptjét Sebestyén Gyulánétól kaptuk.
A hagymát zsírban aranysárgára pirítjuk, azután hozzáadjuk a marhahúst; sóval, köménymaggal, fokhagymával ízesítjük. A pirospaprikát viszont csak akkor adjuk hozzá, mikor már félig megfőtt a marhahús. Emellett paradicsom és zöldpaprika-karikákat is teszünk bele ízesítésül. A vörösbort pedig csak a végén, amikor már megfőtt a marhahús. az étel mindenképpen szárazbort kíván, és semmi esetre sem édeset. Édesből elég a pörköltbe a pirospaprika. Balatonföldvár nem a vörösboráról híres, ezért inkább jóféle szekszárdit javasolt. Az étel mellé körítésnek pedig leginkább a tarhonyát ajánlotta, de nokedlival és burgonyával is fogyasztják.
Recept Kutasról
Fokhagymás marhahús
A régi lakodalmak kedvelt étele, a tyúkhúsleves után kínálták. A fokhagymás marhahús elkészítését Mátrai Sándorné mondta el.
Egy kiló csont nélküli, szaftos marhahúshoz két-három fej vöröshagymát s egy egész fej fokhagymát kell apróra vágva zsírban megpirítani, kevés fűszerpaprikával megszórni és egyliternyi vízzel felönteni. Ebben a lében babérlevéllel, sóval ízesítve meg kell főzni egészben a húst. Mikor könnyen belemegy a villa, vegyük ki a léből, s vágjuk szeletekre. Ezeket egyenként jól meg kell borsozni és kirakni velük egy lábas alját. Az átpasszírozott hagymás lével a húst fölöntjük, együtt jól átrotyogtatjuk.
Sós krumplival, nokedlival és zsemlegombóccal is finom, kiadós étel.
Recept Rinyakovácsiból
Citromos-mézes sült csirke
A pikáns ízű csirkesült receptjét Orbán Margit polgármestertől kaptuk. Elkészítésekor a csirkét alaposan bedörzsöljük sóval. Két deci étolajba beleteszünk 2 evőkanál mézet, egy citrom levét és borsot ízlés szerint. Mindezt jól összekeverjük, s a csirkére locsoljuk. Olajjal kikent tepsibe tesszük, és előmelegített sütőben közepes lángon először fólia alatt sütjük, közben a levével többször meglocsoljuk, majd a fóliát levéve szép pirosra sütjük. Zöldséges rizst vagy burgonyapürét adunk hozzá. A körethez egy pohár rizst olajon megpárolunk, felöntjük három és fél pohár vízzel, beleteszünk egy egész hagymát, zöldpaprikát és a felaprított zöldségfélét is: sárgarépa, cukorborsót, kukoricát. Lefedve a sütőben készre pároljuk.
Recept Somogyegresből
Disznótoros májaleves
Disznóvágáskor kedvelt étel a "májaleves", özv. Csuti Vilmosné is - tőle kaptuk a receptet - rendszeresen készíti.
Hozzávalók 10-12 személyre: 1 kiló hús, 20 deka máj, 20 deka tüdő, 2 fej vöröshagyma, 5-6 gerezd fokhagyma, egész fekete bors, 2 babérlevél, zöldség, sárgarépa, ételízesítő, só, zsír, pirospaprika, liszt, csöves paprika, köménymag, 3 tojás.
A májat, tüdőt, húst apró kockákra vágjuk. A máj kivételével 4-5 liter vízbe tesszük az előkészített hozzávalókat. Lassú tűzön 2-3 órát főzzük. Közben rántást készítünk, s a félkész ételbe tesszük. Utána a májat is belerakjuk, s mintegy 15 percig főzzük. Három tojásból, lisztből galuskát készítünk, s a levesbe szaggatjuk. A májalevest jénai tálban kínáljuk.
Recept Somogyaracsról
Babos káposzta és lebbencs
Egyszerű és olcsó étele volt a régi somogyaracsiaknak a babos káposzta, a paprikás krumpli galuskával meg a lebbencsleves. Ez utóbbit úgy készítették, hogy a hagymát összevágták, majd a tűzhelyre tették egy kis zsírral, s ebbe beletördelték a tésztát, és megpirították. Paprikát tettek rá, és vízzel fölengedték, s ebbe tették bele a krumplit. Mindezt jó sűrűre összefőzték, hogy szinte ne is maradjon leve, s így tálalták.
Közismert és gyakori étel volt a galuskás paprikás krumpli is. Ez annyiban különbözik a hagyományos paprikás krumplitól, hogy ebbe kanállal galuskát szaggattak.
A módosabbak fejenként egy-egy tíz centi hosszú kolbászt is szoktak beletenni.
A babos káposztához alapként bablevest kell készíteni, majd ezt káposztával összefőzik, és így tálalják.
Recept Hosszúvízről
Tojásos, rizses egytálétel
Hozzávalók: 6 db. tojás, 5 deka zsír, 10 deka vöröshagyma, 2 dl tejföl, 16 deka rizs, 8 deka vaj, 10 deka ketchup, 10 deka ementáli sajt, őrölt fehér bors, szerecsendió, só.
A keményre főzött tojásokat hosszában ketté, majd szeletekre vágjuk. A meleg zsírba beletesszük a hagymát, pároljuk, majd hozzáadjuk a tojásokat és a tejfölt. Mire a tejföl fölmelegszik, megsózzuk. Közben a megtisztított rizst megfőzzük, lecsöpögtetjük, s összekeverjük a vajjal és a ketchuppal. Hozzáadjuk a fűszereket. Egy tűzálló tálat kivajazunk, beletesszük a ketchupos rizst s közepében kis fészket formálunk, abba tesszük bele a tejfölös tojást. Reszelt sajttal meghintjük, vajdarabokat teszünk a tetejére, és középmeleg sütőben pirosra sütjük.
Recept Sz.Mártonból
Puszedli
Az édes, mézes aprósüteményhez liszt, 4 tojás sárgája, 2 deci méz, 1 pohár kristálycukor, 1 evőkanál zsír és 1 kávéskanál fahéj kell.
A hozzávalókhoz annyi lisztet teszünk, hogy linzertészta keménységű masszát kapjunk. Tegyünk bele 2 kávéskanál szódabikarbónát, és azzal gyúrjuk össze. A tésztából diónyi golyócskákat formálunk, és centiméter távolságra tesszük őket, mert nőni fognak. A sütési idő 25-30 perc. A maradék négy tojás fehérjét 12 kanál cukorral kemény habbá verjük, s egy nagyobb tálba öntjük. A megsült puszedlikat egyszerre beletesszük a fölvert habba, és összerázzuk - addig, amíg minden puszedlit teljesen be nem borít a fehér hab. Ezután kirakjuk őket egymás mellé, és egy fél napig vagy egész éjszaka száradni hagyjuk.
Recept Szorosadról
Babkása
Szorosadon sok családnál még napjainkban is főzik a "babkását", ennek a receptjét Molnár Albertné mondta el.
Hozzávalók négy személyre: 1/2 kiló száraz fehér bab, 1 fej vöröshagyma, egy evőkanál zsír, őrölt pirospaprika, só, kevés liszt, négy tojás.
A babot fazékban sós vízben kb. egy óra alatt puhára főzzük. Az apróra vágott vöröshagymát lábasban zsíron megpirítjuk, rátesszük az őrölt pirospaprikát. A babot a főzés után kiszedjük a vízből és beleforgatjuk a paprikás hagymás alapba. Ekkor kevés lisztet szórunk rá, megkeverjük, majd a bab főzőlevéből ráöntünk egy keveset. Ezután a hagymás babot felforraljuk. Négy tojást ütünk rá, ami a forró ételben tükörtojásként sül meg. A babkása fogyasztható kenyérrel, hígabban főzve nokedlival is tálalható.
Recept Somogymeggyesből
Nyújtott rétes
A nyújtott rétes kedvelt tészta a somogymeggyesi családoknál; receptjét özv. Fodor Lajosnétól kaptuk.
Hozzávalók két személyre: 1/2 kiló liszt, 2 tojás, só ízlés szerint, 3 deci víz.
A töltelék összetevői; 1/2 kiló tehéntúró, 2 tojás, 20 deka kristálycukor, 4 deci tejföl.
A lisztből, tojásból s só és a víz hozzáadásával jól kidolgozott tésztát készítünk, majd három cipót formázunk belőle. Egyórányi pihenés után kinyújtjuk. A tetejét megkenjük olvasztott zsírral, a szélét leszedjük, összegyúrjuk, majd másfél órát pihentetjük. A kinyújtott lapokra tesszük a tölteléket, ez után zsírral és tejföllel megöntözzük, s összehajtogatjuk. A tetejét ismét megzsírozzuk. Forró sütőben 45 percig sütjük. A nyújtott rétes készíthető édes töltelékkel is. A fölszeletelt rétest tálban kínáljuk.
Recept Taszárról
Sonkaleves torma, paprikás pogácsa
A húsvéti előkészületekkor a házi füstölt sonkát megfőzzük. A friss tormát apró lyukú reszelővel lereszeljük, a sütőben (tepsiben) kissé megszikkasztjuk, így veszít az erejéből. Ha megfelelő az erőssége, akkor annyi forró sonkalével öntjük le, hogy jól megdagadjon. Cukorral és ecettel ízesítjük.
A paprikás pogácsához egy kiló liszt, 25 deka margarin vagy 20 deka zsír, 2 csapott evőkanál só, 4 evőkanál őrölt paprika, 1 pohár tejföl vagy kefir, 5 deka élesztő kell.
A hozzávalókat összekeverjük, s belemorzsoljuk az élesztőt. Fél órai pihentetés után összegyúrjuk, ujjnyi vastagságúra nyújtjuk. A tetejét bevagdossuk, kiszaggatjuk; a tetejét tojással megkenjük, és előmelegített sütőben közepes lángon megsütjük.
Recept Kisberényből
Ilonka néni kiflije
Ilonka néni kiflije a falu egyik kedvenc eledele. Bár sokaknak elárulta a receptjét, állítólag olyan jót, mint ő, eddig még senki nem tudott készíteni. Így minden nagyobb ünnepre Ilonka néni nagy tételben gyártja a kiflit a falubelieknek.
Hozzávalók: 50 deka liszt, 15 deka zsír, egy tojás, só, 3 deka élesztő.
Az élesztőt egy kevés tejben megáztatjuk, összekeverjük a hozzávalókkal, majd összegyúrjuk és kidolgozzuk a tésztát. Ezután az elkészült alapanyagból rövid pihentetés után tíz kis cipót formázunk. A cipókat kisodorjuk, és négyfelé vágjuk. A négy darabból kifliket formázunk. Az elkészült kifliket tepsibe rakjuk, a tetejét megkenjük tojássárgájával, megszórjuk sóval, ízlés szerint köménymaggal, majd a sütőben pirosra sütjük.
Recept Hajmásról
Göngyölt oldalas
Hozzávalók: 2 kiló húsos oldalas, só, bors, 1 fej vöröshagyma, 1 gerezd fokhagyma, fél kiló gomba, 2 deci tejföl, 10 deka reszelt sajt.
A körethez 1 kiló burgonya, fél kiló vegyes zöldség.
Az oldalast sós vízben megfőzzük, de készíthetünk belőle a szokásos módon húslevest is, majd kicsontozzuk. Közben a hagymát és a gombát kevés olajon megdinszteljük. Ezt a kicsontozott, sóval és tört borssal megszórt oldalasra simítjuk, majd a húst föltekerjük, s 2-3 helyen hústűvel megtűzzük. Az így megtöltött húst repsibe tesszük, s köréje rakjuk a megtisztított, durván földarabolt burgonyát és zöldséget. Enyhén megsózzuk, s meglocsoljuk tejföllel. Amikor majdnem kész, rászorjuk a reszelt sajtot, és pár perc alatt, amíg a sajt megolvad, készre sütjük. Langyosra hűtve szeleteljük.
Recept Szentgyörgyről
Bojtáravató
Tíz személyre 2,5 kiló borjúkaraj és 1 kiló máj kell: a karajból erős alaplevet főzünk. A húst szeleteljük, fehér borssal, metélőhagymával, rozmaringgal fűszerezzük, sózzuk, s hűtőbe tesszük kettő órára. A májat megsütjük, babérlevéllel, majoránnával, vörös- és fokhagymával, borssal fűszerezzük; mikor majdnem kész, gyöngyhagymát adunk hozzá, majd ledaráljuk, kevés konyakkal ízesítjük. A karajokat májjal töltjük, göngyöljük, hústűvel megtűzzük; lisztbe forgatva hirtelen elősütjük. A zsiradékban gyöngyhagymát hevítünk, barna cukrot, paradicsompürét, babérlevelet és száraz vörösbort adunk hozzá. Az alaplével felöntjük, belerakjuk a karajt és 35-40 perc alatt készre pároljuk. A karajt kivesszük, a levet barna liszttel sűrítjük, átszűrjük, készre forraljuk.
Tálaláskor tepertős túrós csuszát adunk.
Recept Kárából
Pikáns húsragu
A pikáns húsragu receptjét özv. Heffer Gyulánétól kaptuk.
Hozzávalók: 40 deka sertéslapocka, 2 db kovászos uborka, kevés kapor, 2 deci tejföl, 3 kanál olaj, 1 kanál liszt, 1 fej vöröshagyma, 1 gerezd fokhagyma, só ízlés szerint, kevés cukor, 1 csapott mokkáskanál fehér őrölt bors
A húst és a kovászos uborkát apró kockákra vágjuk. A vöröshagymát apróra szeljük, üvegesre pirítjuk. Ezután a húskockákat is rátesszük, s addig pirítjuk, amíg meg nem fehéredik. Ráöntünk egy pohár vizet, megsózzuk, borsozzuk. A kapor felét belekeverjük, és fedő alatt a húst puhára pároljuk. Hozzáadjuk a feldarabolt kovászos uborkát. A tejfölt a liszttel és 1/2 deci kovászosuborka-lével simára keverjük, s behabarjuk a forrásban levő ételt. Galuskát, főtt tésztát vagy zsemlegombócot kínálhatunk hozzá.
Recept Kisasszondról
Nyújtott rétes
A parasztréteshez egy kiló liszt, két tojás, egy csipet só és annyi langyos víz kell, hogy ki tudjuk dagasztani. Fél órai pihentetés után az asztalra terített abroszra - nagyon vékonyra - nyújtjuk. Ha nem nyúlik, tegyünk bele egykanálnyi tejsavót vagy egy kis ecetet, újra gyúrjuk meg, s hideg helyen pihentessük még egy kicsit a tésztát. A töltelék lehet túró, amit mazsolával, vaníliás cukorral ízesíthetünk vagy sült káposzta, meggy, alma, mák stb.. A kinyújtott tésztára egy csíkban felhalmozzuk a tölteléket, megpötyögtetjük tejföllel, majd a terítő segítségével föltekerjük. A tepsi méretére vágjuk a rétest, s előmelegített sütőben megsütjük. A mákos réteshez darált mákot használunk, s amikor a tepsibe tesszük, az egészet leöntjük annyi tejjel, hogy ellepje, és így sütjük meg.
Recept Somogyszílból
Hájas kráfli
(nincs hiba, így vagyon írva) Hozzávalók: 70 deka liszt, 50 deka darált háj, 2 tojás sárgája, 5 deka porcukor, csipetnyi só és 2-3 deciliter víz, 2-3 kanál tejföl és 10 százalékos ecet. A hájat a 2-3 kanál ecettel, majd 25 deka liszttel összedolgozzuk. Ha kész, hideg helyre tesszük, s nekilátunk a rétestészta készítésének. Ezt 2 tojás sárgájából, csipet sóból, 45 deka lisztből, 5 deka porcukorból, a tejfölből és 2-3 deci langyos vízből készítjük, jól kidolgozzuk. Vigyázzunk, a tészta ne legyen túl lágy! Kis téglalapot sodrunk belőle, a tetejét megkenjük zsírral, s mintegy két órát állni hagyjuk. Utána a tésztát újból kinyújtjuk, majd kézzel rákenjük a liszttel össze- dolgozott hájat. Többszöri sodrás, hajtogatás után tetszés szerint ízesítjük, s kisütjük. A sütő addig legyen jó meleg, míg a kráfli fel nem jön!
Recept Szántódról
Csókakői tojásleves
A szántódpusztai Öreg Csárda főszakácsa, Mészáros Gyuláné még a nagyanyjától tanulta a csókakői tojásleves elkészítését, amelyet a pusztán dolgozók és a vendégek egyaránt szívesen fogyasztanak. Az elkészítése nem túl bonyolult. A vöröshagymából, paprikából és szalonnából pörköltalapot kell készíteni, amihez lecsót, apróra vágott burgonyát és zöldségeket - a sárgarépát és a petrezselymet - adunk. Mindezt vízzel felengedjük, sóval, borssal ízesítjük. Amikor a zöldségek és a burgonya is megpuhultak, akkor üthetjük hozzá a tojásokat a készülő levesünkhöz. (Személyenként egy egész tojással lehet számolni). Az ételt ezt követően mustáros, tejfölös habarással sűrítjük. Aki szereti, babérlevelet is tehet hozzá.
Recept Acsáról
Bánomhegyi pincepörkölt
A pincepörköltet gyakran készíti Porczió Vendelné.
Hozzávalók. 2 kiló sertés- vagy vadhús, 3 fej vöröshagyma, 1 evőkanál pirospaprika, fél liter vörösbor, 3 deci víz, 2 deci paradicsomlé, 1 evőkanál őrölt bors és és delikát,
1 babérlevél, 8 gerezd fokhagyma, 1 evőkanál kristálycukor, 3 evőkanál zsír, só ízlés szerint.
A húst apró kockákra vágjuk, a vöröshagymát hosszúkásra szeleteljük, majd a zsíron aranysárgára dinszteljük. Ezután a pirospaprikát, a vizet, a paradicsomlevet, a borsot, a fokhagymát, a cukrot, a babérlevelet, a vörösbor felét vegyítve felforraljuk. Hozzáadjuk a húst, majd lassú tűzön egy órát főzzük, közben az elfőtt levet vörösborral pótoljuk.
Recept Péterhidáról
Kacsás káposzta
A kacsás vagy récés káposzta hasonló módon készül, mint a csülkös káposzta, csak csülök helyett kacsaaprólék, vagy akár egész kacsa fő a káposzta mellett. A hús és a káposzta mellé paradicsom is kerül a vízbe, s ezzel együtt kerül a tűzre. Amíg fő, a gazdaasszony elkészíti a rántást, s ezzel együtt főzi tovább, illetve menet közben fűszerezi az ételt. Péterhidán erős paprika, bors kerül bele, ettől lesz jó magyaros.
Süteménynek kakaós tésztát készítenek; 8-10 tojás kell hozzá és ugyanannyi kanál liszt, illetve cukor. Egy nagy kanál kakaóporra és egy sütőporra is szükség lesz. A tojásfehérjét keményre verik fel, belekerül a sárgája, majd a liszttel összekevert kakaó és sütőpor. Miután megsült, félbevágják a tésztát és vajas krémet tesznek bele. Tortaformára szeletelve tálalják.
Recept Kaposfőről
Marhalábszár-pörkölt
Hozzávalók: 5 kiló marhalábszár, 2 főtt füstölt csülök, 1 kiló hagyma, 20 deka zsír, 5 gerezd fokhagyma, 3 evőkanál paprika, 4 evőkanál vegeta, 1 evőkanál majoránna, 2 kiskanál őrölt bors, 1 evőkanál erőspista, 4 szelet füstölt szalonna, só ízlés szerint, fél kiló zöldpaprika, fél kiló paradicsom, 2 deci vörösbor. Szükség esetén a további fűszerezést ízlés szerint végezzük.
Kondérban az egy kiló apróra vágott hagymát a zsíron megfonnyasztjuk, hozzáadjuk a kockára vágott marhalábszárat és a fűszereket. Amint a hús puhulni kezd, hozzátesszük a kockára vágott füstölt csülköt. A szalonnaszeleteket, valamint a paprikát és a paradicsomot gondosan igen vékony szeletekre vágjuk, hogy jól elfőjön.
Recept Somogyvárról
Csirke jóasszony módra
Hozzávalók: csirkemell vagy csirkeaprólék, tej, 2-3 fej vöröshagyma, burgonya, füstölt szalonna, 1 fej fokhagyma, zsiradék, só, fekete bors.
A csirkeaprólékot vagy a csirkemellet legalább, fokhagymával és fekete borssal ízesített tejben 1 napig pácoljuk. (Ízlés szerint rakhatunk bele, nem kell sajnálni, úgy lesz finom). Pácolás után a húst zsiradékban kicsit átsütjük. Egy tepsi alját beborítjuk vékonyra szeletelt füstölt szalonnával, erre rakunk egy réteg krumplit (akár többet is, ha elfér), a rétegeket sózzuk, majd a tetejére 2-3 fej nagyobb darabokra vágott hagymát teszünk. Ezek után ráhelyezzük a csirkét, a zsiradékból amiben sült, és kevés vízzel, és fóliával lefedve forró sütőben 40 percig sütjük, majd 10 percig fólia nélkül pirítjuk.
Recept Lábodról
Tormás fácánleves
A Hortobágyon rendezett első országos vadételfőző-versenyen emlékezetes győzelmet aratott a lábodi tormás fácánleves. A receptjét Cser Zsolt szakácstól kaptuk. A megtisztított fácánt annyi vízben, hogy ellepje, sárgarépával. petrezselyemgyökérrel, zellergumóval, kevés karalábéval és kelkáposztával, egy egészben hagyott vöröshagymával, s szerecsendióval, sóval, egész borssal ízesítve lassú tűzön puhára főzzük. Ez a szárnyas korától függően több óra is lehet. Mikor kissé kihűlt a hús, lefejtjük a csontról és darabokra vágjuk. A levesben főtt zöldségeket is kisebb kockákra vágjuk, és a hússal együtt visszatesszük az átszűrt lébe. A leveshez ecetes tormát adunk és tejszínes habarással készre főzzük. Apró burgonyagombócokkal tálaljuk.
Recept Hetesről
Éhl Fülöpné receptjéhez nem kell más, mint 4 szelet sertéscomb, 1 csomó petrezselyemzöld, 1 kávéskanál mustár, 4 evőkanál tej, 3 deka vaj, só, fekete bors
Az étel elkészítése a serpenyő kivajazásával kezdődik, amelyben a kivert hússzeleteket hirtelen mindkét oldalukon megpirítjuk. Ezután lassú tűznél megpuhítjuk a húst, egy különleges szósszal öntözve. A szószt az apróra vágott petrezselyemzöldjének, a mustárnak és a tejnek az összekeveréséből kapjuk, amelyet sóval és borssal ízesítünk. Mire a hús megpuhul, már jól magába szívja a mártást. Köretnek sült burgonyát javaslunk hozzá.
Recept Fiadról
A gyors kuglóf
előnye, hogy csak egyszer kell keleszteni. Receptjét Jakab Gyulánétól kaptuk, aki gyakran süti a fiadiak kedvenc kalácsát.
Hozzávalók: fél liter tej, 5 deka élesztő, 2 evőkanál cukor, 1 kiló liszt, 4 tojás, 10 deka margarin, 3 evőkanál kakaópor, só ízlés szerint.
Az élesztőt a tejben felfuttatjuk, majd a liszt, a cukor, a tojás, a margarin és a só hozzáadásával lágy tésztát készítünk. Ezután kétfelé vesszük a tésztát és az egyik részéhez hozzáadjuk a kakaót, majd összegyúrjuk. A gyúródeszkára kinyújtott fehér tésztára helyezzük a kakaósat és összehajtjuk. Az anyagot kuglóftartóba téve fél órán át kelesztjük. Az előmelegített sütőben közel egy órán át sütjük. Felszeletelve, porcukorral meghintve kínáljuk.
Recept Somogyfajszról
Tepertős linzer
Somogyfajszon nem csak a néphagyományokat őrzik, de az évszázados recepteket is mindig akad, aki megjegyzi az utókor számára. Ilyen a tepertős linzer is.
Hozzávalók: 30 deka ledarált tepertő, 21 deka kristálycukor, 50 deka liszt, 2 egész tojás, ízlés szerint fahéj és szegfűszeg, 1 kávéskanál szódapor, tejföl.
A hozzávalókat annyi tejföllel gyúrjuk össze, hogy megfelelő állagú legyen. A tésztát kétfelé vesszük. Kétharmad részét kinyújtjuk, tepsibe rakjuk, és a tetejét lekvárral megkenjük. A félretett tésztát vékony szeletekre nyújtjuk, majd abból rácsot formázunk a sütemény tetejére. Előmelegített sütőbe rakjuk, és készre sütjük. Nagyon finom, önmagába is fogyasztható étel.
Recept Kazsokból
Káposztás tutyi
E régi paraszt étel receptjét Csapó Lajosnétól kaptuk. A tutyihoz 60 deka lisztből langyos tejben megfuttatott 5 deka élesztővel, kevés zsiradékkal, sóval kelt tésztát készítünk. Mindegy félórai kelesztés után 4-5 kerek cipót gyúrunk belőle, majd ezeket vékonyra sodorjuk. A káposztát lereszeljük; sóval, borssal megsütjük és a kisodort tésztákra halmozzuk. A tésztát tutyi formára összehajtjuk, a tetejét tojással megkenjük s megsütjük. Amikor megsült, négy egyforma darabra vágjuk, a tejfölös zsírral meglocsoljuk.
A krumplis gánicához 1 kiló burgonyát meghámozunk, s annyi vízben főzzük meg, hogy jól ellepje. Ha puha, kis lángon annyi lisztet tegyünk hozzá, hogy, még keverhető legyen. Ha kész kanállal kiszaggatjuk, s meglocsoljuk tejfölös, sült vöröshagymás zsírral.
Recept Alsóbogátról
Negyedórás velő
A 15 perces velő receptjét, mely tömény laktató étel, Pálfi Lajostól kaptuk.
Hozzávalók 5-6 személyre: 1 kiló sertésvelő, 4 fej vöröshagyma, 1 fej fokhagyma, 1 kávéskanál őrölt kömény és ugyanennyi őrölt bors, ízlés szerint vegeta, pirospaprika, só és egy csipet szerecsendió.
Az előre megtisztított velőt enyhén sós vízben megabáljuk. Legegyszerűbben úgy hártyázható le a sertésvelő, ha előtte néhány percre hideg vízbe áztatjuk. Az apróra vágott vöröshagymát üvegesre pároljuk, beletesszük az összezúzott fokhagymát s az apróra vágott velőt, majd a köményt, a borsot, a pirospaprikát, a vegetát és a csipetnyi szerecsendiót. Állandó keverés mellett készre főzzük.
Kerti partikon pirítósra kenve kiváló sör- vagy borkorcsolya.
Recept Véséről
Diótorta
A vései diótorta receptjét Varasdi Sándornénak köszönhetjük.
Hozzávalók: 1 kiló kristálycukor, 1 kiló dió lereszelve, 1/2 kiló porcukor, 5 tojásfehérje.
Elkészítése: a kristálycukrot felolvasztjuk, belekeverjük az apróra szelt diót. Formázásig meleg sütőben tartjuk a díszekhez szükséges mennyiséget, hogy meg ne száradjon. A torta alapját vizes ruhán kisodorjuk , formába tesszük és nyers burgonyával (hogy a kezünk meg ne égjen) formába nyomkodjuk. A maradék alapanyagból díszeket készítünk: sodrófával vizes ruhán kinyújtjuk és tetszés szerinti díszeket készítünk belőle, amivel a tortát kialakítjuk. Cifrázás: a tojások fehérjét a porcukorral hidegen kemény habbá felverjük és a tortát tetszés szerint kicifráljuk.
Recept Potonyból
Sós rétes és túrós kalács
A horvátok hagyományosan sósan készítik a túrós rétest és túrós kalácsot.
Az előbbihez a hozzávalók: két csésze tej, két csésze víz, egy tojás, kávéskanálnyi ecet, kevés étolaj és annyi liszt, hogy lágy tésztát kapjunk. Mindezt hólyagosra dolgozzuk és négy cipót formálunk belőle. Fél-, vagy ha van bőven ideje a háziasszonynak, inkább egy órára pihentetjük. Fontos, hogy meleg helyen tartsuk ezalatt.
A kalácshoz fél liter tej, tojás, cukor, só, élesztő szükséges, valamint annyi liszt, amennyit fölvesz. Miután a tészta elkészült, kelni hagyjuk. Addig a tölteléket készítjük el: fél kiló túróhoz egy tojás és egy mokkáskanál só szükséges. Nem csak túróval, hanem mákkal, dióval, is töltik a tésztát, ezeket ugyanúgy készítik mint másutt.
Recept Segesdről
Zöldborsós palacsinta
Szakál Csaba, a máig egyetlen Palacsintakirály versenyen kívül is gyakran készíti a nagy sikert aratott sajtos-gombás töltelékkel töltött zöldborsós palacsintát. A sós palacsintákhoz 60 deka liszthez 4-5 tojást és 5 evőkanál étolajat tesz, s kb. másfél liter szódavízzel, sóval apránként sima tésztát kavar, amibe néhány marék cukorborsó kerül. A forró serpenyőbe a borsóval együtt meri a tésztát, ami előbb lesüllyed, majd forgatáskor a borsóban dúsabb fele kerül alulra. Ezt kissé meg is kell pirítani. A nem túl vékony palacsintákat besameles vagy készen vett sajtmártással elkevert, hagymán előzetesen megpárolt, borssal ízesített csiperkegombával tölti meg, majd a roládokat a maradék sajtmártással és reszelt sajttal leöntve, forrón tálalja előételnek vagy könnyű vacsorának.
Recept Varászlóról
Fokhagymás harcsa
A millenniumi avatáskor varászlói halételekből állították össze az ünnepi menüt. Gresa Gyuláné egy kétkilós harcsa hátát ujjnyi távolságra bevagdalja. A vágásokat zúzott fokhagymával, sóval dörzsöli be, s megtűzdeli szalonnával. Langyos vajjal megöntözve meleg sütőben vagy kemencében ropogósra süti.
A varászlói halászléhez egy kétkilós pontyot s fél kiló apró halat kell megtisztítani és gyengén besózni. Az apró halból, a ponty fejéből, farkából, ikrájából, egy jókora krumpliból, egy fej vöröshagymából két liter vízzel, ételízesítővel készítik az alaplét, ebbe friss paprikát, paradicsomot is tesznek. Puhulás után átszűrik, passzírozzák, s újraforraláskor két teáskanálnyi fűszerpaprikát tesznek bele meg az ízesített halszeleteket. 15 percnyi főzés után kész a halászlé.
Recept Balatonkeresztúrról
Igazi vendégváró balatoni halételt kínál Váraljai Zsolt konyhafőnök a tó legízletesebb húsú halából. Íme a pikáns fogasfilé receptje, amelyet gyorsan és könnyen elkészíthetünk vendégeinknek.
Hozzávalók négy személynek: 60 deka fogasfilé, 2 deka só, 0,5 deka bors, 3 deka fokhagyma, 20 deka uborka, 2 db. fejes saláta, 12 deka vöröshagyma, 2 deci tejföl, 2 deci kefir, 4 db. paradicsom, 4 db. tojás, 2 db. citrom és kapor ízlés szerint.
A fokhagymával ízesített fogasfilét roston megsütjük. A hagymát megpároljuk, a felszeletelt uborkát, salátát, párolt hagymát tejföllel és kefirrel összekeverjük, majd a friss citrom levével, borssal és kaporral ízesítjük. Tálaláskor a fogasfilét salátalevélre helyezzük, rárakjuk a salátát, paradicsom-, tojás- és hagymakarikákkal díszítve tálaljuk.
Recept Gyékényesről
Dödölle
Gyorsan elkészíthető, régi paraszti étel. A múlt század elején különféle, a kenyérlisztnél durvább, kásásabb lisztet használtak a pépes ételek elkészítéséhez.Napjainkban hagyományos lisztből készítik. A receptjét Molnár Mihályné mondta.
Hozzávalók: egy kiló krumpli, fél kiló liszt, olaj vagy zsír, három-négy fej vöröshagyma, tejföl,
A krumplit meghámozzuk, majd karikára vágva sós vízben megfőzzük. Amikor megfőtt, teljesen apróra törjük. Akkor állandó kevergetés közben annyi lisztet teszünk hozzá, hogy jól összeálljon, de még lágy legyen. Az így elkészített tésztát tálba kiszaggatjuk. Majd forró vízben kifőzzük. A vöröshagymát zsíron vagy olajon dinszteljük,
s ezzel meglocsoljuk a dödöllét. Végezetül nyakon öntjük olajjal vagy zsírral és tejföllel.
Recept Szabadiból
Epres krémes
Az epres krémeshez 12 tojás, hat kanál liszt, egy Ráma margarin, fél kiló cukor, egy pudingpor és negyedkiló eper meg 3 deci tej kell.
Hat tojásból piskótát sütünk. A krémhez egy csomag epres pudingport felfőzünk egy tojással és három deci tejjel, majd jól lehűtjük. A margarint kikeverjük 20 deka porcukorral, majd apránként a kihűlt masszához adagoljuk, s óvatosan szép simára keverjük. Mintegy negyedkiló epret darabokra vágunk, és finoman a kész krémhez keverjük. Az összes krémet a piskótatésztára kenjük, a tetejére pedig öt tojás fehérjéből 25 deka cukorral gőz fölött kemény habot verünk. A habot megspricceljük olvasztott csokoládéval.
A cukorhab helyett keményre vert tejszínhabot is tehetünk a tésztára, ezzel még finomabb. az epres krémes jól lehűtve szeljük.
Recept Kaposújlakról
Kakaspörkölt
A kaposújlaki falunap főzőversenyén harmadik helyezést elérő kakaspörkölt receptjét Bacler Ferencnétől, a helyi nyugdíjas egyesület vezetőjétől kaptuk.
Hozzávalók 8-10 személyre: egy megtermett kakas, fél kiló vöröshagyma, 20 deka zsír, 2 evőkanál pirospaprika, egy üveg paradicsomos lecsó, 1 csípős zöldpaprika, egy csipetnyi bors, 2 deci minőségi vörösbor és só ízlés szerint.
A kockára vágott vöröshagymát a zsíron megpároljuk, majd a pirospaprikával megszórjuk. Ezt követően belerakjuk a feldarabolt kakast, hozzáadjuk a lecsókonzervet, az őrölt borsot és belerakjuk az egész zöldpaprikát. amikor a hús már félig megpuhult, hozzáöntjük a vörösbort és puhára főzzük.
Recept Igalból
Részeges csirke
A részeges csirke és az ünnepi torta receptjét Debity Kálmánnétól kaptuk. A részeges csirke elkészítése nagyon egyszerű. egy másfél kiló csirkét befűszerezünk majoránnával, sóval, borssal és bekenjük fél deci olívaolajjal. Tepsibe tesszük, 2 deci fehérbort és fél liter tejet öntünk rá, ha megsült, citromkarikákkal díszítjük
A csirke után jól fog esni az ünnepi torta, melyhez húsz deka porcukrot 4 tojás sárgájával kikeverünk, s egy citrom reszelt héjával ízesítjük.
Hozzáadunk 8 evőkanál forró vizet, 15 deka finom lisztet, egy csomag vaníliás pudingot, s egy csomag sütőport. Az egészet jól összekeverjük, forró sütőben lassú tűzön megsütjük. A tetejére 6 deci tejszínből, 3 csomag vaníliás cukorból és 3 habfixáló porból kemény habot verünk
Recept Somogyvámosról
Krumplisprósza
Hozzávalók: 10 nagyobb burgonya, fél liter aludttej, 14-15 evőkanál liszt, 2 tojásnyi zsír, 5-6 evőkanál tejföl, só
A burgonyát megmossuk, meghámozzuk, és tormareszelőn közepesen apróra lereszeljük. A lereszelt burgonyát leszűrjük. A reszeléket aludttejben gyorsan elkeverjük, hogy ne barnuljon meg. Hozzáadjuk a lisztet, a sót, jól összekeverjük. Erősen kizsírozott tepsibe öntjük. A tepsiben arányosan elosztjuk a keveréket, és a megmaradt zsírban elkevert tejföllel meglocsoljuk. Aki gazdagabban szereti, meghintheti túróval is. Forró sütőben pirosra sütjük. Nagyon jó borkorcsolya. Egyes vidékeken pirított vöröshagymával szórják meg, máshol cukrozott darált diót és lekvárt tesznek rá.
Recept Cserénfáról
Spenótos nokedli
Galuskát készítünk Fehér Rezsőné egytálételéhez úgy, hogy a tésztájába 2-3 szem főtt áttört burgonyát és egy zacskó fölengedett spenótot keverünk.
A nokedlit kifőzzük, s félretesszük. A sajtmártáshoz 2-3 evőkanál felforrósított olajba 2 deci főzőtejszínt öntünk, majd hozzáteszünk 15 deka reszelt füstölt sajtot, és addig keverjük, míg a sajt föl nem olvad, akkor belekeverjük a kifőzött tésztát. A medvehagyma Cserénfa erdőiben kora tavasszal tömegével hajtja üde zöld leveleit. E növénynek vesetisztító gyógyhatása is van. a medvehagymaleveleket laskára felvágjuk, hozzáadunk felaprított fejes salátát, zöldhagymát, hónapos retket, karikázott főtt virslit, főtt tojást, és az egészet leöntjük tartármártással. Nemcsak köretnek, hanem egytálételnek is remek.
Recept Kisgyalánból
Káposztás béles
Hamar elkészíthető és kedvelt étel Kisgyalánban. Négy személyre szóló receptjét Bóna Lászlónétól kaptuk.
Hozzávalók: 70 deka liszt, egy közepes fej káposzta, 15 deka zsír, 1 pohár tejföl, 1 tojás, egy csipetnyi bors és ízlés szerint só
A lisztet összegyúrjuk a tojással, a tejföllel és a zsiradékkal, majd vékonyra kisodorjuk, és tenyérnyi téglalapokra fölvágjuk. A káposztát lereszeljük, késhegynyi magyarborssal, némi sóval zsiradékban megsütjük. Ezt a tölteléket halmozzuk a tésztakockák egyik felére, az üresen maradt tésztafelet visszahajtjuk, és rányomkodjuk. A tetejét megkenhetjük tojás sárgájával, majd forró sütőben kisütjük. A káposztás töltelék helyett használhatunk kemény vagy beszáradt lekvárt is.
Recept Egresről
Hamis mézes
Olcsó és gyorsan elkészíthető sütemény a hamis mézes, melyhez egy bögre (3 dl) kristálycukor, egy tojás, két evőkanál baracklekvár, ugyan ennyi olvasztott zsír, 1 teáskanál fahéj, három deci tej, másfél bögre liszt, s teáskanálnyi szódabikarbóna kell.
Jól összekeverjük a kristálycukrot, a tojást, a baracklekvárt, a zsírt és a fahéjat, majd beletesszük a tej felét, a lisztet és a szódabikarbónát. Simára keverjük, majd beleöntjük a maradék tejet és az egészet összedolgozzuk. Zsírozott, lisztezett tepsiben közepes lángon sütjük.
A tárkonyos leveshez apró darabokra vágott füstölt sonkát teszünk fel főni. Bezöldségezzük, s teszünk bele egy csokor apróra vágott tárkonyt is. Egy kis ecettel savanyítjuk. Ha a sonka puha, tejföllel, liszttel behabarjuk. Pirítós kenyeret adunk hozzá.
Recept Tótújfaluból
Paradicsomos káposzta, karajjal
A paradicsomos káposztát sertéskarajjal rendszeresen készítették a nagy ünnepekre a tótújfalusi háziasszonyok. A dolgos hétköznapokon hús nélkül is kiadós ebéd volt ez az étel.
Hozzávalók: 1 kiló savanyú káposzta, 50 deka sertéskaraj, 1 fej vöröshagyma, 3/4 liter paradicsomlé, só, a rántáshoz zsír, liszt és fűszerpaprika kell.
A megtisztított káposztát, a hússzeleteket, az apróra vágott vöröshagymát föltesszük főni, majd fűszerezzük, s annyi vizet öntünk rá, hogy ellepje. Ha megfőtt, elkészítjük a rántást, belekeverjük az ételbe, ráöntjük a paradicsomot és még tíz percig hagyjuk forrni.
Recept Mosdósról
Ünnepi karaj
Egy másfél kilós, csont nélküli karaj kell Magyar Sándorné ünnepi sültjéhez egészben - egy csomag leveszöldséggel együtt - tepsiben megsütni.
Közben elkészítjük a gombapépet; ehhez 25 deka sampinyont, egy nagy fej - apróra vágott - vöröshagymát és petrezselyemzöldet kell 50 deka csirkemájjal kevés olajon készre párolni. Ezután sűrű besamellmártást készítünk 5 deka vajjal, liszttel és tejföllel, s hozzáadunk 10 deka reszelt sajtot is. A besamellmártást és a gombapépet összedolgozzuk, ízesítjük sóval, borssal, őrölt szerecsendióval. A kihűlt karajt ujjnyi széles csíkokra vágjuk, és olajozott tepsibe fektetjük. Leöntjük a gombás szósszal, és átsütjük. Végül megszórjuk reszelt sajttal. Langyosra hűtve rézsútosan szeleteljük, és burgonyapürével tálaljuk.
Recept Balatonöszödről
Túrós galuska
A helyi boltban hallottuk a receptet. Nem bonyolult az elkészítése, hamar megvan, és nagyon finom. Először galuskát kell készíteni, ehhez szükség van fél kiló lisztre, három-négy tojásra, sóra, vízre. Ha ezzel megvagyunk, kiszaggatjuk, és sós vízben megfőzzük. (A szaggatásnál a méret nem számít, olyanra csináljuk, amekkora szaggatónk van.) Ezt követően egy tűzálló tálban rétegelve rakjuk a galuskát, túrót, végül rá a tejfölt, majd ezt megismételjük. Fél kiló túróra és két pohár tejfölre lesz még szükség. Ha ezzel is végeztünk, a tálat betesszük a sütőbe, s ott tíz-tizenöt percig összemelegítjük az ételt. Mikor már érezni lehet az illatát, akkor nyugodtan kivehetjük a sütőből.
(Megjegyzés; Mi teszünk rá kaprot is. Még finomabb. Béci)
Recept Mesztegnyőről
Túrós rétes
A mesztegnyői rétes töltelékei közül jelenleg a túrós a legnépszerűbb. Egy kiló liszthez egy tojást, két evőkanál olvasztott zsírt és kevés sót adunk, majd langyos vízzel simára dagasztjuk. Négy cipót készítünk belőle, sodrófával kinyújtjuk, leterítjük, s 15 percig pihentetjük, zsírral megöntözzük, majd prézlivel megszórjuk. Rátesszük a tölteléket, kétfelől behajtjuk, s tepsi-hosszúságúra vágjuk. A tetejét zsírral, tejföllel megkenjük. Ha a tejfölt tojásfehérje fölvert habjával keverjük össze, szép pirosra sül. 25 percig sütjük. A tölteléket ízlés szerint előre elkészítjük. Egy kiló túróhoz öt tojás sárgáját, négy vaníliáscukrot és ízlés szerint porcukrot adunk. Jól kikeverjük és a tésztára kenés után meggyel, mazsolával megszórjuk.
Recept Ráksiból
Paprikás pogácsa
A paprikás pogácsához ifj. Udvaros Jánosné szerint fél kiló liszt, egy pohár tejföl, egy tojás, 1 kanál zsír, sütőpor vagy szódabikarbóna, só és pirospaprika kell.
A lisztet elmorzsoljuk a zsírral, s a többi hozzávalóval közepes keménységű tésztát gyúrunk. Négy-öt részre osztva cipókat formálunk belőle, és rövid ideig pihentetjük.
A cipókat tenyérnyi nagyságúra lapítjuk, a tetejét késsel rácsosra lapítjuk, s megkenhetjük tojás sárgájával. Előmelegített sütőben közepes lángon sütjük.
A tejleveshez kevés hagymát megdinsztelünk olajon vagy zsíron, beleteszünk egy leveskockát, s felöntjük fél liter tejjel és két deci vízzel. Az egészet összeforraljuk, s belefőzzük a levestésztát. Ez adja a sósságát és sűrűségét is. A tejleves még finomabb (nem édes) főzőtejszínnel készítve.
Recept Szentgáloskérről
Sajtos pogácsa
Fél kiló liszt, 25 deka Rama margarin, egy kiskanál só és cukor, két tojás, 10 deka trappista sajt, 1 csomag élesztő és egy deci tejföl kell Pataki Ferencné leveles sajtos pogácsájához.
A lisztet a margarinnal, a cukorral és sóval elmorzsoljuk, beletesszük a tojássárgáját és a tejfölben felfuttatott élesztőt. Összegyúrjuk, majd 20 percig kelesztjük. A sajtot lereszeljük, s elharmadoljuk. Ha a tészta megkelt, kinyújtjuk és megszórjuk az egyik adag sajttal, majd henger alakúra összehajtjuk. ezt a műveletet még kétszer megismételjük. Minden hajtogatás után 20 percig pihentetjük, kelesztjük, így lesz leveles a pogácsa. Majd két centi vastagra sodorjuk, a tetejét megkenjük a tojásfehérjével és megszórjuk sajttal. Apró pogácsákat szaggatunk ki, forró sütőben szép pirosra sütjük.
Recept Balatonfenyvesről
Vaddisznósült
Jellegzetes étel a Hubertus Hofból. Öt adaghoz: 1 kiló vaddisznócombot szeletelve páclébe teszünk Páclé: 1liter víz, 1 sárgarépa, gyökér, 2 fej hagyma, 2 gerezd fokhagyma, (borókabogyóval, korianderrel, babérlevéllel egész borssal, kakukkfűvel és 2 dl vörösborral) fűszerezzük. A páclevet fél óráig főzzük, lehűtjük, beletesszük a húst, s 2 napig hűtőben tartjuk. Serpenyőben fél deci zsírt forrósítunk, beletesszük a húst. Ha minden oldala szép piros, a páclével felöntjük, majd tepsibe tesszük. Szeletelt narancsot, körtét rakunk a hús közé; fóliával lefedjük, sütőben készre pároljuk. Közben 1 fej hagymát aranysárgára pirítunk, hozzáadunk 30 deka szeletelt erdei gombát. Félpuhára sütjük, megszórjuk liszttel, s leszűrt sültlével felforraljuk. A vadszeleteket leöntjük a gombamártással, hagymás tócsival tálaljuk.
Recept Kaposmérőből
Danahegyi bocibelső
Hozzávalók tíz személyre: a lecsóalaphoz 1 kiló paprika, 1,5 kiló hagyma, 60 deka paradicsom, továbbá 6 borjúszív, 6 borjúnyelv, fél kiló marhaagyvelő, 3-4 deci vörösbor, és 5 szem hámozott paradicsom. Az ételt egy-egy teáskanál sáfránnyal, borsikafűvel, házi pirosarannyal, sóval, ízlés szerint borssal fűszerezzük.
Bőséges lecsós alapot készítünk. A hagymát és a paprikát megpirítjuk, majd a kockákra vágott szívet és nyelvet hozzáadjuk. Lassú tűzön főzzük, s mikor a hús bőséges levet ereszt, beletesszük a hámozott paradicsomot. A majdnem kész pörköltbe belekeverjük a lehártyázott agyvelőt, összeforraljuk és felöntjük vörösborral. Sós burgonyával vagy szalmakrumplival tálaljuk, kísérőnek olaszrizlinget vagy danahegyi rozét ajánlunk.
Recept Somogybükkösdről
Rántott palacsinta
A palacsinta leginkább a gyerekek kedvenc étele, ám Galácz Józsefné rántott palacsintájával igen elégedettek a meglett emberek is, mert ez az étel laktató. Leves után, főételként fogyasztják.
Elkészítése: 3 tojás, 30 deka liszt, egy kevés só, csöpp cukor és szódavíz felhasználásával palacsintatésztát készítünk, és kisütjük.
A rántott palacsinta tölteléke: 20 deka darált disznóhús, egy beáztatott zsemle, törött bors, ízlés szerint só és vegeta, egy kis petrezselyemzöld, 1 egész tojás.
Az alapanyagokat elegyítjük, majd alaposan összedolgozzuk. A palacsintát megtöltjük a töltelékkel, és felgöngyöljük. Kettévágjuk, és a vastagabb felébe fogpiszkálót szúrva panírba mártjuk. A bepanírozott darabokat olajban kisütjük, és frissen fogyasztjuk.
Recept Öreglakról
Juhtúrós barátfüle
Kedvelt étel a juhtúrós barátfüle. Hozzávalók: 60-65 deka gyúrt tészta, 25 deka juhtúró, 40 deka burgonya, egy késhegynyi őrölt bors, 1 deci tejföl, 8 deka húsos szalonna, egy tojás és só.
Elkészítési módja: a tésztát vékonyan kinyújtjuk, és a felére négy centi távolságra dió nagyságú halmokat rakunk az áttört, főtt burgonya és juhtúró keverékéből, amit borssal fűszereztünk. A töltelékek közötti részt megkenjük tojással, a tészta másik oldalát ráhajtjuk, jól összenyomkodjuk, hogy összeragadjon, és derelyevágóval rombusz alakúra vágjuk. Sós vízben kifőzzük, leszűrjük, és kiolvasztott szalonnakockák zsírján átforgatva, tejföllel meglocsolva tálaljuk. Készíthetjük szilvalekvárral, édes túróval és gombás tojással is. Finom és egyszerű egytálétel.
Recept Zamárdiból
Harcsapaprikás
A zamárdi Piroska csárda egyik legnépszerűbb étele a Somlyó László főszakács készítette híres harcsapaprikás. Ezután túrós csuszát szoktak tálalni. A magyar és a külföldi vendégek egyaránt szívesen fogyasztják.
A harcsa elkészítési módja: a kifilézett harcsaszeleteket olajban hagymával pirosra pirítjuk, majd az elősütés után pirospaprikát, lisztet, tejfölt és fokhagymát adunk hozzá. Mindezt egy kis csontlével felöntjük, s végül összeforraljuk.
Az étel másik összetevőjéhez, a túrós csuszához pedig egy serpenyőben szalonnát sütünk, ehhez aztán hozzáadjuk a tésztát és a túrót, majd egy kis tejfölt. Mindezt megpirítjuk, s mikor már serceg, egy tálra borítjuk, majd ráhelyezzük a már elkészített, összeforralt harcsapaprikást.
A tálat citrommal is díszíthetjük.
Recept Szemesről
Kapros harcsaragu
Balatonszemesen kedvelik a kapros zelleres, gombás harcsaragut, amit pirított lebbenccsel kínálnak.
A harcsafilét nagyobb darabokra vágjuk, majd azt egy kevés olaszrizling fehérborral meglocsoljuk. Az étel akkor lesz a legízletesebb, ha a Balatonból fogott halból készül, a fehérbor pedig a Balatonszemest körülölelő táj domboldalain termett szőlőből préselték. Aztán egy kicsit állni hagyjuk a filét. Majd egy kevéske zsiradékon összepároljuk az előre megtisztított, cikkekre vágott gombával és zellerrel, amin rajta hagyjuk a zsenge szárát is. Sóval, borssal, finomra vágott kaporral és petrezselyemmel ízesítjük, ízlés szerint. Köretként pedig szalonnakockán pirosra kifőtt fokhagymás lebbencstésztát adunk hozzá.
Recept Kaposhomokról
Vadászpecsenye
a vadasszerű pecsenyéhez nyolc szelet kicsontozott sertésborda, egy szál sárgarépa, egy fej vöröshagyma, 20 deka gomba, egy deci tejföl, egy evőkanál liszt, tíz deka füstölt szalonna, egy kis citromlé vagy ecet, esetleg mustár, egy evőkanál zsiradék, egy húsleveskocka és só kell.
A kivert hússzeleteket megtűzdeljük szalonnával, és forró zsiradékban a karikára vágott sárgarépával és vöröshagymával megpirítjuk. Kevés vizet öntünk alá, beletesszük a leveskockát, s jó puhára pároljuk, végül beletesszük a karikára vágott gombát. Lefedve még öt percig pároljuk, amíg a gomba megpuhul, majd liszttel elkevert tejföllel besűrítjük, vigyázva, hogy a liszt ne maradjon csomós. Enyhén citromozzuk, de használhatunk a savanyításhoz nagyon kevés ecetet vagy mustárt, s ha kell, megsózzuk.
Recept Somodorból
Göngyölt sertésszelet
Hozzávalók négy személyre: 4 szelet sertéshús, egy fej vöröshagyma, 15 deka gomba, 20 deka darált sertéshús, 1 tojás, 2 deci tejföl, egy deka liszt és ízlés szerint só, bors, fűszerpaprika.
Először kiverjük a hússzeleteket, a vöröshagymát és a gombát megtisztítjuk, majd finomra vágjuk. Fél hagymát a gombával megpirítunk; ha kihűlt, a darált hússal, tojással és a fűszerekkel jól összedolgozzuk. A kivert hússzeletekre fölkenjük a masszát, majd szorosan összegöngyöljük, és hústűvel összetűzzük. Zsírban kisütjük. A vöröshagyma másik felét megpirítjuk, megszórjuk liszttel, fűszerpaprikával, borssal, s fölengedjük vízzel és tejföllel. Felforraljuk, és átszűrjük, az így kapott mártásba visszarakott húst megpároljuk. Az elkészült ételt előmelegített tálba rakva tört burgonyával kínáljuk.
Recept Fonyódról
Áfonyás vadragu
Ez Magyar Bálint várkapitány uram konyhájáról való, burgonyaropogóssal. Varga Jánostól, a gasztronómiai klub elnökétől származik az áfonyás vadragu receptje, ami a klub valamennyi éttermének az étlapján megtalálható.
Egy kiló szarvashúsból 15 deka gombával, 2 fej hagymával, 2 szép sárgarépával és vadfűszerekkel készítik.
A hagymát apróra vágjuk, s olajban megdinszteljük. Beletesszük a kockára vágott húst, és tovább dinszteljük. Vadfűszerrel: mustármaggal, babérlevéllel, borókabogyóval, zúzott fokhagymával és sóval, borssal fűszerezzük. Mikor a hús már puha, beletesszük a kockára vágott gombát és a sárgarépát. Mielőtt tálalnánk, összeforraljuk az áfonyalekvárral. Burgonyakrokettel kínáljuk, és a tányéron karikára vágott paprika közepében áfonyalekvárt is elhelyezünk.
Recept Somogysimonyból
Szarvasbatyu
Hozzávalók: 8 szelet szarvascomb, 16 gombakalap, 30 deka baconszalonna, 25 deka magozott aszalt szilva, tízujjnyi kenyérszalonna-szelet, vadfűszerkeverék, só, fahéj, félédes vörösbor, két citrom, vaníliarúd.
A hússzeleteket nagyon vékonyra kiklopfoljuk, befűszerezzük, a közepükre néhány darab baconszalonnát, néhány szelet gombát és aszalt szilvát helyezünk. A húst batyuszerűen összefogjuk, és baconszalonnával megkötjük. egy lábas alját kibéleljük a kenyérszalonnával, s ráhelyezzük a batyukat. Föltesszük a tűzre, s amikor a szalonna már kiolvadt, felöntjük a borral, és hozzáadjuk a fűszereket. Egy óra hosszat főzzük, majd kivesszük a húst, és a szaftot besűrítjük. Héjában sült krumpli illik hozzá. Elkészíthetjük bográcsban is.
Recept Csurgóról
Pödrött kelt tészta
A zsírban sült, pödrött kelt tészta receptjét édesanyjától tanulta Witt Lászlóné. Mivel régiek mérőeszköze a kanál, a pohár és a marok volt, így a mennyiségek hozzávetőlegesek.
Hozzávalók: kb. 50-60 deka liszt. 2,5 deka élesztő, 2-3 tojás, cukor, tej
Az élesztőt cukros tejben megfuttatjuk, s a hozzávalókkal összedolgozzuk, a szokásosnál keményebb kelt tésztát készítünk. Az összedolgozott tésztát ujjnyi vastagra nyújtjuk, majd ujjnyi széles csíkokra vágjuk. Ezekből a csíkokból kb. 25 centi hosszúakat vágunk le, s a két végüknél fogva ellenkező irányú mozdulattal összepödörjük;
a két vége egymásra pödrődik. Gyúródeszkán letakarva 15 percig pihentetjük, s forró zsírban kisütjük. Porcukorral meghintjük.
Recept Patalomból
Kelt prósza
Három tojás, 30-40 deka liszt kell Kakas Ferenc kelt prószájához, valamint 3 evőkanál cukor, csipetnyi só, 2 deka élesztő (lehet száraz is), 1 deci olaj vagy zsiradék és 4 deci tej.
Összekeverjük, s fakanállal jól kidolgozzuk, hogy lágy tésztát kapjunk. Zsírozott tepsibe öntjük, a tetejére magozott meggyet vagy szilvalekvárt teszünk. Egy kis zsírt cukorral elmorzsolunk, és rászórjuk. Egy kicsit kelni hagyjuk, majd előmelegített sütőben közepes lángon megsütjük.
A burgonyafánkhoz négy tojás sárgáját 5 deka vajjal, 1 evőkanál cukorral, pici sóval habosra keverjük. Két deka élesztőt másfél deci langyos tejben megfuttatunk, majd a tojásos keverékhez adjuk. Beleteszünk 12 deka főtt burgonyát, és 15 deka lisztet. Összekeverjük, s kelni hagyjuk. Evőkanállal forró olajba szaggatjuk.
Recept Csurgónagymartonból
Kukoricás hurka
A kukoricás hurka receptjét Soos Gyuláné mondta el. A disznóbelet megpucoljuk, jól megmossuk. 2-3 kiló kukoricakását puhára főzünk, fűszerekkel - 2 közepes babérlevél, 3 gerezd fokhagyma, 3 hüvelyes erős paprika - ízesítjük. Ha kihűlt, összekeverjük a zsiradékból, fejhúsból, bőrös húsból, frissen sült hús zsírjából készített masszával. Sóval, tört borssal ízesítjük.
Mindezt a vastagbélbe töltjük. Régen megfüstölték, de célszerűbb mélyhűtőben füstölés nélkül tárolni.
Recept Libickozmáról
Májpörkölt szívvel
Hozzávalók: bármely lőtt vad szíve, mája, vaj vagy olívaolaj, hagyma, fokhagyma, tej, fűszerek.
A szívet vágjuk laskára, a májat ujjnyi széles lapokra és 1-2 órára tegyük annyi tejbe, amennyi ellepi. A szívdarabokat tegyük tányérra, majd a májat vágjuk kisujjnyi csíkokra. Alapanyagkilónként pirítsunk 2-3 fej vöröshagymát, fokhagymát is lehet hozzátenni. Ha megpirult szórjunk rá pirospaprikát, s tegyük rá a szívet, sózzuk, borsozzuk, majoránnázzuk, s forgassuk át, majd öntsünk rá annyi vizet, amennyiben fedő alatt megpárolódik. Mikor majdnem puha (kb. 30 perc), pirítsuk zsírjára, tegyük hozzá a májat, forgassuk át, kissé
pörköljük meg, s öntsünk rá több vizet, mint ami ellepi, mert leragadhat. Húsz percig pároljuk fedő alatt, de hagyjuk a szaftot bepárolódni.
Recept Szentbalázsról
Sajtos pogácsa
Faluszerte jól ismerik Nagy Józsefné sajtos pogácsáját. Elkészítésének módját még még az édesanyjától leste el.
Hozzávalók: fél kiló liszt, 10 deka zsír, 10 deka reszelt sajt, 5 deka élesztő, 2 deci tejföl, 3 tojás és egy kevés só.
A lisztben elmorzsoljuk a zsiradékot, az élesztőt kevés cukros tejben fölfuttatjuk, majd hozzáadjuk az alapanyagokat. Az így kapott tésztát jól összegyúrjuk, és vékonyra nyújtjuk. Ezt követően margarinnal megkenjük, majd egy kevés sajttal megszórjuk, és összehajtogatjuk. A kiszaggatott pogácsákat tepsibe tesszük, a tetejét tojással megkenjük, s megszórjuk reszelt sajttal. Fél óra kelesztés után előmelegített forró sütőben pirosra sütjük.
Recept Kaposgyarmatról
Krumplis pogácsa
Balogh Józsefné ritkán méri az alapanyagot, ezért a hozzávalók pontos mennyiségét nehéz volna megmondani. Baloghné mércéje szerint a pogácsához némi só, 2 deci tejföl vagy kefir, zsír, liszt és a liszt súlyánál kétszer-háromszor több krumpli kell.
A fagyos zsírral először a lisztet morzsoljuk össze, mígnem lágy masszát nem kapunk. A megfőzött krumplit átnyomjuk, hozzáadjuk a lisztes zsírhoz, majd a tejföl felével összekeverjük. A kiszaggatott pogácsát tepsibe rakjuk, a tetejét megkenjük a maradék tejföllel, és előmelegített, forró sütőben pirosra sütjük.
Recept Kőröshegyről
Csülkös-babos káposzta
A kőröshegyi receptet Kocsis Józyefné mondta el: a falunapra például babos-káposztát készítenek füstölt csülökkel 70 személyre.
Az előre beáztatott, megmosott babot kell először feltenni főni. Ezután a csülköt elkészítjük pörköltnek. Olajban, zsírban vöröshagymát dinsztelünk, majd pirospaprikával, borssal delikáttal ízesítjük, mielőtt beleraknánk a csülökcsontról lefejtett húst. Amikor félig kész, akkor tesszük hozzá a babhoz. Ezt követően tesszük bele a káposztát, majd a rántást. Miután összefőztük a babot, a csülköt és a káposztát, már tálalhatjuk is.
Recept Batéból
Gombás csülök
Két kiló csülköt egészen puhára főzünk, s a levében hagyjuk kihűlni. Kicsontozzuk, a bőrétől, a zsírosabb részektől elválasztjuk. A széles csíkokra vágott bőrrel kibélelünk egy nagyobb tepsit vagy tűzálló edényt, majd erre fektetjük a csülökdarabokat. Utána fél kiló gombát vékonycseletekre vágunk, és kevés zsiradékon megfuttatjuk. Amíg a gomba némi levet engedett, megszórjuk 2 evőkanál liszttel, egy csipetnyi sóval és ételízesítővel, majd néhány másodpercig még a tűzön hagyjuk. A tűzről levéve apránként hozzákeverünk 2 deci főzőtejszínt, megszórjuk frissen vágott petrezselyemzölddel, pár csepp citromlével, fél kiskanálnyi cukorral ízesítjük, és a csülök tetején elosztjuk, és megszórjuk 10 deka reszelt füstölt sajttal. forró sütőben 20 percig sütjük.
Recept Máriafűrdőről
Fiser menye rácponty
Receptje Hajasné Gárdonyi Mártától származik.
Hozzávalók négy személyre: egy kiló tisztított ponty, de fogassal is kiváló, 70-80 deka burgonya, 2-3 zöldpaprika és paradicsom, egy fej vöröshagyma, 2-3 deci tejföl, só, vaj, olaj.
Egy nagyobb, kiolajozott tepsibe vastagabb karikákra vágott burgonyát rakunk halpikkelyszerűen. Olajjal meglocsoljuk, megsózzuk, majd tíz percig pároljuk. Közben a megtisztított pontyot hosszában, a gerincnél kettévágjuk, ujjnyi távolságra mélyen beirdaljuk, és megsózzuk. A sütőből kivett burgonyára fektetjük, s a vágásokba vajdarabkákat, szeletelt paprikát, paradicsomot és hagymakarikákat rakunk. A maradékot melléje szórjuk, végül meglocsoljuk tejföllel, és pirosra sütjük. Frissen, tepsiben tálaljuk.
Recept Nagyatádról
Rinyapataki pontysütöny
Molnár Vilmos királyi főszakácsnak ez az egyik fogása amellyel megnyerte a királyi szakácsok versenyét. Könnyen elkészíthető böjti fogás a pontysütöny sáfrányos rákraguval, amely igazi ínyencfalat lehet a karácsonyi vagy az ünnepi asztalon. Ehhez egy 1,5 kilós pontyot füstölt szalonnával meg kell tűzdelni és besózva, tepsiben egészben ropogós pirosra megsütni. 80 deka tisztított királyrákot kevés vajon meg kell párolni, törött borssal, sóval és sáfránnyal fűszerezni. Ezután a rákhúst két deci tejszínnel mártássűrűségűre kell forralni. Az igen ízletes sáfrányos rákragut a sült pontyra öntve kínáljuk, melyhez legjobb köret a frissen sütött rozscipó.
Recept Lakócsáról
Almás pite
Hozzávalók: 4 alma, 8 deka vaj, 18 deka porcukor, 15 deka rétesliszt, 5 tojás, fél zacskó sütőpor, egy mokkáskanál őrölt fahéj, fél citrom és egy tasak vaníliás cukor.
Az almát meghámozzuk, lereszeljük, és bedörzsöljük citromlével, majd állni hagyjuk. Ezután a vajat összekeverjük a porcukorral, a sütőporral, és belereszeljük a citrom héját, majd a tojások sárgájával habosra keverjük. Hozzáadjuk a réteslisztet és az öt tojás fölvert habját. Miután elkészült, az egészet kivajazott, lisztezett tepsibe öntjük. Elosztjuk rajta a lereszelt almát, és megszórjuk fahéjjal. Ezután előmelegített sütőben kisütjük. Vaníliás cukorral meghintve, kockákra vágva, hidegen tálaljuk.
Recept Vízvárról
Almás, túrós pite
A könnyen elkészíthető finom süteményhez a hozzávalók; 60 deka liszt, 18 deka zsír, 20 deka porcukor, 1 vaníliás cukor és egy sütőpor. Elmorzsoljuk, majd beleteszünk négy tojás sárgáját, és annyi tejfölt, amennyit felvesz, hogy közepes lágyságú tésztát kapjunk. A tésztát két részre osztjuk, majd kisodorjuk és az egyik lapot a tepsi aljába tesszük. erre kerül a töltelék, amely Vízváron általában párolt fahéjas alma vagy mazsolás citromos túró. Ennek a tetejére kerül a másik tésztalap. Villával kicsit megböködjük a tetejét, hogy ne púposodjon fel, és a sütőbe tesszük. A töltelékhez a jó gazdasszonyok jonatán, vagy valamilyen borízű almát használnak, hogy kicsit savanykás legyen. A sütőből kikerült pitét porcukorral hintjük meg.
Recept Hácsról
Babgulyás gazdagon
A falu egyik legidősebb lakosától, Mosberger Györgynétől kaptuk a községben gyakran fogyasztott étel receptjét.
A babgulyást egy kiló sertéscombból készítjük; két fej vöröshagymával, paprikával, borssal, sóval és babérlevéllel fűszerezzük. A babot már előző nap beáztetjuk. Amikor föltesszük főni a levest, teszünk hozzá zöldséget, sárgarépát, paprikát és paradicsomot is.
A kockákra vágott húsból pörköltet főzünk, és amikor elkészült, összeöntjük a bablevessel, és összerottyantjuk. Ehhez a babgulyáshoz nem készül rántás, hanem csipetkét szaggatunk bele.
Recept Bőszénfáról
Lencsegulyás
Hozzávalók négy személyre: 50 deka lapocka, 20 deka lencse, 2 szál sárgarépa, 1 szál zöldség, 2 hagyma, 2 zöldpaprika és paradicsom, 4 gerezd fokhagyma, 1 tojás, olaj, liszt, ízlés szerint só, bors, pirospaprika és ételízesítő.
A lapockát kockára vágjuk, majd a hagymából, a paradicsomból, a zöldpaprikából és a fokhagymából készített lecsóalapba tesszük, s ízlés szerint sózzuk, fűszerezzük. Miután a húst a saját levében félig megpároltuk, hozzáadjuk a zöldséget, és pótoljuk az elfőtt levét. A lencsét és a sárgarépát nagyjából fél liter vízben föltesszük főni. Amikor a pörkölt és a lencse is elkészült, összeöntjük, majd gyenge rántással berántjuk. A tojásból és némi lisztből csipkedettet készítünk, s ezt a végén belefőzzük.
Recept Kislakról
Krumplis rétes
A krumplis rétes receptjét a kislaki nyugdíjasklub tagjai mondták el. Az asszonyok mércéje szerint egy tepsi tésztához két-maréknyi jó minőségű liszt, egy tojás és annyi langyos víz kell, hogy ezekből rétestészta keménységű tésztát kapjunk. Ehhez egy kávéskanálnyi zsírt vagy ecetet adunk, s miután jól kidolgoztuk, két cipót formálunk. Ezeket meleg helyen félóráig pihentetjük, majd egy nagy asztalon kinyújtjuk, s olvasztott zsírral meglocsoljuk. A héjában főtt burgonyát megtisztítjuk, áttörjük, és sóval, borssal fűszerezzük. Utána a tölteléket a tésztára halmozzuk és óvatosan összehajtogatjuk, majd tepsi hosszúságúra vágjuk. A tetejét egy pohár tejfölből és egy tojás sárgájából készült öntettel megkenjük, s forró sütőben aranysárgára sütjük.
Recept Bolhóról
A főzőtök Bolhó jelképe; az ünnepi asztalról nem maradhat el a híres tökös-mákos rétes. Spolár Mihályné a családjának egy kiló lisztből készít rétestésztát. A tököt lereszeli, kevés olajon megpirítja, gyengén sózza. A kinyújtott tésztát a tökkel és a cukros mákkal megszórja, tejföllel és olvasztott zsírral meglocsolja, s föltekerve megsüti. A kelt réteshez fél liter tejből, 3 deka élesztőből, fél kiló lisztből kevés olajjal rugalmas tésztát dagaszt, és kis bucikra szaggatva pihenteti. Nyújtás után ráteszi a mákos, diós, reszelt almás, meggyes vagy tökös hinteléket, s fölmelegített zsír, tojás és tejföl habos keverékével megcsurgatja, föltekeri a tésztát, és közepes lángon megsüti.
Recept Kercseligetről
Boros szarvas
A szarvasraguhoz 1 kiló szarvasnyak, 3 fej hagyma, 2 fej fokhagyma, 1 paradicsom, 3 deci vörösbor, 15 deka zsír, só, bors és őrölt paprika kell.
Hideg zsírra tesszük a szépen fölszeletelt húst, megsózzuk, borsozzuk, paprikázzuk. A vöröshagymát és a fokhagymát szeletelve, kockázva ráaprítjuk, ráteszünk egy kisebb paradicsomot, felöntjük a borral, és lassú tűzön puhára pároljuk. Tehetünk bele egy csipetnyi tárkonyt is. Főtt vagy sült burgonyával, avagy burgonyafánkkal tálaljuk. Ez utóbbihoz 25 deka liszt, 15 deka burgonya, 4 deka vaj, 4 tojás sárgája, fél deci tej, 2 deka élesztő kell. Összedolgozzuk a lisztet, a főtt, hámozott, áttört burgonyát, a vajat, a tojássárgáját, a tejet és az élesztőt. A tésztát pihentetjük. Ha megkelt, apró fánkokat szaggatunk belőle, és forró zsíradékban aranybarnára sütjük.
Recept B.endrédről
Dudahegyi vadragu
Legutóbb a dudahegyi vadraguval aratott sikert az endrédi főzőcsapat a megyei vadétkeksütő és -főzőversenyen. Sajátos tokány ez, mert egyrészt vadból, a szarvasborjú combjából, másrészt belsőséget, azaz szívet és vesét is tesznek bele. Ez utóbbi pikáns ízt ad neki, és fontos a vadétkekre jellemző fűszerezés. A vesét az előfőzött szívet és a húst csíkokra vágják. Szalonnás-hagymás alapot készítenek, s apróra vágott vöröshagymán, szalonnán kezdik a húst párolni. A szívet, vesét cak akkor teszik bele, ha már félig átfőtt. Fűszerezik babérlevéllel, borókabogyóval, naranccsal, citrommal, kakukkfűvel, oreganóval, bazsalikommal, sóval, borssal, paradicsompürével, fehérborral. A végén az egészet tejfölös habarással sűrítik.
Recept Bélavárról
Aludttejes prósza
A bélavári asszonyok ma is gyakran készítenek aludttejes prószát.
Hozzávalók: ötven deka liszt, egy liter aludttej (lehetőleg házi tejből altatva), két tojás, két deci tejföl, egy csapott kávéskanál só, egy kevés cukor és zsír.
Bélaváron az alábbiak szerint készítik: a lisztet az aludttejjel és egy tojással, valamint sóval és cukorral összedolgozzák. Akkor jó a tészta, ha a palacsintatésztánál sűrűbb lesz. Kizsírozott tepsibe teszik, majd a tejfölt a másik tojással kikeverik, s meglocsolják vele a tészta tetejét.
Ugyanezt olvasztott zsírral is elvégzik, majd közepesen meleg sütőbe teszik és kisütik. Ha félig megsült, ízlés szerint tesznek a tetejére lekvárt vagy gyümölcsöt.
Recept Telekiből
Diplomatapuding
A diplomatapudingnak a készítését Strott Kálmánné mondta el.
Hozzávalók tíz adagra: egy piskótalap, 2 deci tejszín, 5 deka mazsola, 2 deka zselatin, 5 tojás, 6 deka vaníliás cukor, egy kávéskanálnyi rumaroma, 10 deka porcukor,
20 szem meggybefőtt.
A piskótalapot kockákra vágva, tálba tesszük, hozzáadjuk a a felvert tejszínhabot, mazsolát és a kivert tojássárgáját. Rumot, zselatint, meggyet is teszünk hozzá, tálalásig pudingformában hűtőbe rakjuk. Az öntet két deci tejből, egy tojás sárgájából és pudingporból áll, ezt cukorral és rumaromával lehet ízesíteni, az így kapott puncskrémet tálaláskor tejszínhabbal dúsítjuk.
Recept Sántosról
Tejfölös gombás csirke
Egy közepes csirke, 1 fej vöröshagyma, 4 gerezd fokhagyma, 1 zöldpaprika, 1 paradicsom, 2 deka pirospaprika és őrölt bors, egy kis vegeta, 1 pohár tejföl, 25 deka gomba és só kell Kerekes Jenőné receptjéhez.
A hagymát apróra vágjuk és a paprikával, paradicsommal, fokhagymával üvegesre pároljuk. Rátesszük a feldarabolt csirkét, megsózzuk, s fedő alatt puhára pároljuk.
Ezután megszórjuk pirospaprikával, vegetával, borssal, majd belekeverjük a tejfölt. Egy kis vizet önthetünk hozzá. Belerakjuk a gombát, és készre főzzük.
Recept Kaposkeresztúrról
Töltött csirke
Ünnepi asztalra való étel. Hozzávalók négy személyre: egy rántani való csirke, a töltelékhez 70 deka rizs, kis fej vöröshagyma, 2-3 gerezd fokhagyma, só.
A szárnyast gondosan megtisztítjuk, s bőrét is elválasztjuk a hústól, és befűszerezzük. A töltelékhez először elkészítjük a rizst, megfőzzük, sóval és ételízesítővel fűszerezzük. Mikor félig megfőtt beleszeljük a vöröshagymát, fokhagymát, zöldségzöldet. Ha megfőtt, belekeverjük a tojást és a csirke főtt máját, szívét, zúzáját. Ezzel megtöltjük a belsejét, a bőr alatti részt, a nyakánál és hasánál hústűvel összetűzzük, vagy összevarrjuk. A töltött csirkét megpároljuk, kissé árfőzzük, külsejét fokhagymás páccal bekenjük, és aranybarnára pirítjuk. Hozzá köretként rizst, sült burgonyát adhatunk.
Recept Zselicszentpálról
Túrós lepény
A szentpáli túrós lepény receptjét Kiss Nándornétól kaptuk. A régebben kemencében sült finomságot ma gázsütőben készítik.
Hozzávalók: 1 kiló liszt, 1 csomag élesztő, 1 evőkanál zsír, 2 evőkanál cukor, 2 tojás és 1 teáskanál só.
Az élesztőt felfuttatjuk a hozzávalókkal, majd simára dagasztjuk, és egy óra hosszat kelni hagyjuk. Ezután a tésztából zsemle nagyságú cipókat formálunk, majd fél órát pihentetjük. A cipókat gömbölyűre és nagyjából ujjnyi vastagra sodorjuk, a lepényekbe 1 kiló túróból, 2 tojásból, csipetnyi sóból és ízlés szerinti cukorból készült tölteléket halmozunk, a szélét pedig, ahol nem éri a túró, cukros vízzel megkenjük. Miután megsült, négyfelé vágjuk és forró tejjel meglocsoljuk. Tejfölös zsírral megöntözve melegen tálaljuk.
Recept Jutából
Tenkes szelet
A tenkes szelethez Farkas Lászlóné szerint 60 deka kicsontozott karaj, 5 deka gomba, sonka és szárnyasmáj, egy kis fej vöröshagyma, petrezselyem- zöld, némi liszt, egy tojás, zsemlyemorzsa só és őrölt feketebors kell.
A kicsontozott sertéskarajt szeletekre vágjuk, s vékonyra kiverjük. Sóval, borssal meghintjük. A gombát, sonkát és szárnyasmájat egyforma kockákra vágjuk. Kevés zsíron megpirítjuk a hagymát, majd hozzáadjuk a gombát, májat, sonkát. Ízlés szerint fűszerezzük, és készre pirítjuk. Ízesítéshez sót, borsot, apróra vágott petrezselymet és egy kis köményt is használhatunk. A hússzeleteket megtöltjük a raguval, begöngyöljük vagy félbehajtjuk, s hústűvel megtűzzük. Lisztbe, tojásba és zsemlemorzsába forgatjuk, s bő forró olajban - mint a rántott húst - megsütjük.
Recept Gálosfáról
Parasztos leves
A parasztos leveshez egy kisebb csirke, egy csomó zöldség, só és finommetélt kell. A csirkét négybe vágjuk, s a zöldséggel tegyük föl főni két és fél liter vízben. Ha a hús megpuhult, a zöldséget vegyük ki, és főzzük bele a metéltet. A gálosfai meggyes kocka tésztájához 5 deka cukor, negyed kiló liszt, 2 tojás sárgája, fél csomag sütőpor, 5 deka zsír, egy kanál kakaópor kell. Mindezt összegyúrjuk, s két lapot sütünk belőle. A töltelékhez fél liter tejet fölfőzünk 4 kanál liszttel, 30 deka margarint kikeverünk 30 deka cukorral, 6 tojásból piskótát sütünk, s mokkacukor nagyságúra aprítjuk, majd leöntjük egy üveg meggybefőtt levével és egy meggyaromával. Mindezt a krémmel összedolgozzuk, az egyik lapra kenjük, majd a másik lapot rátesszük. A tetejére csokoládémázat öntünk.
Recept Gadácsról
Az ünnepi húsleveshez - tíz személyre - egy kövér tyúk, egy kiló marhahús, 4 petrezselyemgyökér, 3 sárgarépa, 2 közepes zeller, két evőkanál vagdalt petrezselyemzöld,
két fel vöröshagyma, 30 deka rizs, 3 tojássárgája, 2 pohár tejföl, só és bors kell. Már a hozzávalók is utalnak rá, hogy nem hagyományos húsleves lesz.
A tyúkot meg a marhahúst a zöldséggel és egy fej hagymával együtt öt liter vízben sóval és borssal addig főzzük, amíg jól meg nem puhul. A levet leszűrjük, beletesszük a rizst és egy fej apróra vágott vöröshagymát. A tojássárgákat elkeverjük tejföllel, és amikor a rizs puhára főtt, folytonos keverés közben belefőzzük a levesbe. Ezután hozzáadjuk az apróra vagdalt petrezselyemzöldet. A tyúkot és a marhahúst darabokra vágjuk, és a levesbe tesszük.
Recept Kötcséről
Szájmók. (gömböc)
Télen disznóvágáskor még ma is előszeretettel készítik a kötcsiek ezt a sváb eledelt. (Saumagenből magyarosították szájmókra, vagyis gömböcre.)
Tíz kiló sovány sertéshúshoz 25 deka sót, ugyanennyi édes és 5-10 deka csípős fűszerpaprikát tesznek. A húst apró lyukú darálón ledarálják, azután a sóval és paprikával gondosan összegyúrják. Az alaposan megtisztított sertésgyomorba, hólyagba vagy katába - sőt gyakran kacsabegybe - töltik, ügyelve arra, hogy benne a töltelék szorosan , légmentesen legyen. Jó alaposan fölfüstölik, és szellős, hűvös helyen tárolják. A hagyomány szerint csak az őszi szüret idején kezdik fogyasztani, persze, kevesen bírják ki ilyen sokáig, húsvétkor elővéve sem akármilyen étek. A kötcseiek szerint igazán a helyi vörösborral fogyasztva igazán kitűnő.
Recept Bálványosról
Hentestokány
Nemcsak a bálványosi asszonyok körében közkedvelt étek a tokány: még a férfinép is nekilát, hogy ezt elkészítse. A főzőversenyeknek ugyanis gyakori résztvevői a bálványosiak. A hentestokány savát-borsát adó szalonnát először csíkokra vágjuk. Üvegesre pároljuk az ugyancsak csíkokra vágott húst és szalámit, s hagymát és uborkát adunk hozzá. A szalonnára rátesszük a hagymát, a megpirított húst, és mindezt pároljuk. Paradicsompürével gazdagítjuk, majd egy kevés vízzel fölengedjük. Amikor megpuhult, nem túl sok lisztet szórunk rá. Sóval borssal ízesítjük, köretnek rizst adhatunk hozzá. egyszerű, finom eledel, és hozzá a bálványosi hegy levének legjobbik fajtájából töltünk.
Recept Siófokról
Laskás csülök
Az Ezüstpart hotel konyhafőnöke, Kocsonya Kálmán - szakács-világversenyek állandó résztvevője - osztotta meg velünk legújabb saját receptjét, a laskás csülök készítésének titkát. Az idén a gyulai tarhonya- és a csabai kolbászfesztiválon is nagy sikert aratott a laskás csülökkel.
A kockára vágott csülökből szalonnás pörköltet készítünk. A félig puhult pörkölthöz pirított lebbencstésztát (laskát) adunk, és felöntjük húslevessel. Sóval, őrölt borssal, fokhagymával ízesítjük, majd kockára vágott háromszínű paprikát és paradicsomot, továbbá főtt babot adunk hozzá, végül készre főzzük. Tálaláskor megszórjuk finomra vágott kaporral, a tetejét tejföllel csurgatjuk. Szabad téren, bográcsban is elkészíthető.
Recept Csökölyből
Fokhagymás hús
A csökölyieknek igen kedvelt eledele a fokhagymás hús. Ezt az ünnepi étket Kis Józsefné mindig nagy örömmel készíti el.
Hozzávalók: egy kilónyi fölszeletelt marha- vagy vadhús, 25 deka vöröshagyma, három fej fokhagyma, 3 deka pirospaprika, valamint olaj, és ízlés szerint bors, kömény, babérlevél.
Az olajat fölforrósítjuk, az apróra vágott vöröshagymát megpároljuk, és megszórjuk paprikával, mintha pörköltet készítenénk. Ezután beletesszük a fölszeletelt húsokat, majd a legvégén bőségesen a fokhagymát, valamint ízlés szerint mért fűszereket. Víz nem kell hozzá, hiszen a hús enged annyi levet, amiben puhára főzhetjük.
Ha elkészült, tört burgonyával tálaljuk.
Jó étvágyat!
Kedves Galambok, Immár a kettőszázadik falu-város amit meglátogattunk Somogyban. Az eddigi és a még hátra lévő látogatások során hozzánk eljutott recepteket a
"Somogyi Hírlap"-nak köszönhetjük. Ennek a sok receptnek a szerzőivel kb. 60 %-val saját magam is elbeszélgettem. Nagyon sok idős nénivel hosszasan megtárgyaltuk a receptek mivoltát. Nagyon sok érdekes konyhai tanácsot kaptam. Többükkel azóta is tartom a kapcsolatot és kapom a jobbnál-jobb recepteket. Ezeket is természetesen küldeni fogom idővel. És itt kihasználva az alkalmat üdvözletüket küldik minden Galambnak, mivel tudják a receptek sorsát.
Recept Pamukról
Szórt rétes
A szórt rétes receptjét Pojcs Lajosnétól kaptuk, gyorsan és egyszerűen elkészíthető.
Hozzávalók: 30 deka liszt, 2 deci porcukor, 10 deka vaj, 50 deka túró, 1 csomag vaníliás cukor, 3 deci tej, 2 tojás, egy csomag mazsola vagy 20 deka meggy.
A vajat felolvasztjuk, és a felét egy közepes méretű tepsibe öntjük. A lisztet összekeverjük a cukorral, és a felét beletesszük a tepsibe. Erre tesszük a túró felét, és megszórjuk mazsolával vagy a meggyel. Utána rászórjuk a cukorral összekevert liszt másik felét. A tejben kikeverjük a két tojást és a csomag vaníliás cukrot, s ezt a maradék vajjal ráöntjük a tetejére. Közepes hőmérsékletű sütőben 25-30 perc alatt megsütjük. Kockára vágjuk, és meghintjük porcukorral.
Recept Szentborbásról
Sós túrós rétes
A tésztaféléket ritkén készítik hagyományos édes töltelékkel a horvát ajkú településeken. A legszívesebben sósan fogyasztják.
A tésztához kell: 1 kiló liszt, 1 tojás, 3 deka zsír, 2 deka só, 1 csipet ecet és annyi langyos víz, hogy lágy legyen a tészta.
A sós töltelékhez: 1/2 kiló túró, 1 tojás, egy mokkáskanál só.
A lisztből és a többi nyersanyagból langyos vízzel lágy tésztát gyúrunk. Mikor kész, dagasztjuk, s négy cipót formázunk belőle, majd fél óráig pihentetjük. Közben elkészítjük a fűszeres tölteléket: a túrót tojással és sóval összedolgozzuk. Vékonyra kinyújtjuk a tésztát, s elosztjuk rajta a tölteléket. Miután összehajtottuk, zsírral kikent tepsibe tesszük. Húsz percig sütjük - ha szép hólyagos, az az igazi -, majd melegen tálaljuk.
Recept Szennából
Bocskoros vargánya
Egy fej vöröshagyma, egy gerezd fokhagyma, egy zöldpaprika, egy közepes paradicsom, egy cseresznyepaprika, 2 deci tejföl, egy kiló vargánya, esetleg néhány szem galambica, a körethez 3 tojás és fél kiló liszt kell.
A hozzávalókból pörkölt-alapanyagot készítünk. A megtisztított gombát fedő nélkül megpároljuk, amikor elfőtte a levét, beletesszük a tejfölt, és állandó keverés közben összeforraljuk. A lisztből és tojásból elkészítjük a galuska köretet.
A marcafánk eredeti receptje így szól: üss egy csuporba két tojást, bele kevés sót, cukrot. Önts hozzá egy meszely tejet, lisztet, hogy palacsintasűrűségű legyen.
Akkor tégy zsírt a tepsibe egyujjnyi vastagon, s ezt forrald fel. A tésztát kanalanként rakd belé, és süsd pirosra.
Recept Rinyabesenyőről
Vargányapörkölt
Vargányapörkölthöz az érettebb gombakalapok a legjobbak. Hagymát pirítunk olajban, teszünk hozzá fűszerpaprikát, paradicsomot, zöldpaprikát és kevés vizet, végül a szeletelt gombát; fedő nélkül tíz perc alatt sóval, vegetával, borssal és babérlevéllel ízesítve készre forraljuk.
Az ízletes csemegeuborka eltevésekor Kalányos Mária ötliteres üvegbe rakja szorosan az apró uborkát, fekete borsot, egy csomag mustármagot, néhány babérlevelet s két csipet borként tesz hozzá. A felöntőléhez egy csomag szalicilt, 3 evőkanál sót, ugyanennyi kristálycukrot elkever egy deci ecettel; a keveréket felönti hideg vízzel, hogy 3,5 liter legyen. A levet kóstolgatva utánaízesíti, majd hidegen az uborkára önti. Egy nap múlva leköti az üveget, s két hét múlva fogyasztható a savanyúság.
Recept Somogyudvarhelyről
Töpörtyű, rétes
Az udvarhelyi töpörtyűt Radak Zoltánné így készítí: a kockára szelt zsírszalonnát mindig üstben süti ki. Folyamatosan kevergetni kell, hogy ne ragadjon le. Ha a zsiradék már a szalonnának a tetejét éri, akkor 8-10 kanál tejet tesz hozza. Óvatosan, lassan süti tovább három óra hosszat, addig, amig már nem habzik. Udvarhelyi búcsú nem múlhat el rétes nélkül. A túrós, a káposztás és a mákos a legkedveltebb. 1,5 kiló lisztből, egy csipet sóból és langyos vízből sem kemény sem lágy tésztát gyúrnak, majd kicipózzák. Sodrofával megütögetik, majd zsiradékkal lekenik; kelni hagyják, azután az abroszon kinyújtják. A leszelt káposztát zsiradékon kisütik, csak sót tesznek hozzá. A túrós töltelékbe cukor, a tejfölbe tojas kell, a mákba pedig almát és tököt is reszelnek.
Recept Lelleről
Ostorrétes
Buzsáki Gáborné Margit nénitől kaptuk a jellegzetes sütemény receptjét. A nevet különleges formájáról kapta. Margit néni receptje szerint a hozzavalók:
60 deka liszt, só, 1 egész tojás, 2 tojás fehérje, 4 deci tej. Elkészitése: a tejben felfuttatunk 5 deka élesztőt 1 evőkanál cukorral, majd összegyúrjuk a liszttel és a tojással. A tésztát 6 fele osztjuk és cipót formalunk belőle. ezt követően 20 deka margarint 20 deka porcukorral és 2 evőkanal kakaóval habosra keverünk, majd a vékonyra sodort cipókra osztjuk és rákenjük. Ezután a kisodort tésztát roloba csavarjuk és hármat-hármat összefonunk. A tetejet a kettő tojás sárgájával megkenjük.
Kizsírozott lisztezett tepsibe rakjuk, 1,5 órát pihentetjuk. Majd középmeleg sütőben kisütjuk.
Recept Babócsáról
Mazanica és babgulyás
Gyakran tesznek a babócsai családok asztalára mazanicát. Ez nem más, mint túrós sült tészta.
Elkészítése: tésztát kelesztünk, majd a tésztát vékonyan kihúzzuk, s túrót-tejfölt teszünk rá. Zsírral meglocsoljuk, s az így megtöltött tésztát fölhajtjuk. A tetejét tejföllel leöntjük, a tésztát pedig zsírozott tepsibe helyezzük, és így sütjük ki. A babgulyás elkészítésének módja a következő: a kellő mennyiségű tarka babot beáztatjuk, s puhára főzzük. Közben sertéshúsból pörköltet készítünk, és a kettőt összeöntjük. Igény szerint hagymát, fokhagymát, csípős paprikát, babérlevelet teszünk hozzá, és vékony rántás is kerül rá.
Jövőre bab parádét rendez a falu!
Recept Szentpálról
Káposztás nudli
Egy kiló burgonyás nudli, 10 deka húsos füstölt szalonna, 30 deka fejes káposzta, 1 fej hagyma, só, frissen őrölt bors. A káposztát vékony csíkokra metéljük vagy lereszeljük, besózzuk. A szalonnát kockákra vágjuk, lábosban kiolvasztjuk. Zsírján üvegesre pároljuk a kockára vágott hagymát. Hozzáadjuk a levétől kicsavart káposztát, s kevergetve megpároljuk, majd zsírjára sütjük (ha kell, kevés zsírt vagy olajat adunk hozzá). Frissen őrölt borssal fűszerezzük. A burgonyás nudlit forrásban levő sós vízben kifőzzük. Ezt úgy készítjük, mint a burgonyás gombóc tésztáját. Vigyázzunk, mert állásában puhul. Ha nem főzzük ki azonnal, gyúrjuk össze
újra, s adjunk hozzá lisztet pótlásnak. Leszűrjük, a szalonnás káposztába keverjük, s kicsit lepirítjuk. Ízlés szerint sós-fokhagymás tejfölt kínálunk
hozzá.
Recept Heresznyéről
Babgulyás, sörkifli
Gyakori étek a babgulyás a heresznyei asztalokon.
Elkészítési módja: fél kiló tarkababot és egy kiló sertéshúst külön-külön megfőzünk, az utóbbit úgy, mintha pörköltnek készítenénk. Összeöntjük, és hagymát, fokhagymát, csípős paprikát, babérlevelet teszünk hozzá. A babgulyás mellé jólesik a
sörkifli. Ehhez egy kiló lisztre van szükség, valamint öt deka élesztőre, háromnegyed liter tejre, egy kanál cukorra, diónyi zsírra és ízlés szerint sóra. Mindezt összedolgozzuk - gyúrjuk, és kelesztjük -, majd az első kelése után
négy cipót készítünk belőle, és úgy kelesztjük tovább. Ezután a tetejét olvasztott zsírral megkenjük, s bevagdossuk, és kifli alakra kisodorjuk. Így tesszük a tepsibe, s ott tojáshabbal bekenve jó pirosra sütjük.
Recept Zimányból
Káposztás tutyi
A káposztás tutyihoz egy kiló liszt, 5 deka élesztő, fél liter tej, egy tojás, fél Rama margarin vagy egy evőkanál zsír és egy másfél kiló káposzta kell.
Az élesztőt langyos tejben megfuttatjuk, s összekeverjük a liszttel, a tojással meg a zsiradékkal. Mindezt jól összedolgozzuk, míg kalácsszerű tésztát nem kapunk.
Fél óra hosszat letakarva, langyos helyen pihentetjük. Míg a tészta kel, lereszeljük a káposztát, s megfelelő mennyiségű zsiradékon sóval, borssal ízesítve megsütjük. A megkelt tésztából cipókat formázunk, s ezeket kerekre sodorjuk. A korongok egyik halmozzuk a káposztát, majd összehajtjuk, a szélét jól lenyomkodjuk. A tetejét megkenjük tojással, s újabb húsz percig pihentetjük. Előmelegített sütőben közepes lángon kisütjük.
Recept Szulokból
Strájviling, spektunk
Régi finomság a strájviling; a sütéséhez egy széles tál vagy serpenyő és egy kb. egycentis alsó lyukú tölcsér vagy lyukas pohár kell.
Frank Ádámné a tésztához 3 tojásból, fél liter tejből, fél kiló lisztből cukorral, egy csipet sóval és kevés sütőporral sűrű palacsintatésztát kever.
Az edénybe bőven tesz olajat, s amikor forró, a tölcsérbe tett tésztát középről az edény széle felé sűrű csigavonalban belecsurgatja. Mikor az alja pirosra sült, óvatosan megfordítja, készre süti. Fahéjas vagy vaníliás cukorral meghintve kínálja.
A spektunghoz a füstölt szalonnát szeletben vagy apróra vágva ki kell sütni, a zsírjába fokhagymát, kevés lisztet, babérlevelet és kevés ecetet tesznek,
vízzel fölengedve sűrű mártássá főzik. Kenyérrel mártogatva igen kiadós reggeli étel.
Recept Osztopánból
Rózsafánk
Az osztopáni nyugdíjasklub tagjainak a kedvence a rózsafánk.
Hozzávalók: 15 deka liszt, 2 egész tojás, 2 tojássárgája, 2 evőkanál tejföl, 5 deka cukor, só. Ezekből tésztát gyúrunk, ezt vékonyra kinyújtjuk, kiszaggatjuk, és hármat egymásra illesztünk. A közepén benyomjuk, és a szélét 3-4 helyen bevágjuk. Forró olajban kisütjük. Ha kihűlt, kemény lekvárt teszünk a közepébe, és meghintjük vaníliás cukorral.
Recept Kőkútról
Fácánhúsleves
Hozzávalók: 1 fácán, 15 deka sárgarépa, 10 deka petrezselyemgyökér, 5 deka kelbimbó, 2 deka só, néhány szem egész bors, egy kis fej vöröshagyma, 2,5 liter víz. A jó fácánleves elkészítésének egyik legfontosabb feltétele a hozzávalók gondos előkészítése, a friss zöldség és a fácán kellő megtisztítása. A megkopasz-tott, megmosott fácánt hideg vízben föltesszük főni. Megsózzuk. Forrás közben leszedjük a habját, majd sárgarépát, petrezselyemgyökeret, kelbimbót, vöröshagymát és borsot teszünk bele. Három óra hosszat lassú tűzön forraljuk, épphogy csak bugyogjon. Amikor a hús megpuhult, kivesszük egy tálra, s a vele főtt zöldséggel díszítve tálaljuk. A levesből külön fazékba merünk annyit, hogy a szükséges tésztát, esetleg májgaluskát kifőzhessük benne.
Recept Balatonboglárról
Muskotályos füstölt pulyka
A boglári borvidék zászlósborával készített étel receptjét Miseta Péter szakácstól kaptuk.
Hozzávalók négy személyre: 40 deka füstölt, főtt pulyka (a mellét vagy combját használjuk fel), valamint egy fej vöröshagyma, 10 deka mazsola, 2 deci muskotályos bor, egy csipet só és cukor, egy-két deci tejszín. az elkészítés módja: az apróra vágott vöröshagymát üvegesre pirítjuk, beleöntjük a bort, beletesszük a csíkokra vágott vágott pulykahúst, egy csipet sóval és cukorral ízesítjük, majd beleszórjuk a mazsolát, és összefőzzük. nem igényel sok főzést, mert füstölt főtt húsból készítjük. A tejszínnel sűrítjük be. Tésztával, esetleg főtt burgonyával tálalhatjuk.
Recept Balatonboglárról
Muskotályos füstölt pulyka
A boglári borvidék zászlósborával készített étel hozzávalói négy személyre: 40 deka füstölt pulyka (a mellét vagy a combját használjuk fel), valamint egy fej vöröshagyma, 10 deka mazsola, 2 deci muskotályos bor, 1 csipet só és cukor, 1-2 deci tejszín.
Elkészítése: az apróra vágott vöröshagymát üvegesre pirítjuk, beleöntjük a bort, beletesszük a csíkokra vágott pulykahúst, egy csipet sóval és cukorral ízesítjük, majd beleszórjuk a mazsolát, és összefőzzük. Nem igényel sok főzést, mert füstölt főtt húsból készítjük. A tejszínnel sűrítjük be.
Tésztával, esetleg főtt burgonyával tálalhatjuk.
Recept Buzsákról
Bocspor
A buzsáki családok étrendjében ma is szerepelnek olyan ételek, amiket száz éve rendszeresen főznek ebben a faluban. A bocspor receptjét Kara Lajosnétól kaptuk. Ez nagyon egyszerűen előállítható egytálétel. Egy-egy kiló füstölt oldalasból és füstölt csülökből készítik. A húst jól kiáztatják, majd darabolva puhára főzik, egy kevés babérlevelet, borsot, fokhagymát és vöröshagymát adnak hozzá. Nem szűrik le a levét, hanem világos fokhagymás rántással összeforralják. A legvégén ecetes habarással behabarják. Ettől válik pikánssá az étel, és főtt burgonyával tálalják.
Recept Kaposvárról
Zselicerdei szarvasragu
A Kapos Hotel mesterszakácsának receptje.
Hozzávalók: 80 deka szarvas apróhús, 5 deka kolozsvári szalonna, 10 deka vöröshagyma, teáskanálnyi paradicsompüré, 2 deka cukor. Borókabogyó, őrölt bors, babérlevél, só, kakukkfű ízlés szerint, 20 deka erdei gomba vegyesen, 2 deci tejföl, 2 deci vörösbor. A szalonnakockákat lábosban kiolvasztjuk, hozzáadjuk a paradicsompürét, a hagymát, a cukrot és a fűszereket. Hozzáadjuk a kockára vágott szarvashúst és lepirítjuk, majd vörösborral és vízzel felengedjük, puhára pároljuk. Végül hozzátesszük a szeletelt gombát. Az utolsó pillanatban tejföllel összeforraljuk.
Szalvétagombóccal és túrós polentával tálaljuk.
Recept Fonóból
Tojással töltött borda
Hozávalók: négy szelet sertéskaraj, só, őrölt bors, 4 főtt tojás, 8 deka reszelt sajt, 1 csokor petrezyelyem. A bundázáshoz 6-8 deka liszt, 3 tojás, 10-12 deka zsemlemorzsa, a sütéshez zsiradék. A hússzeleteket jól kiverjük, sózzuk, borsozzuk. A főtt tojást villával összetörjük, reszelt sajttal összekeverjük, sóval, borssal, finomra vágott petrezselyemmel fűszerezzük. A tölteléket a karajszeletek egyik oldalára halmozzuk, a húst félbe hajtjuk, s megtűzzük; lisztbe, fölvert tojásba és zsemlemorzsába forgatjuk, majd kisütjük. Kínálhatunk hozzá ecetes szilvát is, ehhez 2,5 kiló szilva, 40 deka cukor, 4 deci 5 százalékos borecet, 2 liter víz, szegfűszeg, fahéj és szalicil kell. A szilvát megmossuk, üvegbe tesszük, a hozzávalókkal összeforraljuk, ráöntjük, s kidunsztoljuk.
Recept Patcáról
Kapucinusrétes.
Hozzávalók: 12 deka vaj, 24 deka liszt, 2 tojás, 2 deka élesztő, 10 deka cukor, tej és só A töltelékhez: 12 deka cukor, 20 deka mandula, 1 citrom, mazsola, 4 evőkanál rum, fahéj.
A vajból, lisztből, egy tojásból és egynek a sárgájából, élesztőből s cukorból kevés sóval, langyos tejjel rétestészta keménységű tésztát készítünk. Ha szép sima és hólyagos, meleg lábassal betakarjuk, s kelni hagyjuk. Ezalatt elkészítjük a tölteléket: a cukorból kevés vízzel szirupot főzünk, s beletesszük az őrölt mandulát, 6 deka mazsolát, 4 evőkanál rumot, egy pici fahéjat és egy kevés citromhéjat. A kihűlt tölteléket a kinyújtott tésztára kenjük, de nem egészen a széléig, azután összesodorjuk, tepsibe tesszük, kelni hagyjuk, s végül megsütjük. Ha kihűlt, bevonjuk csokoládémázzal.
Recept Darányból
Zsíros pogácsa.
Gyakran sütnek Darányban zsíros pogácsát, ehhez a hozzávalók egy család részére: 60 deka liszt, 30 deka margarin, illetve cukor, tej, és tejföl.
Egy csepp cukrot teszünk a tejbe, az élesztőt felfuttatjuk, és ráöntjük a lisztre meg a margarinra. Ezt összemorzsoljuk, kisodorjuk, és hozzáöntünk egy pohár tejfölt. Meggyúrjuk, kilapítjuk, és rácsos formára bevágjuk a tetejét. Pogácsaszaggatóval kiszaggatjuk, majd a sütőbe tesszük. Van aki sósan s van, aki lekvárosan szereti. Ez utóbbi esetben a kisodort tésztára tesszük a lekvárt, majd a tésztát a lekvár fölött összecsiptetjük. Ünnepi ebédek kedvelt fogása a leves után.
Recept Szóládról
Rizses csoki
A rizses csoki receptjét Torma Gézánétól kaptuk. Nagyon egyszerűen elkészíthető édesség.
Hozzávalók a mandulás rizses csokihoz: egy Rama margarin, 25 deka porcukor, 3 vaníliás cukor, 1 deci víz, 3 evőkanál kakaópor, 2 csomag sovány tejpor, 1 zacskó puffasztott rizs, 1 mandula aroma
A hozzávalókat először - a tejpor kivételével - lassú tűzön fölolvasztjuk. langyosra hűtjük, majd előbb a tejport, azután hozzákeverjük a rizst. Fóliázott gerincsütőbe öntjük a massát, és a hűtőben megdermesztjük. Vékony szeletekre vágva tálaljuk. A kakaóport ki is lehet hagyni, ebben az esetben zöld színű édességet kapunk.
Recept Szentkirályról
Klubpogácsa, darálós keksz
A nyugdíjasklub pogácsájának receptjét Gaál Gézánétól hallottuk.
50 deka lisztet egy kockamargarinnal elmorzsolunk, hozzáadunk 10 deka reszelt sajtot, két tojást, egy pohártejfölt és ízlés szerint sót. Kevés cukros tejben felfuttatunk 2 deka élesztőt, tejben feloldunk fél csomag szalakálit, és ezekkel a tésztát jól összedolgozzuk. Fél óra pihentetés után egycentisre kisodorjuk, kiszaggatjuk, tojással megkenve, reszelt sajttal a tetején közepes tűzön sütjük.
A darálós kekszhez egy Rama margarin, 25 deka porcukor, egy vaníliás cukor, 4 tojás, egy citrom reszelt héja, 3 cl rum, egy csomag sütőpor és 70 deka liszt kell.
A keményre gyúrt tésztát egy éjszakán át pihentetjük, majd húsdaráló betétjével formázzuk, lassú tűzön sütjük.
Recept Nagycsepelyről
Zakuszka
A zakuszka - pandlizsánból készített étel - elkészítésének a receptjét Eveley Mária ajánlotta figyelmünkbe.
Ehhez az ételhez kell két kiló paradicsompaprika, három kiló padlizsán, egy kiló vöröshagyma, ezenkívül másfél liter olaj, kb. egy üveg paradicsom, két doboz sűrített paradicsom, babérlevél és egész bors.
A padlizsánt megsütjük, a hozzávalót pedig ledaráljuk. Külön a paprikát és a hagymát fél-fél liter olajon megpároljuk. Az összetört padlizsánt megkeverjük lassú, majd kb. egy óra hosszat együtt főzzük a paradicsomlével, a sűrített paradicsommal és a fűszerekkel. Menet közben apránként a maradék olajat is hozzá kell adni, és kiskanálnyi szalicilt is keverünk bele. Végül forrón üvegbe kell tenni, majd száraz dunsztba helyezni.
Pusztakovácsi recept
Göngyölt oldalas
Hozzávalók: 2 kg húsos oldalas, só, bors, 1 fej vöröshagyma, fél kg gomba, 2 dl tejföl, 10 dkg reszelt sajt.
A körethez: 1 kg burgonya, fél kiló vegyes zöldség, Az oldalast sós vízben megfőzzük, de készíthetünk belőle húslevest is, majd kicsontozzuk. Közben a hagymát és a gombát kevés olajon megdinszteljük. Ezt a kicsontozott, sóval és törött borssal megszórt oldalasra simítjuk, majd a húst föltekerjük, s 2-3 helyen hústűvel megtűzzük. Az így megtöltött húst tepsibe tesszük, s köréje rakjuk a durván földarabolt burgonyát és zöldséget. Enyhén megsózzuk, s meglocsoljuk tejföllel. Mikor majdnem kész, rászórjuk a reszelt sajtot, s pár perc alatt míg a sajt megolvad, készre sütjük. Langyosra hűtve szeleteljük, savanyúsággal kínáljuk.
Recept Ordacsehiből
Káposztás hajtóka
A jellegzetes étel receptjét Bodor Ferencnétől kaptuk, akit kiváló háziasszonynak tartanak a lakosok.
A káposztás hajtóka hozzávalói: a tésztához 1 kiló liszt, 25 dkg margarin, 2 dl tejföl, egy csipetnyi só, egy tojás.
A töltelékhez: egy kisebb fej káposzta, só, bors, étolaj. A lereszelt káposztát megsózzuk, egy kicsit állni hagyjuk, majd kicsavarjuk, megborsozzuk, s kevés olajon megdinszteljük. A tésztához a hozzávalókat összegyúrjuk, négy cipót készítünk belőle, és legalább egy órát pihentetjük. A cipókat vékonyra kisodorjuk, megszórjuk a dinsztelt s kihűtött káposztával, és szorosan fölhajtogatjuk. A tészta tetejét étolajjal és fölvert tojásfehérjével megkenjük. Eldaraboljuk, és forró sütőben megsütjük.
Recept Orciból
Olaszos báránytál
Nagy Gyula birkatenyésztő olaszos bárányához 80 dkg csontos bárány, 2 evőkanál olaj, 2 dkg vaj, 1 fej vöröshagyma, 1 gerezd fokhagyma, fél kiskanál friss vagy feleannyi szárított bazsalikom és rozmaring és kakukkfű, 1 babérlevél, fél mokkáskanálnyi őrölt bors, 3-4 paradicsom, só és ételízesítő por kell.
A húst a csonttal együtt nagyobb kockákra vágjuk, és az olaj, a vaj keverékében megpirítjuk, közben a megtisztított, fölaprított hagymát és a zúzott fokhagymát hozzá- adjuk. A bazsalikommal, a paradicsomokkal, a sóval, a morzsolt kakukkfűvel ízesítjük. A babérlevelet, a borsot, majd az ételízesítőt is beleszórjuk. Fölöntjük két és fél dl vízzel, és lefedve kis lángon 45-55 perc alatt puhára pároljuk. Köretnek főtt burgonya és párolt zöldbab illik hozzá.
Recept Kálmáncsáról
Vadmalac-borda fátyolozva
Másfél kiló, egyenletes darabokra vágott vadmalac-oldalast sózva, borsozva és lisztbe mártva elő kell sütni Nagy Józsefné kedvenc ételéhez, majd vadpürével megkenve és sertésfátyolba csomagolva, a saját levével öntözgetve tepsiben pirosra sütni. A vadpüréhez egy malacnyelvet, 10 dkg vadmájat, 15 dkg vegyes zöldséget felaprítva sós vízben puhára főzzük. Húsdarálóban kétszer átdaráljuk, egy kevés tejföllel, sóval, borssal, majoránnával, fokhagymával és pirospaprikával összedolgozzuk. A sült bordát még melegen megszórjuk zúzott fokhagymával, s kissé állni hagyjuk. Zöldséges rizzsel tálaljuk. Ha marad a vadpüréből, keverjük el pikáns ízzel, áfonya- vagy csipkebogyólekvárral, a mártásként kínáljuk az ételhez.
Recept Csokonyavisontáról
Vadpörkölt, és kalács
Kelesztés nélkül készítik a kalácsot Csokonyavisontán. Sára Sándorné receptje szerint így kell elkészíteni:
1 kiló lisztet, 7 dkg élesztőt, 7 dl tejet, kevés sót, 2 dl étolajat és kakaót összegyúrunk, 40 szem édesítővel és négy evőkanál cukorral édesítjük, majd kelesztés nélkül a sütőbe tesszük. Lényeges, hogy sütés előtt és után is étolajjal megkenjük.
Sürge Lajosné őzpörköltjének az elkészítési módja.
A vöröshagymát, pirospaprikát zsírban pároljuk, s pirosarannyal, őrölt borssal, sóval babérlevéllel és vad fűszerkeverékkel tesszük a sokáig áztatott vadhús mellé. Az állat korától nagyban függ, hogy mennyi ideig főzzük. A vadpörkölt akkor lesz az igazi, ha vörösborral is meglocsoljuk.
Recept Ladról
Báránypaprikás
Hozzávalók: 1 kg bárányhús, egy közepes fej vöröshagyma, 8 dkg zsír, egy kávéskanálnyi pirospaprika, egy zöldpaprika, egy paradicsom, és só ízlés szerint. A húst nagyobb darabokra vágjuk, de előzőleg a faggyútól alaposan megtisztítjuk. Az apróra vágott vöröshagymát zsírban megfuttatjuk, pirospaprikát és sót teszünk bele. Ezután rárakjuk a húst, és addig sütjük, amíg el nem veszítette a nyersességét. Paradicsomot, paprikát teszünk bele, és tovább pároljuk, amíg el nem főtte a levét. Ekkor egy kis vizet öntünk rá, és még puhulni hagyjuk a húst. Ha megfőtt, még öntünk alája annyi vizet, hogy sűrű leve legyen. Aki szereti, tehet bele egy fél vagy egy egész pohár tejfölt is. Az így elkészített báránypaprikást galuskával és fejes salátával tálaljuk.
Recept Gigéből
Libasült
Hozzávalók: egy három- vagy három és fél kilós liba, 10 dkg zsír, majoránna és só ízlés szerint. A gondosan megtisztított libát fölbontjuk. Bontás közben a belek eltávolításakor ügyeljünk a máj kiemelésére. Amint a májat kivettük, az epét azonnal távolítsuk el. A libát kívül-belül besózzuk, a belsejébe majoránnát hintünk, egy kevés forró zsírral leöntjük, majd közepesen meleg sütőben gyakorta locsolgatva szép pirosra sütjük. A fölösleges zsírját leöntjük, s a többiből pecsenyelevet készítünk. Tálaláskor a hátát és a combrészeket a tál aljára rakjuk, a melle húsát szépen szeletekre vágva a tetejére helyezzük. A fiatal libát vagy kacsát gesztenyével tölthetjük oly módon, ahogyan a pulykát. Az aprólékjából rizses aprólékot, becsináltat vagy pörköltet is készíthetünk.
Recept Marcaliból
Kapros csirke
Hozzávalók: két egész csirke, továbbá tejszín vagy tejföl, vöröshagyma, kapor, só, bors, cukor, citromlé.
A csirkéket vágjuk darabokra, fűszerezzük sóval és borssal. Forrósítsunk föl egy nagyobb edényben margarint, és a már fűszerezett csirkedarabokat hirtelen süssük elő. Vegyük ki az edényből, és tegyük félre. A megmaradt margarinba tegyünk egy-két evőkanál lisztet, dobjunk bele egy fej vöröshagymát és egy csokor összevágott kaprot. Forraljuk föl, és tegyük vissza az elősütött csirkedarabokat. Fedjük le, és pároljuk készre. Tálaláskor a mártást egy kevés citromlével, cukorral ízesítjük. Tejszínnel vagy tejföllel dúsítsuk, majd forraljuk ki, és a végén vegyük ki a hagymát a mártásból. Köretként párolt rizst kínálunk hozzá.
Recept Kaszóból
Vadas hús, rétes
Negyedszázad alatt sok rangos vendégnek főzött Brantmüller Erzyébet. A látogatók kedvencéhez, a szarvas- vagy vaddisznóhúst szalonnával tűzdeli meg, hagymával sárgarépával, petrezselyemmel, babérlevéllel, sóval, borssal, kevés vízzel puhára párolja. Mikor a hús megfőtt, átpasszírozza a zöldségeket, s a húslével együtt kevés zsíron pirított csipetnyi cukorral pikáns mártást forral. A zsemlegombóchoz zsírban kell megpirítani az apró kockára vágott zsemlebelet, majd forró tejjel leforrázni, s letakarva hagyni, míg megdagad. Ekkor tojást és kevés lisztet kell hozzákeverni, s gombócokat formálva sós vízben kifőzni.
A kedvelt répás réteshez a sárgarépát finomra reszeli, zsíron megdinszteli, és vaníliás cukorral a rétestésztába tölti.
Recept Kadarkútról
Rongyos leves, lisztes terc
A rongyos leves finom, az elkészítése is egyszerű. Fölteszünk főni két-három kockára vágott krumplit, egy fej hagymát, csokor petrezselyemzöldet. Sóval, köménnyel, babérlevéllel ízesítjük. Közben zsírból, lisztből rántást készítünk. A tűzről levéve pirospaprikát keverünk hozzá, s kevés vízzel fölengedjük. Négy-öt tojást összekeverünk, s belecsurgatjuk a levesbe, Végül a rántással besűrítjük.
A lisztes terchez kell fél liter liszt (nem rétesliszt), egy kevés só, 3 dl víz, 2-3 evőkanál zsír, ízlés szerint tej vagy cukor. A lisztet megpirítjuk, fölengedjük a forrásban levő sós vízzel, s főzőkanállal darabosra kevergetjük. Közben a forrásban levő 2-3 kanál zsíradékkal meglocsoljuk, ettől morzsalékos lesz. Tejjel, aludttejjel vagy cukorral is fogyaszthatjuk.
Recept Mikéből
Babos káposzta
Régi kedvelt sváb étel a babos káposzta, ma is gyakran főzik. Készítési módját Kövesi Józsefné mondta el.
A feldarabolt sertéshúst, oldalast vagy lapockát sós vízben félig megfőzzük. Hozzáteszünk 3-4 kiló, vékony szeletekre vágott fejes káposztát vagy egy kiló savanyú káposztát egy fej vöröshagymával. A káposztával együtt kell a fazékba egy-két marék szárazbab, végül sűrített paradicsom vagy házi paradicsomlé. Mire mindez puhára fő, az étel leve sűrű lesz, s hogy még finomabb legyen, egy kanál zsírból, kevés lisztből gyengén pirított paprikás rántást is kell beletenni. Külön sós vízben krumplit is kell főzni, ebből püré készül. A babos húsos káposztát a krumplipürével együtt tálaljuk.
Recept Barcsról
Juhtúrós puliszka
E székely eredetű eledelt Virgoncz Lajosné mondta el nekünk. Egy liter sós vizet felforralunk, majd kukoricadarával felesben összekevert kukoricalisztet szórunk bele. Lassú tűzön keverjük. Egy lehetőleg teflonedény aljára margarinszeleteket terítünk, s arra szaggatjuk a dödöllét. Ezt juhtúróval megszórjuk, s erre kerül rá egy újabb sor dödölle. A tetejét beborítjuk sajtszeletekkel, majd tejföllel megöntözzük. Így tesszük a sütőbe. Addig kell sütni amíg a sajt ráolvad.
Szegény ember étele a nokedlis paprikás krumpli. A paprikás krumplit hosszú lével kell tűzre tenni, s ebbe beleszaggatni a nokedlit.
Így készül a krumplis tarhonya is, csak akkor a krumpli nem galuskát, hanem tarhonyát szórunk a paprikás krumpli mellé.
Kedves Turbékolók, elérkeztünk az utolsó somogyországi városunkba. "Nincs több" Néhány Galamb biztos azt fogja mondani, VÉGRE, vége!
Mindentől függetlenül, remélem volt e 235 recept között olyan is amelyik újdonság volt néhányotoknak. Azt is remélem, hogy el is készítettétek belőle a legjobbakat.
Somogyországból van még jó pár receptem, de az már nem a sorozat része. Ezek folyamatosan érkeztek hozzám attól a sok kedves nénitől akikkel felvettem a kapcsolatot a sorozat írása közben. Tehát ezek a már felsorolt városokból-falukból származnak.
|